K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.

Čas od času zahlédnu v novinách pár článků o užívaném volebním systému a občas narazím na nějakou úvahu o vhodnosti případných změn. Problémem je, že většina voličů, ani novinářů této problematice příliš nerozumí a nepovažuje ji za nikterak zajímavou. Snad jen po loňském patu v parlamentních volbách se téma objevovalo častěji.
Jenže svůj volební systém máme i na našem malém komunálním písečku a o tom se již nepíše prakticky vůbec. Pravidla voleb zde částečně závisí i na rozhodnutí místních zastupitelstev a mezi jednotlivými městskými obvody se mohou lišit. Například Praha 3 byla v posledních komunálních volbách rozdělena na 4 malé volební obvody a naopak třeba Praha 1 měla obvod jeden, tedy každá politická strana zde kandidovala s jednou společnou kandidátkou pro celou městskou část. Že to není podstatné? Omyl. I takováto zdánlivě nepodstatná věc může s volebními výsledky pěkně zatočit.
Pro rozklíčování jistých skutečností není třeba být velkým znalcem volebního práva, ale stačí pozorně číst na www.volby.cz


Z komunálních voleb do zastupitelstva Prahy 3 v roce 2006 vzešla jako jednoznačný vítěz ODS. Svůj hlas dostala od 45,75% voličů. Na první pohled by se mohlo zdát, že i přes tento skvělý výsledek bude třeba pro ovládnutí radnice najít koaličního partnera, jenže zde zasáhla volební matematika. Díky nastolenému systému získala 58,33% mandátů a dokázala tak místní radnici ovládnout zcela sama. Rozdíl mezi získanými hlasy a mandáty v zastupitelstvu tak činí překvapivých a velmi podstatných 12,58%! Hlavní podíl na této skutečnosti má právě výše uvedené rozdělení do 4 malých volebních obvodů. Systém jednoznačně nahrává největší straně. Například pokud menší strana získá v každém obvodu podporu na 1,5 zastupitele, ve výsledku nepromění tyto hlasy v 6 zastupitelů (4x1,5), ale pouze v 4. Dá se říci, že zbývající procenta tak připadnou vítězi voleb. Změna by pochopitelně nastala, kdyby zde byl volební obvod jen 1.

Konkrétní čísla z voleb 2006 si můžete prohlédnout v této tabulce:

Volební strana

Hlasy

Zastupitelé

v %

abs.

v %

Strana zelených

10.68

4

11.11

Česká strana sociálně demokratická

15.16

5

13.89

Komunistická strana Čech a Moravy

8.53

2

5.56

Občanská demokratická strana

45.75

21

58.33

Koruna Česká (monarchistická strana)

0.04

0

0.00

Koalice SNK ED, KDU-ČSL

13.06

4

11.11

DOHODA pro Prahu 3

2.54

0

0.00

Volba pro město-NK (Pravicový klub)

2.81

0

0.00

SONOB se Zelenými za ochranu bydlení

1.43

0

0.00

 
 
                    
Na základě známých dat můžeme počítat ještě dále. Když vezmeme v potaz, že k posledním volbám se dostavilo pouhých 38,32% voličů, snadno se dostaneme k závěru, že ODS stačilo, aby ji k volbám přišlo podpořit jen 17,5% obyvatel Prahy 3 s právem volit.
Výše uvedený mandát zajistil ODS na Praze 3 pevnou pozici, díky které ovládá nejen 100% radnice, ale také představenstva obecních společností, rozpočet ve výši 791 826 000 Kč, grantovou politiku a v neposlední řadě obecní noviny. Nezájem spoluobčanů spojený s volebním systémem má dopad na celou městskou část. Přitom komunální dění ovlivňuje naše bezprostřední okolí daleko více, než takzvaná „velká politika“.

Zastupitelstvo schvaluje pravidla voleb pro každé období zvlášť. Tedy i před volbami v roce 2010 se tento bod objeví na programu jednání. Jenže lze jen těžko předpokládat, že by se 21 občanskodemokratických zastupitelů rozhodlo pro změnu.


Související články

Žižkov platí podnikání svému zastupiteli

Žižkovská radnice odpouští soukromému podnikateli miliónové dluhy. Zároveň mu poskytuje nové a nové částky. pokračování

Oživení, o. s.: Závěrečná zpráva průzkumu v rámci projektu „Radniční listy bez cenzury“

V roce 2006 provedlo občanské sdružení Oživení rozsáhlý průzkum radničních periodik zaměřený na cenzuru zveřejňovaných informací. V rámci projektu bylo analyzováno 500 čísel na 7187 tiskových stranách, vždy po pěti číslech z každého ze 100 různých listů všech krajů a výběru měst i obcí v ČR. Do tohoto průzkumu byly zahrnuty i Radniční noviny Prahy 3.pokračování
reklama