Diskuse

FOTO: Členská základna občanského sdružení Žižkov nejen sobě se rozšířila o stovky nespokojených nájemníků

Vložit nový příspěvek

prodej bytu.

27.3.2009 15:47 vložil eva vrzakova

Vdobe hozpodarske krize jsem dostala od firmi haines dotaznik zda souhlasim s prodejem bytu s na od 70,-az 130 kc m2 najemneho obytne plochy a prodejem bytu od 10000,-az 130000 kc zam2. Ja mam byt stary prez 30 let bez balkonu velky 1ku 4 . V tomto byte bydlim od 19.12.1979 a nic se na nem neudelo. Liknka se rozpada, okna schnila a kdyz jsou prudke deste tak musim davat hadry po okny a steny jsou promacene,steny mi praskaji jenom cekam kdy se to vsechno zriti a tento byt si mam koupi skoro za 1000000 bez rekrosrukce. Pod firmou haines je vetsina najemniku bud tesne pred duchodem nebo duchodci ve vysokem veku duchodu. Proto vam budu pisilat prihlasku do vasi zakladny protoze sam nic nezmuze. Vrzakova Eva,Litvinov


Reagovat  Reagovat s citací


privatizace a najmy

17.3.2009 20:47 vložil ROB ROY

A ) PRIMERENE CENY pri privatizaci bytu jsou do 7000 kc/m2. I tak tato castka podstatne prevysuje castky za jake se privatizovalo v minulych vlnach i pri zapocteni inflace. V polovine 90 tych let to bylo kolem 2000 kc/m2.
B) je nutne se tez TVRDE POSTAVIT PROTI DALSIMU BEZDUVODNEMU ZVYSOVANI NAJMU. Soucasnych vice jak 80 kc/m2 prevysuje daleko prevysuje skutecne naklady, ktere se pohybuji mezi 20 az 40 kc/m2. To je jasne dokladovane hospodarenim druzstev. Dalsi zvysovani najmu neni nicim jinym, nez parazitovanim na najemnicich ze strany radnich, kteri by radi co nejvice naplnili rozpocet obce z kapes najemniku, aby pak s temito penezi mohli hospodarit ku svemu prospechu!!!!!!!!

Temto dvema zakladnim vecem by se melo obcasnke sdruzeni Zizkov nejen sobe melo venovat.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: privatizace a najmy

19.3.2009 18:36 vložil Radek

Panebože, vy jste musel studovat VUML, argumenty tomu napovídají.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: privatizace a najmy

19.3.2009 20:22 vložil ROB ROY

fakt? se zeptej modreho Lochmanna proc tak spechal a prednostne zprivatizoval svuj jiz druhy byt, stejne jako jini zastupitele a jejich kamaradi z ODS. Mimo jine nechteli platit zlodejske a nemravne najmy, ktere sami vymeruji, vy VUMLE.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: privatizace a najmy

20.3.2009 20:48 vložil Jarda

Ad A) Nebuďte smešní ... žádná radnice v celé naší republice nemá žádnou povinnost zbavovat se svého majetku. A pokud to udělá, jen jen na ní, za jakých podmínek. Úplně mimo mísu je argument, že "v polovině 90. let se prodával metr čtvereční za 2.000 Kč". Ano, tehdy stál lístek na metro 12 korun, dnes stojí 26 a stěžuje si někdo na dopravním podniku, že chce cestovat za stejné peníze jako před 10 lety ? Asi by se vám tam vysmáli ... Prostě cenová úroveň tehdy a dnes se vůbec nemůže srovnávat, takže nikdo nemůže chtít, aby se byty prodávaly za stejné ceny ...

Dále nevidím důvod, proč by se byty měly prodávat jen za účetní cenu a to ještě se slevou. Zajímalo by mne, kolik lidí poté, co levně koupilo nájemní byt, jej s velkým ziskem prodalo .. Ale chápu křiklouny, čím dráž obec prodává, tím menší je zisk při jeho prodeji : )

Ad B.) Výše nájmů v bytech s tzv. regulovaným nájemným (netýká se to jen bytů obecních) je stále směšně nízká v porovnání s tím, kolik se platí nájemníci za tržní nájemné. Současné regulované nájemné se pohybuje okolo 80 korun za metr2, průměrné tržní pak okolo 166 kc/m ... Nájemník regulovaného bytu tedy stále platí sotva polovinu nájmu tržního. Takže vy bretové, co bydlíte za regulované nájmy .. buďte rádi, že platíte tak málo a nemusíte si byty najímat na volném trhu.

A ještě trocha politiky na závěr. Když už tak nadáváte na modré pány z ODS, tak to byla právě ČSSD, která v roce 2006 navrhla a v parlamentu prosadila zákon, který všem majitelům domů (nejen obcím) umožnila nájemné zvyšovat. A jen hlupák by toho nevyužil. Takže poděkujte oranžové partě Jirky Paroubka : )

A na závěr námět na založení dalšího sdružení .. mohlo by se brát za práva těch, co bohužel neměli tolik štěstí (nebo známostí), aby v minulosti získali nájemní smlouvu s regulovaným nájmem a musí tak platit velké peníze za nájem tržní .. určitě by se na tom, Matěji Stropnický, daly nějaké politické body vytřískat, to je totiž jediný účel celé této vaši taškařice : )


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: privatizace a najmy

21.3.2009 02:20 vložil chk

To jsou s prominutím hrozné hovadiny, které zde píšete, milý Jardo. Sorry. Ovšem reagovat na ně, to už bych se opakoval. Brepta jste Vy :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: privatizace a najmy

21.3.2009 08:24 vložil ROB ROY

ano, pan Jarda pise nesmysly ve stylu politruka ODS zavanejici skrytou genocidou najemniku.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

21.3.2009 10:26 vložil Jarda

Rozhodně nejsem politik, ani nejsem členem ODS : ) Ovšem stejně tak nejsem přiznivec "zelené" nebo spíš populistické politiky Matěje Stropnického. Osobně si nemyslím, že bu mu na osud nájemníku kdoví jak záleželo. Zkrátka v tom vidí skvělou šanci, jak se zviditelnit a nahnat na tom politické body.

Rovněž nebydlím v obecním bytě, ani za regulovaná nájem, Byt jsem si koupil nikoliv od obce a nikoliv za směšně výhodnou cenu. Takže si můžu dovolit srovnání. Vážně nevidím důvod, proč by město mělo prodávat byt někomu levně jenom proto, že je v tuto chvíli jeho nájemníkem ...

Stejně tak nevidím důvod, aby v republice existovala privilegovaná skupinka lidí, kteří, oproti většině, platí regulovaný nájem, který je zhruba polovina toho tržního. Jak by se vám líbilo, kdybyste kupoval rohlík za 2,50 .. ale pro určitou skupinku lidí by stál korunu ? Asi moc ne, že .. a protože bydlení je "zboží" jako každé jiné, mělo by platit, že ceny jsou v dané lokalitě stejné.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

21.3.2009 15:37 vložil Bob

To co jste ted napsal, je argumentace, ktera se zde v ruznych diskuzich opakovane neustale vraci. I to co ted napisu ja, zde parkrat padlo.
Problemem privatizace je skutecnost, ze dnes - 20 let po revoluci, stale neni doresena. Ten proces trva tak dlouho, ze hodne lidi zapomnelo, proc se bytovy fond zacal na zacatku devadesatych let vubec privatizovat a na najemniky obecnich bytu se dnes diva jako na prizivniky.
Nevim, kolik je Vam let, ale ja si dobre pamatuji na dobu pred rokem 89. Tehdy byl statut osobniho vlastnictvi znacne jiny, nez dnes. V oblasti bytu zcela jednoznacne. Dekret v obecnim dome se zcela bezne menil treba za druzstevni byt 1:1. Bylo to prakticky totez.
Pro ilustraci zminim pribeh jedne rodiny, ktera mela domek na miste, kde dnes stoji panelakove sidliste. Jejich dum stal v ceste nove vystavbe, takze jim byl zbouran a jako nahrada dostali 2 panelakove obecni byty. Byl to obvykly postup. Tedy dnes misto aby meli vlastni dum, maji prd a mozna si budou moci obecni byt privatizovat. Tohle si hodne lidi nepamatuje, nebo na to pamatovat nechce. Dekret na byt je dnes nepouzivany statut, ale pokud jej chcete hodnotit, musite se na to divat s ohledem na praxi pred rokem 89.
Navic Praha 3 ty byty nepostavila. Napriklad velka cast Jarova jsou sluzebni byty byvaleho Telecomu, ktery je postavil pro sve zamestnance a na zacatku devadesatych let zdarma prevedl na mesto s tim, ze budou privatizovany najemnikum.
Take bych se asi nepodepsal pod nektere vykriky zajemcu o privatizaci, kteri maji nerealisticke pozadavky, ale Vas postoj musim odmitnout.
Z meho pohledu je nejhorsi chaos a netransparentnost celeho privatizacniho procesu. Zatimco pan Lochman sam sobe zprivatizoval jiz 2 byty za smesne castky, tak ostatni obyvatele obecnich domu se marne snazi dopracovat alespon k informaci, zda se jejich byt nekdy privatizovat bude, nebo nikoliv. Praha 3 odmita zverejnit jakekoliv relevantni informace. Nikdo nevi podle ceho se domy k privatizaci vybiraji.
Navic Praha 3 spravuje bytovy fond znacne nehospodarne. Investice do techto domu uziraji skoro 1/2 rozpoctu Prahy 3 a delaji se zde uplne nesmyslne rekonstrukce. Toto nesmyslne pocinani mestske casti by melo zajimat i Vas, protoze v konecnem dusledku se ty investice plati z kapes vsech - i tech, co v obecnich domech nebydli. Praha 3 proste neni dobry hospodar.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

21.3.2009 20:52 vložil ROB ROY

pan Lochman zprivatizoval dva byty. Nikoliv vsak za smesne castky. 11000 kc/m2 neni smesna castka, ale pekna zlodejna v kontextu s tim za kolik se bezne jiz zprivatizovala vice jak polovina obecnich bytu v CR a i Praze. Neni jediny logicky duvod, aby obcane v soucasnem kole privatizace platili vyssi castky nez v tech predchozich navysene o inflaci. A privatizovalo se za 2000 kc/m2. Spoctete si inflaci za ta leta a mate vyslednou cenu. Ukazte mi obci v CR, kde se privatizuji byty za 11000 kc/m2. I na Praze 1 se privatizuji byty v stotisicovych nikoliv milionovych castkach za byt. Pripad panelaku na Jarove za 27000kc/m2 to je uz uplny zlocin hranicici s pokusem o genocidu puvodnich obyvatel Praha 3 v kontextu vymerovani nemravnych a lkvidacnich najmu. Nejnovejsi skandal je cena prodeje bytu Lucemburska 42 za 30000 kc/m2 viz posledni zasedani zastupitelstva a uboha obhajoba pana Lochmana, ze dum byl rekonstruovan. ( fasada a plastova okna). Tuto chabou rekonstrukci by mel taplatit kazdy z najemniku tohoto domu castkou k dvou milionum Kc, ktera predstavuje navyseni ceny za m2 a byt z nejakych 11 - 17000 kc/m2 na onech 30000kc/m2. Dokonaly tunel na kapsy najemniku.

Pro pana Jardu: pokud lide bydli v najemnim byte desitky let, davno ho splatili zaplacenymi najmy, vlastnimi financemi se podileli na udrzbe, pak maji logicky pravo pozadovat odprodej za primerenych zvyhodnenych podminek. Pri kuponove se za tisicovku prodavali akcie podniku, take temer nikomu nevadilo a bylo to chapano jako jedina moznost, jak transformovat majetek do soukromych rukou, kdyz lide nemeli miliony, stamiliony a miliardy. Pokud vsak jde o bydleni, najdou se taci jako Vy, co nechteji toto pravo najemniku akceptovat. A privatizace za miliony to je ubohost. Staci se podivat na uspory obcanu na hlavu a zjistite ze prumerne maji usporeno 150 000 tis kc. V oneco vyssi vyssi jsou prumerne dluhy na hlavu. Takze reci o milionovych trznich hodnotach bytu jsou zalozene pouze na spekulativnich o nicem nevypovidajicich cenach nelikvidniho trhu, ktery ani vzhledem k specificke povaze bydleni nikdy likvidni byt nemuze . Stejne je to v pripade trznich najmu.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

22.3.2009 01:30 vložil Jarda

Je mi 35, dobu před rokem 89 si tedy pamatuju. Souhlasím s vámi, že pokud vaši známí přišli o domek a dostali za něj byt v paneláku, že to není spravedlivé. Stejne tak souhlasim, ze privatizace se vlece a ze zpocatku byla mozna zbrkla a neprehledna.

Taky se mi nelíbí, že si členové vedení radnice kupují více bytů, nicméně podle zde panující logiky: pokud je místostarosta nájemcem bytu, má tedy nárok na privatizaci a na to, aby měl zvýhodněnou cenu. Proto jsem psal, že bych byl pro privatizaci, ale za tržní cenu, aby se předešlo spekulacím, kdo se kde obohatil na úkor jiných.

Nesouhlasim s tvrzenim, ze kdyz nekdo bydli desitky let v NAJEMNIM dome, tak ze si to v podstate odbydlel a ma pravo pozadovat koupi za zvyhodnene ceny. Predstavte si, ze jste majitelem činžáku, v domě bydlí 10 let nájemníci, platí vám regulovaný nájem. Protože je ještě stále nízký (já bydlel v paneláku, kde jsem za tržní nájem 68m2 bytu platil 12.000, takže opravdu nepoměr), nemáte prostředky na výraznou rekonstrukci. A do toho všeho si vaši nájemníci vytvoří spolek a začnou se domáhat toho, abyste jim SVÉ byty prodal a to ještě zvýhodněnou cenu. Reknete uprimne, prodate, nebo si nad jejich drzosti poklepete na celo ? Obec je majitel jako kazdy jiny a podle toho by se mela chovat.

Pokud tvrdite, ze milionove ceny bytu jsou jen ma spekulace, pak se podivejte na nabidky bud novych bytu, nebo realitnich kancelari a uvidite, jaka je cena ytu. Ja osobne si poridil vlastni byt a budu muset platit 20 let hypoteku .... A brecim tady kvuli tomu, ze mi nikdo levne neprodal byt ?

Jeste si dovolim jedno srovnani: tvrdit, ze kdyz uzivam cizi vec, v tomto pripade byt je stejne, jako kdyz si pronajmete auto, budete s nim nejakou dobu jezdit a pak prijedete do pujcovny, budete chtit vuz koupit (budiz), ale pri stanoveni ceny budete chtit razantni slevu, protoze vy ten vuz úrece uzivate a tudiz na to mate prece pravo .. Tak takhle to prece nefunguje ..


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

22.3.2009 09:17 vložil skd

tyhle bludy nema smysl komentovat. Ti najemnici maji smlouvy na dobu neurcitou, Krom toho ze domy davno splatili a udrzuji za sve. Takze jsou uplne v jinem postaveni, nez nekdo treti jako Vy, ktery prichazi buh vi odkud, zrejme se narodil pod mostem, ktery pln zavisti by chtel znemoznit tem lidem zit ve vlastnim za primereny najem, pri zohledneni plateb ktere jiz provedli. Vic komentovat nebudu nebut by nit na vas nezustala sucha.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: privatizace a najmy

23.3.2009 22:09 vložil Jarda

Ano, to je presne vas styl a vam podobnych. Kdyz mi dojdou argumenty, tak se nezmuzu na nic jineho, nez na urazka a ruzne napadani. Nuze vazeny pane, pod mostem jsem se nenarodil, na Praze 3 nebydlim, tudiz se nebudu montovat do chovani radniho pana Lochmanna. Pokud mate pocit, ze neco udelal nelegalne, pak se obratte na policii s trestnim oznamenim. Stejne tak nejsem pln nenavisti. Ja se o sve bydleni postaral sam, byt jsem si koupil od soukromeho majitele za beznou trzni (a dosti vysokou, oproti tomu, za co privatizuje P 3) cenu. Ale pokusim se tu o vecnou debatu, jak s ni nalozite vy uz odhadnout nedokazu.

Ja se tu vyjadruji obecne k najemnim vztahum. Evidentne jste vy a ostatni nepochopili tento institut. Najemni vztah je smluvni vztah mezi vlastnikem (v tomhle pripade Prahou 3) a najemcem. Vlastnik poskytuje prostor k bydleni, najemce za to plati najem. I kdyby nekdo platil najem 100 let, tak plati za UZIVANI BYTU, nesplaci byt (to si mozna pletete se splacenim u druzstevnich bytu). Proto nemuzu pristoupit na argument, ze NAJEMCI byty davno splatili a tim padem maji na jejich odkup jakesi vami nespecifikovane pravo. Takhle ta vec v nasem pravnim radu nestoji. Zkratka uz se smirte s tim, ze poskytovani bydleni je sluzba jako kterakoliv jina. (Stejne jako kdyz jdete do pujcovny aut a pujcite si auto).

Jina vec je, ze pokud se vlastnik rozhodne svuj majetek prodat, ma najemce predkupni pravo. Ale opet plati, ze to neni NAJEMCE, kdo urcuje kupni cenu. Logicky to je prodavajici. Stejne jako nejdete do obchodu koupit si televizi a nebudete na prodavace kricet, ze vy tu telku chcete o 50% levneji.

Pokud jde o vysi najmu - co je pro vas "primerena vyse" ? Kazdy dum by si mel na svuj provoz a udrzbu vydelat, coz vzhledem k regulovanym cenam najemneho sotva lze. Proto byl prijat zakon o jednostrannem zvyseni najemneho, ktery umoznil vlastnikum domů jednostranně zvýšit nájemné na úroveň, kterou určuje STÁT vyhláškou. Ta se odvíjí od aktuální ceny bytů v dané lokalitě. Uveďte mi zde důvod, proč by se Praha 3 měla chovat jinak, než jiný odpovědný vlastník a proč by za službu bydlení, které poskytuje, měla inkasovat méně peněz ? Vsadím se, že kdyby chtělo město míň, našlo by se plno křiklounů a kritiků, kterým by takový postup vadil.

A k regulovaným nájmům ještě poznámka: uvedená problematika se týká v celé republice cca. 800.000 nájemních bytů. Zbytek platí nájemné tržní, bez jakýchkoliv výhod.

Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 23:27 vložil Ondřej Rut (SZ)

Je pochopitelné, že lidé, kteří se do Prahy 3 přistěhovali, platí tržní nájemné, nebo koupili byt za tržní ceny, vidí současné diskuse o cenách privatizovaných bytů v docela jiné perspektivě. Nezapomínejme ale, že proces privatizace prostě a jednoduše není prodejem v běžném slova smyslu. Jde o předání majetku obce do soukromých rukou a de facto nedokončený proces přechodu od socialismu ke kapitalismu, jakkoli to po dvaceti letech po sametu zní absurdně. Kuponová privatizace taky nebyla prodejem státního majetku za tržní ceny (tuneláře a Kožené prosím nyní nechme stranou).

Dvacet let po revoluci však byty nelze privatizovat za čistě symbolické ceny. Požadavek zachovat srovnatelné ceny se III. vlnou privatizace (okolo 10 000 kč za metr) je ale ze strany nájemníků zcela legitimní. Usilují stále o privatizaci, nikoli o koupi bytu. Stejně tak požadavek sníženého netržního nájemného v případě těch, kteří byt do privatizace nedostali a jsou v obtížné životní situaci. Obec či městská část není komerční subjekt a měla by plnit také sociální funkce.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: privatizace a najmy

24.3.2009 18:38 vložil Jarda

Pisete, ze je POCHOPITELNE, ze lide, kteri nemeli to stesti, aby ziskali najemni smlouvu k obecnimu bytu a plati regulovane, nebo chcete-li chráněné nájemné, plati trzni najemne. Nuze obecne plati, ze by zadna skupina obyvatel v jedne obci / a je jedno zda je to praha 3, nebo chomutov/, měli stejné podmínky. Ptám se tedy, proč by měla existovat privilegovaná skupina najemcu bytu, ktera bude platit podstatne nizsi najemne, nez ktere plati ostatni "smrtelnici" ? Jak tuto nerovnost zduvodnite ?

Samozrejme s Vami souhlasim v tom, ze pokud se dostane clovek do tizive socialni situace, pak je tady v prve rade obec, aby pomohla, treba formou snizeni najemneho po nezbytnou dobu, nebo pridelenim bytu. Ale kolik takovychto pripadu se tyka lidi, kteri chteji koupit obecni byty ?

Rovnez nesouhlasim s Vasim tvrzenim, ze privatizace nerovna se prodej. Obec ziskala prevodem od statu urcity majetek, se kterym muze nakladat dle vlastniho uvazeni a vlastnich potreb. Praha 3 tedy nema zadnou povinnost domy prodavat najemcum. Pokud se tak rozhodne, pak by byty mela prodavat za trzni najemne s tim, ze stavajici najemci maji predkupni pravo.

Kuponovou privatizaci podle meho soudu nelze s prodejem obecniho majetku vubec slucovat.

Jinak dekuji za Vas kultivovany nazor, je jednim z mala v teto diskuzi :o)

A jeste jednu poznamku: strana zelenych by se spis mela profilovat v ekologicke politice, nez v zakladani ucelovych sdruzeni, jejich cinnost k zadnemu kloudnemu vysledku beztak nepovede. Volici by se jiste dali sehnat i jinym zpusobem : )


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 23:56 vložil Pražan odjinud

Vážený pane Jardo,
už ta samotná Vaše poslední věta, že "zbytek platí tržní nájemné" vypovídá o Vaší neochotě podívat se na věc nezaujatě. Na to Vám řeknu následující: Možná tomu nebudete věřit, ale v komunistických dobách při naprosté absenci bytů v lokalitách jako je Praha, dávali lidé přednost bytům v novostavbě. Stará zástavba znamenala vesměs potřebu výrazně větších investic do rekonstrukcí, než podíl v bytovém družstvu. Kdo tím prošel, ví dobře o čem mluvím - ekvivalentní byla snad jenom výstavba bytů svépomocí. Kduyž tedy mluvíte o tom, že někdo platil jenom za užívání bytu, tak o tom nevíte absolutně nic. Kdybych přistoupil na Vaši argumentaci, tak bych požadoval, aby vlastníci rodinných domů, družstevních bytů, atd,. dorovnali rozdíl mezi cenou, za kterou byly za socializmu pořízeny a cenou, která je dnes. Neboť na tehdejší ceny přispívali samozřejmě i ti, kteří by podle Vás měli platit dnes tržní ceny. Pak bych to bral za spravedlivé. Osobně jsem přesvědčen, že není v této zemi rodina, která by si nějakou výhodu ze socializmu nepřinesla. Myslím, že ani Vy nebudte výjimkou.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: privatizace a najmy

24.3.2009 18:45 vložil Jarda

Vazeny prazane odnikud,

ze socialismu jsem si prinesl zakladni vzdelani a clenstvi v pionyru. :o)

Kdybyste cetl prispevek poradne, pak jsem tam psal obecne o instututu najmu. Cili jeste jednou: najemni smlouvu prenechava vlastnik (bytu, auta, bagru atd.) svou vec do uzivani nekomu jinemu a ten mu za to plati najemne. Shrnuto: vlastnikem je stale pronajimatel, i kdyby najem trval 50 let. Reagoval jsem tak na argument, ze \\\"lidi plati treba 50 let a doby si davno zaplatili\\\".

Nevim, jak s timto problemem souvisi treba majitel rodinneho domku, byt postaveneho v dobe budovani socialismu ...

Jde mi jen o to, aby byly nastavene stejne podminky. Zkuste mi prosim vysvetlit, proc treba velky zastance regulovaneho najemneho, poslanec a advokat JUDr. Křeček bydli v obednim byte a plati regulovany najem ? e by zde plnila obec svou socialni funkci a poskytovala vyhodu levneho bydlemi osobe socialne slabe ? Asi sam uznate, ze je to nesmysl.

Zkuste mi odpovedet, proc rodina s detmi, ktera nemela to stesti a nema byt po babicce, musi platit za bydleni ve stejne lokalite nasobek toho, co plati najemci s regulovanym najmem ? Atd. atd. .. nametu na debatu je pozehnane : )


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

25.3.2009 00:16 vložil Pražan odjinud

Máte pravdu pane Jardo, že námětů k diskusi by bylo hodně. O nějakých rovných podmínkách si samozřejmě všichni můžeme nechat jenom zdát. Pokud píšete o nějaké rodině s dětma, tak byste musel dopllnit, kde se třeba vzala v bytě s neregulovaným nájmem. Pokud je mi známo, regulace se týkala všech, i v soukromých domech, pokud tam bydleli před revolucí. Jestliže ale odněkud rodina přišla, šla do neregulovaného nájmu jistě dobrovolně. Troufám si hádat, že rodiče této rodiny jistě nebydleli pod mostem (a stejně asi ani Vaši rodiče), takže s velkou pravděpodobností jste si z toho socializmu taky něco odnesli. Já si taky nenaříkám, že jsme se skládali celá rodina na byt jednomu z dětí za tržní cenu, i když už je to nějaká doba, takže to bylo "levnější". A také nevím, proč bych Vám měl vysvětlovat něco za nějakého JUDra, já také od Vás nežádám vysvětlení, jak to, že někdo pobírá statisícové měsíční platy a nemusí mít ani základní vzdělání. Opravdu, námětů by bylo hodně. Ale ještě něco podstatné: I kdyby obce rozdávaly nájemníkům byty zadarmo, pořád by mi to vadilo míň, než desetimiliardová arbitráž za Novu, další desítky miliard nastrkaných do bank, stovky milionů v jiných arbitrážích, tunely na veřejné peníze kam se podíváte, atd. Tady z toho má aspoň prospěch řada normálních občanů, kteří si to často opravdu zaplatili, i když Vám to zřejmě nic neříká, protože jste tím sám nemusel projít. Rekonstruovat vybydlený byt, shánění všech povolení, fronty na pitomý cement, atd. Nechte si vyprávět od někoho, komu věříte a prošel tím.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

25.3.2009 22:49 vložil Jarda

Takze to znova vezmu poporadku:

priklad rodiny s detmi byl modelovy, ale jeste ho upresnim. Mladi manzele, kteri pred svatbou zili u svych rodicu, zalozili rodinu a vyvstala potreba nekde bydlet. Babicku, ktera by mela obecni byt a ochotne by zemrela nemaji, pod mostem bydlet tez nechteji. Maji tedy 2 moznosti: obratit se na mesto se zadosti o byt nebo si pronajmout byt na volnem trhu, za trzni najemne, cca. 2,5 vyšší, než pletí privilegovaná vrstva v bytech regulovaných. Anebo mají ještě jednu volbu, jít si požádat o úvěr a koupit si za tržní nájem vlastní byt. Takže myslíte, že rodina šla do neregulovaného dobrovolne ? Zkratka jen nemela to stesti, ze by zdedila ci ziskala byt s regulovanym najmem.

JUDr. Krecek byla odpoved Ondreji Rutovi, ze by obec mela poskytovat byty socialne potrebnym. Tak jsem se ptal, zda tento bohaty poslanec a advokat je taky socialne potrebny, kdyz uziva obecni byt :)

A konecne se v jedne veci shodneme: 10 miliard utracenych za arbitraz s novou a za jine pochybne kauzy mne taky pekne stvou /napsal bych to ostreji, ale nechci tuhle diskuzi vulgarizovat :o)/.

Mozna bych mel jeste jeden navrh: kdyz uz tedy najemnici maji predkupni pravo, at se ve smlouvach zavazi, ze byt budou dejme tomu po dobu 10 let uzivat pouze pro svou vlastni potrebu. A pokud by s tim souhlasili, at dostanou obecni byt za lepsi cenu, nez je cena trzni. Ovsem jak znam české vykuky, tak to dopadne tak, ze ziskaji levne obecni byt, ktery obratem ruky prodaji za nasobek kupni ceny na beznem trhu. A pak se muzou smat, jak na to obec pekne vyzrali. Toto jednani je to, ktere mi vadi a proc pisu, ze by obec mela prodavat byty za trzni najemne, kvuli zabraneni spekulacim s nove ziskanymi byty.

A posledni vec: fronty z dob komunismu si pamatuju, nebojte. Ovsem nemuzu souhlasit s tim, ze NAJEMCE cizi veci, si ji tim, ze ji uzival, zaplatil: To je holy nesmysl. Vec najata je porad veci vlastnika, nikoliv najemce. Ale to uz tady opakuji uz ponekolikate. Kdo by mel presto zajem, muze si vyhledat prislusne paragrafy v obcanskem zakoniku : )


Reagovat  Reagovat s citací


Re:privatizace a najmy

25.3.2009 23:17 vložil Bob

Myslim, ze tahle debata nema smysl. Neni to o forme jakou tady podesate popisete to same. Vzajemne se podle me nemate sanci presvedcit.

Vztah najemnik / najemce je tady snad kazdemu jasny. Podle me je hacek v tom, co znamenal v pravnim systemu ( a v praxi ) pred revoluci DEKRET na byt. Cela privatizace z tohoto systemu vychazi. Nekdo toto "vychodisko" akceptuje a nekdo ne. Uz to tady nekdo poznamenal - je to nedokonceny prechod ze socialismu do kapitalismu. Privatizace bytoveho fondu probehla prakticky ve vsech zemich vychodni Evropy.

S pribyvajicimi lety od revoluce ubyva tech, kteri to akceptuji. Proste je to davno a tyka se to spise generace rodicu.... tedy tech, kteri zpravidla meli vice moznosti neco zprivatizovat.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re:privatizace a najmy

26.3.2009 08:27 vložil Pavel

to co se tyka rodicu se tyka i jejich deti atd. Diskuze s figurkou jmenem Jarda je ztata casu.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

26.3.2009 08:23 vložil Pavel

nebavte se s tim ODSackym provokaterem a demagogem


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 10:23 vložil Pedro

Zdravím, k panu Lochmanovi jeeště jeden podstatný poznatek - on totiž ten druhý byt (o prvním tyto podrobnosti nejsou), získal tak, že nejprve vyhrál výběrové řízení na nájemní smlouvu v tomto bytě, a to o 4Kč!!!!! Toto zavání trestným činem. Navíc, šlo o nově vybudovaný byt v nástavbě secesního domu, který jako zázrakem šel následně do privatizace za zlomek tržní ceny! Kdyby chtěl říci, jak to celé vypadá je toto: neregulerní získání nájemní smlouvy, zajištění nízké odkupní ceny v privatizaci, která i zavřela ústa ostatním obyvatelům tohoto domu, kteří bezprostředně mohli vidět tyto nepravosti. Čili, stát se toto někde v zahraničí, už by zřejmě si pan Lochman nikde neškrtl a navíc by šel sedět na dobrých pár let. U nás se však neděje a nestane zřejmě nic.. Nevím, co dělal p. Lochman dříve, ale na člověka bez VŠ vzdělání docela slušná kariéra, když teď rozhoduje o rozdělení miliard korun, ne?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 12:49 vložil Jirka

A zkuste hádat, proč nick "Jarda" šije právě do privatizace běžných nájemních bytů, ale o Lochmanovi ani slovo? Je to náhoda.....?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 12:57 vložil pavel

ano, docela by mne zajimalo odkud se vzali ti ODSaci na radnici. Zda jsou to puvodni obyvatele Praha 3. Nechce se mi totiz verit, ze nekdo , kdo leta bydli na P3 by se dokazal ke svym spoluobcanum chovat jako SVINE!


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 13:51 vložil Čenda

Kde se vzali ODS na radnici ? Odpověď je velmi snadná: občané Prahy 3 si je zvolili, vaši i moji sousedé


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 15:06 vložil Pavel

ano, ale jsou to lide, kteri leta ci desetileti ziji na P3, nebo to jsou politicke karikatury, ktere se na P3 ruznym zpusobem pristehovali?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

23.3.2009 18:11 vložil Čenda

jistě, jsou to stále ti samí lidé, kteří již několikáté volební období plundrují obecní rozpočet.Chyba není v nich, jim to přijde normální, chyba je ve voličích Prahy 3, že jim odevzdali svůj hlas. To, zda-li se na Prahu 3 přistěhovali nebo zde již dlouho žijí, nehraje vůbec žádnou roli.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

24.3.2009 08:07 vložil Pedro

..nerekl bych, ze chyba neni v predstavitelich radnice - pokud se nekdo chova kriminalne, je to neomluvitelne. Problem volicu je tento: valna cast obyvatel Prahy 3 ma prospech z toho, ze je ODS na radnici, nebo jim dava hlasy stabilne, jakozto pravicove strane. dalsi cast volicu do toho vubec nevidi, protoze bud nema zadne vzdelani a nebo se o to proste vubec nezajima. Pradoxne se toto tyka i lidi, kteri by jinak mohli mi treba narok na privatizaci bytu na Praze 3. Pak jsou tu duchodci a cikani, kteri jsou samozrejme standardne pro CSSD a komunisty... Je treba jeste pripomenout, ze ODS se na radnici paktuje s CSSD (Nigrin, Kucian a dalsi), cili ted mi reknete, jak z teto situace ven????


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

24.3.2009 11:11 vložil Čenda

asi musí být ještě hůře, aby se lidé probrali a začali se trochu zajímat...není to nijak růžová perspektiva, jelikož je málo pravděpodobná...To, že se představitelé radnice chovají kriminálně, na tom se tady asi shodneme všichni. Ale oni to však vidí jinak. Proto, jak jsem výše naznačil, je problém především ve voličích. ODS nebo ČSSD, je to jedna parta, kluci, co spolu mluví...


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy

25.3.2009 22:58 vložil Karel

Shodneme se asi vsichni, ze politika je svinstvo, kde ruka ruku myje. A cim mensi rybnicek, tim vetsi bahno. Ale co s tim ? Velke strany - ods a soc.dem - maji sve stabilni zazemi, ksc je kapitola sama pro sebe, ti uz by davmo meli byt v propadlisti dejin a stydet se za tech 40 let, co nam tu vladli. Ostatni lame strany jsou roztristene, protoze kazdy chce to sve korytko a nikdo neni schopen nejak zaujmout vetsi cast volicu. A nakonec jsou tu zeleni .. strana jako takova by asi byla schopna zaujmout svym nekonformnim stylem prace, byla by schopne prinest nova temata, novy styl .. ale to by ve svem cele nesmela mit "vudce" typu Matěje Stropnického, který jediné co dokáže, je křičet a kopat okolo sebe. Trosku pripomina male decko, kteremu berou hracky (anebo vliv ve strane - podobne se chova pani Kuchtova, poslanec Tlusty a nakonec i samotny prezident).

Takze styl prace je udelat veliky humbuk, postrasit lidi, kteri pomalu nevi, ktera bije a vytriskat na tom politicky kapital. Paroubek by mohl zavidet :-)

Obavam se, ze ze soucasne politicke reprezentace nejde zvolit dobre reseni. Jde volit asi mezi spatnou, nebo jeste horsi variantou :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Kluci a holky z ODS

17.3.2009 00:56 vložil Josef

Na akci do Olšanky dorazilo více pozorovatelů z ODS. Napočítal jsem jich cca 7-8. Škoda, že se přítomní občané tento večer nedozvěděli více o straně, která vládne na radnici v Praze 3 nepřetržitě již od roku 1991. Je to právě zdejší ODS, strana nikoli občanská, strana nikoli demokratická. Její vyslanci velmi bedlivě sledovali jednání občanského sdružení Žižkov (nejen) sobě. Po akci se sešli před Olšankou a vůbec nevypadali přepadle, dokonce vtipkovali. Asi na účet obtížného hmyzu, tak nás nepohodlné občany titulují. Jak tento večer ale obavatelé Prahy 3 ukázali svou účastí v počtu několika set, může nás už v příštích volbách potkat tolik potřebná změna ve vedení radnice. Už je proto, aby si každý nájemník obecního bytu mohl svůj byt bez problému koupit nebo aby důchodci měli vůbec nějakou šanci přežít nesmyslné zdražování nájemného. Pokud svým hlasováním v příštích volbách nevyřadíme ODS v Praze 3 ze hry, tak budeme opět tam, kde jsme dnes...
Klukům a holkám z ODS ještě vzkaz. Projekci před Olšankou, ozvučení venkovního prostoru a profesionální videozáznam zajišťovali technici bez jakéhokoli nároku na honorář. Jednoho před čtyřmi lety vyloučila ODS z privatizace obecního bytu, druhého i třetího připravila o zakázky. Pokud bude třeba, přivezou i příště potřebná vybavení. Ne všichni živnostníci musí nutně podporovat ODS. V tom se tato strana ohromně mýlí.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Kluci a holky z ODS

17.3.2009 09:17 vložil Jéža

Sotona ten nic neřeší, jeho přihlouplý usměv hovoří za vše :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Kluci a holky z ODS

17.3.2009 12:55 vložil JIndra

Je to bohužel tak - za nějakych 18 let u moci ODS se z Prahy 3 stalo totalitní území - navíc, nestydatost radních a zastupitelů je už tak vysoká, že se vážně můžou smát, protože, upřímně: kdo levně bydlí, resp. si koupil od obce levně byt? Kdo rozhoduje o min. miliardě korun každý rok, které nejsou jeho, bez jakéhokoliv dohledu těch, kterým jsou tyto peníze určeny? Kdo má statut nedotknutelných? Kdo má za sebou ODS ve vládě, parlamentu, v Praze, atd? Bohužel, my občané to nejsme... :)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Kluci a holky z ODS

4.4.2009 20:18 vložil druid

Jenže právě ve volbách si své zastupitelé lidi zvolili. A o tom, že chtějí západnídemokracii také rozhodovali v sametové revoluci občané. Západní demokracie je právě o tom, že se "svobodně mohu rozhodnout" zda budu pracovat a kde budu pracovat a kde chci bydlet. Zrovna tak si přece mohu vybrat ošetřujícího lékaře a mateřskou školu. Nikdo minebrání ve výběru. Stát, který zabezpečuji základní sociální potřeby občanů - jsme zavrhli , protože omezoval naši osobní a zejména politickou svobodu. Demokracie západního typu může být spojena s větší nebo menší sociální sítí, ale klade hlavní důraz na to,že zabezpečení ekonomické je záležitostí občana samotného a jeho rodiny. Ekonomické zabezpečování ve větší míře považuje za zásah do osobních svobod člověka.Chceme-li něco opravdu změnit, znamená to měnit nejen na Praze 3, ale celý systém.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama