Diskuse

Spravedlivá privatizace je podvod

Vložit nový příspěvek

Zjednodušování problémů

16.9.2010 20:29 vložil chk

Myslím si, paní Hujová, že problém vidíte poněkud zjednodušeně. Stejně jako většina ostatních politiků nevidíte fakt, že byty s tzv. regulovaným nájemným, jakožto dědictví socialismu, kdy osobní vlastnictví bytů nebylo možné, museli jejich uživatelé velmi často nákladně a složitě rekonstruovat za vlastní peníze. Proto rychlá a levná privatizace by byla opravdu jednoduché a fungující řešení.
A druhý fakt, který pomíjíte, je ten, že hodně bytů na Praze 3 bylo podnikových. Lidé je tenkrát "dostávali" za to, že po určitou dost dlouhou dobu pracovali pro určitý podnik a byla to také jakási náhražka osobního vlastnictví za socialismu. Tyto byty byly později bezplatně převedeny na městskou část a ta dnes v nich vybírá nájemné mnohem vyšší, než odpovídající nutným nákladům na údržbu (ve srovnání třeba s Vámi citovanými byty družstevními).

Jinak jsem rád, že se konečně někdo z TOP09 na Praze 3 k této problematice vyslovil a zejména, že jste zmínila ony nesmyslné rekonstrukce před privatizací. Tyto jsou totiž prováděny velmi nekvalitně, naprosto bezohledně vůči nájemníkům, a navíc za několikanásobně předražené ceny.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Zjednodušování problémů

17.9.2010 07:41 vložil Vladislava Hujová

Dobrý den,
systém konstrukce ceny, který navrhujeme je takový, že cena za m2 v domě stejná pro všchny byty /nižší bude stanovena pouze pro přízemní byty/. Příklad - stejná cena pro ty, kteří mají umakartové jádro i ty, kteří si vybudovali novou koupelnu a tím zhodnotili svůj budoucí majetek.
Privatizaci všech domů rozhodně nechceme zdržovat. V první řadě necháme zpracovat znalecké posudky na všechny zbývající obecní bytové domy, a to podle jednotné metodiky - tržní cena obsazeného domu. Dále stanovíme možnou slevu a její podmínky. Předložíme nabídku všem nájemníkům s předkupním právem na 18 měsíců. Smlouvy budeme realizovat v pořadí, které si určí nájemníci s tím, že budou deklarovat připravenost celého domu k privatizaci /kdo bude privatizovat, kdo chce být zařazen do nového systému bytové politiky - senioři, handicapovaní a soc. potřební a kdo chce zůstat v systému smlouvy na dobu neručitou se standardním nájmen, který bude podléhat deregulaci/.
Investice do revitalizace ponelových domů jsou naprosto nelogické vzhledem k tomu, že vlastníci mohli velkou část rekonstrukcí realizovat prostřednictvím dotací téměř "zadarmo" a nemuselo být využíváno prostředků z rozpočtu MČ. Navrhujeme, aby z výnosů z privatizace byl postaven nový obecní bytový fond, který by sloužil k potřebám všech obyvatel Prahy 3, kteří se ocitnou ve znevýhodněné sociální situaci.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Zjednodušování problémů

14.10.2010 12:20 vložil Ludvík

K Vašemu návrhu: Navrhujeme, aby z výnosů z privatizace byl postaven nový obecní bytový fond, který by sloužil k potřebám všech obyvatel Prahy 3, kteří se ocitnou ve znevýhodněné sociální situaci.
A neocitnou se tito lidé ve znevýhodněné sociální situaci díky tomu, že nedosáhnou na tržní cenu bytu, kterou navrhujete a nebudou mít na deregulovaný nájem?

A stále jsem nenašel odpověď na níže vznesený dotaz, jak to, že Zastupitelstvo Prahy 1 dokáže privatizovat byty za cenu 11 000 Kč/m2


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Zjednodušování problémů

14.10.2010 13:26 vložil Pavel

přesně tak. A nejen Praha 1, ale i další městské části prodávají a prodávaly za částky i menší než 11 000 kč/m2. Tady prostě TOP09 z toho chce bezohledně vytřístkat co nejvíce, neuvědomuje si, že odkup není komerční prodej. To, že nájemnící ty byty splácely platbou nájmů, podobně jako družstevníci své podíly je jim jedno, stejně tak, jako že do údržby bytů investovali i své peníze. Jen se ohánějí zdeformovanýma cenama nemovitostí (o kolik by asi klesla cena nemovitosti, kdyby veškeré obecní byty v Praze byly prodávány najednou a o kolik v budoucnu klesne vinou snižování koupěschopnosti lidí v důsledku škrtací politiky vlády a systému hraď si vše sám - školné, zdravotnickou péči, šetři si na důchod atd.). Prostě akorát chtějí zadlužovat lidi.Politici by se měli omluvit občanům, za to, že je diskriminovali v možnosti si byt odkoupit a né postupně a často skokově zhoršovat podmínky odprodeje. Pokud jde o nájmy, není vůbec důvod je zvyšovat. Jsou vysoce ziskové. A ten populismus se stavbou bytů. Kde a kolik, že jim nestačí těch několik miliard z výnosů z privatizace.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama