Diskuse

Spravedlivá privatizace je podvod

Vložit nový příspěvek

Žádost o upřesnění

19.9.2010 19:59 vložil Zdeněk Zábojník

Vážená paní Hujová,

potvrďte mi prosím, zda jsem dospěl ke správnému závěru, že TOP 09 bude privatizovat za tržní ceny a ti, kdo byt nekoupí budou platit tržní nájmy.
Zde se prodávají byty s regulovanými nájemníky:
http://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/2+kk/praha-nove-mesto-na-poricnim-pravu/101734236

3 mil. Kč za 44 m2 vychází cena přes 68 tis. Kč za m2. Je to sice na Novém Městě, ale ceny na Praze 3 na Vinohradech asi nebudou o moc nižší. Z toho bych odhadl, že na Žižkově budou ceny i přes 40 tis. Kč za m2.

Takže znalec určí cenu např. 45 tis. Kč za m2; vy nabídnete slevu např. 20%; výsledek je 36 tis. Kč za m2. Při např. 70 m2 bytě nájemníkovi nabídnete cenu po slevě 2 520 000 Kč a dáte mu 18 měsíců, aby si sehnal financování.
Nájemník půjde do banky pro hypotéku a banka půjčí 2mil. Kč, ale musí mít 520 tis. Kč vlastních prostředků.
Ale hypotéku těžko dostane někdo s nedostatečným platem nebo ten komu je přes padesát let.
Když přidám pár měsíců na organizaci, odhady a prodej, tak plus mínus od roku 2013-4 bude vše prodáno nebo budou nájemníci platit tržní nájem.
Co uděláte s tak monumentálním množstvím prostředků? Během několika let radnice takto získá min. 6 mld. Kč.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Žádost o upřesnění

20.9.2010 11:37 vložil Vladislava Hujová

Dobrý den,
odhady budou tržní, ale obsazané nemovitosti, čímž bude tržní cena snížena, obvykle to bývá 10-20%.
Další sleva bude poskytnuta v souvislosti s předkupním právem obce. Náš návrh je 20% na 3 roky, 25% na 5 let a 30% na 7let, ale vše bude záležet na odborné analýze, kterou provedeme po vyhodnocení znaleckých posudků na všechny domy. Zvažujeme i systém splátkových kalendářů na několik let, ale nechceme předem dávat populistické sliby.
Kdo nebude chtít privatizovat zůstane v režimu součaného nájmu, který ovšem bude podléhat deregulaci, což v konečném důsledku může být nájemné nižší než je dnes. V rámci bytové politiky obce nabídneme systém sníženého nájmu pro seniory, handicapované a sociálně potřebné.
Z utržených prostředků z privatizace hodláme vybudovat nové malometrážní obecní byty pro potřeby obyvatel Prahy 3.
Reagovat  Reagovat s citací


Re: Žádost o upřesnění

20.9.2010 14:10 vložil Zdeněk Zábojník

Dobrý den,
děkuji za Vaši odpověď. Ve svém předchozím příkladu jsem již počítal s tržní cenou obsazeného bytu a to dokonce s regulovaným nájemníkem. I když nabídnete slevu 30%, pořád budou ceny, za které se bude privatizovat o dost vyšší, než za které nyní privatizuje současná radnice. To je myslím zajímavá informace.

Opakovaně jste psala, že kdo nespadá do kategorie senior, handicapovaný, sociálně potřebný, dostane tržní nájem. Nyní to rozvíjíte, že budoucí tržní nájemné může být nižší než dnešní regulované. Na to máme odlišný názor, tento efekt podle mě určitě nenastane.

Radnice zvyšovat nájemné může a nebo taky nemusí. Pokud se však domníváte, že tržní nájemné nebude vyšší než dnešní regulované, tak se pojďte přidat k ČSSD, která se zavázala, že nájemné zmrazí. Uklidníte tak spoustu současných nájemníků.

A kde budete stavět malometrážní byty? Na Praze 3 není mnoho volných míst. Zbývají vlastně jen parky a zahrádkářská kolonie Na Balkáně. Míříte tímto směrem?
Děkuji. Za odpovědi.

Zdeněk Zábojník
ČSSD


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama