Rodiče bojují proti zrušení školy

Demonstranti zpochybňující rozhodnutí Prahy 2 o zrušení školy dnes vyrážejí do ulic

Praha - Vyrazit dnes do ulic se rozhodli rozhořčení rodiče dětí ze základní školy ve Vratislavově ulici v druhé městské části. Důvod? Zásadně nesouhlasí s rozhodnutím radnice školu zrušit.
"Vyjdeme ve dvě hodiny odpoledne z Palackého náměstí k radnici na náměstí Míru," informovala Eva Rezková, jedna z mnoha pobouřených rodičů.
Demonstranti mají v plánu předat zástupcům radnice otevřený dopis s argumenty proti jejich rozhodnutí. Radní Jana Rybínová rozhodnutí hájila tím, že jiné řešení není.
V příštím roce přejde financování základních škol plně do rukou městských částí. Stát jim bude přispívat jen podle počtu žáků a toho se městské části obávají.
Počínání Prahy 2 není rozhodně ojedinělé. V září příštího roku přestane existovat v Praze 5 ZŠ pod Žvahovem. Sloučení škol zastupitelé odsouhlasili i v Praze 1 - ZŠ Karmelitská se sloučí se ZŠ Josefov - v Praze 13 i v Praze 10. Tady splyne ZŠ Estonská se ZŠ Kodaňskou, ZŠ Omská zanikne úplně.

Podobně uvažují i na Praze 3. Jak to dopadne se zdejšími třemi základními školami - v Perunově ulici, na Pražačce a částí školy v Žerotínově - není vůbec jasné. Rozhodnout, zda se budou rušit, měli zastupitelé už na konci září. Z programu jednání to však na poslední chvíli stáhli. Kdy padne konečné rozhodnutí, není zatím jasné. Rodiče i učitelé se však ani tady nehodlají vzdát. Zvolili cestu diskuse s každou z politických stran na radnici. "Dneska ale, hodinu předtím, než jsme se měli setkat s ODS, volal do školy místostarosta Zeman a dost nevybíravým způsobem to zrušil," postěžovala si nedávno pedagožka ZŠ Perunova Hana Znamenáčková. Rodiče rušených škol často podezřívají zastupitele, že mají soukromé zájmy v prodeji či pronájmu původně školních budov. Například místostarostka Milena Kozumplíková, která návrh na rušení škol v Praze 3 předkládala, je mimo jiné členkou správní rady soukromé Vysoké školy finanční a správní.
"Je pravda, že paní místostarostka chce získat naši školu v podstatě od roku 2000. Nemůžeme sice dokázat, že zrovna pro školu, kde je ve správní radě, ale znám lidi, kteří tam učili, a ti mi už půl roku dopředu říkali, že jejich škola přesídlí do Perunovy," vylíčila své podezření předsedkyně zdejší školní rady Jitka Sýkorová. Ani místostarosta Prahy 3 Michal Kucián nepopřel, že by mezi subjekty, které se už dnes zajímají o prostory této školy, nebyla i zmiňovaná vysoká škola. Odmítl být však konkrétnější.
"Nebudu jmenovat nikoho určitého, bylo by to nefér," řekl. Dodal, že v případě zrušení některé ze škol radnice nikoho ze zájemců o uvolněné prostory upřednostňovat nehodlá.

reklama