Slučování škol v Praze pokračuje

ŽIŽKOV, VINOHRADY - Čtyři základní školy v Praze 3 se zřejmě od roku 2008 nevyhnou sloučení. Za týden o tom má definitivně rozhodnout zastupitelstvo. V jeden subjekt se spojí Základní škola Chelčického se Základní školou Žerotínova. Sestěhují se také děti ze zařízení Jiřího z Lobkovic a Perunova. Podle plánů radnice by však měli jinam docházet pouze školáci z druhého stupně. Děti od první do páté třídy se budou nadále vyučovat tam, kde jsou zvyklé.

Slibují si zlepšení výuky

„Od sloučení si slibujeme hlavně zlepšení výuky. Některé školy náš záměr dokonce uvítaly. Mnohde totiž mají pouze jednu třídu v každém ročníku, a děti si tak nemohou vybírat z dostatečného množství volitelných předmětů,“ sdělil místostarosta Prahy 3 pro oblast školství Jiří Matušek. Stejný názor má i ředitelka školy na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Se sloučením souhlasíme. Nemáme totiž velké problémy pouze s naplněním volitelných předmětů, ale i celých tříd druhého stupně. Nevíme, jak se bude situace kolem přílivu žáků vyvíjet v příštích letech, ale tento problém je aktuální a měl by se řešit hned,“ řekla ředitelka školy Naděžda Hrebíková, na jejíž školu mají přijít žáci z Perunovy.

Děti i rodiče nejsou spokojeni

Děti a jejich rodiče už tak spokojení nejsou. „Škola v Perunově ulici má své rodinné zázemí a všichni se tu dobře znají. Kromě toho je zaměřena na výtvarnou výchovu a nabízí dětem program i po vyučování. O sloučení se v našem případě jedná již potřetí, a to nás poškozuje. Rodiče budoucích prvňáčků určitě nebudou mít takový zájem o školu, na které nebude fungovat druhý stupeň,“ říká předsedkyně tamní školské rady Monika Halaburtová. Zdůrazňuje, že mezi rodiči už udělali i anketu, v níž se všichni jednoznačně postavili za to, aby se nic neměnilo. „Nechceme své děti posílat pryč,“ dodává Halaburtová.

Více školek

Podle Matuška se však radnice k řešení uchýlila i proto, že je potřeba rozšířit síť mateřských škol. „Z průzkumu, který si nechala rada městské části koncem srpna zpracovat, vyplynulo, že na celém Žižkově je pouze jediné volné místo,“ doplnil Matušek.

Žáci se možná za pár let vrátí

Podle něj není vyloučeno, že za několik let se děti do školy vrátí zpět. Podle demografické studie totiž nebudou základní školy kvůli tisícům nových bytů v oblasti Nákladového nádraží, Central parku a Vackova od roku 2015 Žižkovu stačit. „Sloučením škol chceme vyřešit situaci na sedm let dopředu. Podle toho, jaký bude příliv dětí, budeme postupovat dál. Za několik let vznikne třeba školka na Nákladovém nádraží,“ uzavřel Matušek.

Protesty přinesly ovoce

Praha 4 - O sloučení škol v posledních měsících usilovala i městská část Praha 4. Z původních osmi navrhovaných zařízení nakonec zastupitelé zpečetili osud čtyřem z nich. Původní smělý plán tehdejšího místostarosty pro oblast školství Václava Krištofa nakonec doznal značných změn. Žádné markantní přesuny žáků by se tak konat neměly.

Proti záměru radnice tehdy brojily tisíce místních rodičů. Právě pořádání happeningů a demonstrací se podle slov tiskové mluvčí radnice Markéty Aulové podepsalo na tom, že se městská část rozhodla od kroku ustoupit. „Nesetkali jsme se ani s minimální podporou veřejnosti,“ přiznala tehdy Aulová. Místostarosta Krištof se rovněž rozhodl rezignovat na svou funkci, aby tak předešel útokům na svou osobu spojených s obviněním z možného střetu zájmu. V minulosti totiž působil jako jednatel Literární akademie Josefa Škvoreckého, která má v pronájmu jednu ze slučovaných škol.

Do volného objektu po Základní škole Jánošíkova se od příštího roku nastěhuje pobočka Prvního obnoveného reálného Gymnázia (PORG). Ještě předtím ho ale chce rekonstruovat a nově vybavit. „PORG má vysokou prestiž a významně rozšíří nabídku vzdělání v Praze 4,“ uvedla včera Aulová. Emoce a protesty ale vzbudilo i sloučení Základní školy Na Zlíchově a střední V Olšinách, které v červnovém zasedání odsouhlasilo zastupitelstvo hlavního města. Žáci Střední školy odborné přípravy v Poděbradské a Středního odborného učiliště energetického dokonce zavítali na samotné jednání. (luc)

reklama