A kolik přispěl developer?

A kolik přispěl developer?

Developeři se musejí podílet na úhradě nákladů na postavení veřejné infrastruktury, které svými soukromými investicemi vyvolají.

Radnice Prahy 3 zrekonstruovala mateřskou školku U Zásobní zahrady. Je to určitě výborná zpráva pro všechny rodiče s malými dětmi. Já ale budu klást i otázky. Mateřská školka se nachází přímo vedle nedávno dostaveného developerského projektu Central Park Praha. U obou projektů, tj. Central Parku i školky, je zajímavá jejich souběžnost. V roce 2007 rozhodují radní Prahy 3 o rekonstrukci školky a stavební firmu vybírají v roce 2009. V případě Central Parku byla stavební firma Geosan vybrána v září 2006 za generálního dodavatele a projekt dokončuje po řadě zpoždění v listopadu 2009. Jsme zde svědky toho, že žižkovská radnice zvyšuje rekonstrukcí školky atraktivitu a tržní hodnotu soukromého projektu Central Park.

Jsou-li veřejné investice vyvolané soukromými investicemi, pak je na místě chtít po soukromém investorovi zaplatit část této investice. Vážená radnice Prahy 3, ptám se Vás, kolik na rekonstrukci mateřské školky U Zásobní zahrady přispěl developer sousedního projektu Central Park Praha? Netřeba se ptát, nepřispěl nic.

Scénář bývá často podobný. Nejprve se městská část či magistrát zbaví pozemků, které nepotřebuje. Pozemky jsou v územním plánu vedeny jako určené ke sportu a k rekreaci. Pozemky odkoupí developer a začne tlačit na změnu územního plánu. Nejprve bydlení s výškovou hladinou osm podlaží, následně dvanáct. Změny schválí městská samospráva. Že došlo k znehodnocení okolní nižší zástavby, která o přišla o výhled do parku a o část ploch určených k rekreaci, nikdo neřeší.

Ne nepodobná je situace na území Nákladového nádraží. V novém konceptu územního plánu se počítá s demolicí všech budov areálu. Středem území bývalého Nákladového nádraží povede bulvár navazující na ulici Olšanská. V části Nákladového nádraží přiléhající k ulici Jana Želivského budou stát dvanáctipodlažní budovy! Za nimi budou dva úzké obdélníčky parků. Zbytek vyplní osmipodlažní budovy. Jeden čtverec pamatuje na veřejné vybavení - školské zařízení. Kdo ale školu postaví? Pan Sekyra v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že zastupitelstvo hlavního města schválilo zadání na změny územního plánu plně v souladu s koncepčními studiemi Sekyra Group.

Až se na Nákladovém nádraží zrealizují vize developerů, tak se Žižkov rozroste o více než deset tisíc obyvatel. Radnice Prahy 3 jde developerům na ruku, protože nejen že souhlasí s bouráním Nákladového nádraží, ale navíc si ani nevymínila, aby byl developer povinen postavit na své náklady školu a další objekty veřejné infrastruktury. Až se tisíce nových obyvatel Žižkova přistěhují na rozvojové území, bude přesto třeba školu postavit, ale stane se tak za veřejné peníze. Radnice svým pouhým souhlasem se změnou územního plánu zhodnotila developerorům tj. Sekyra Group a dalším jejich pozemky. Na oplátku od nich nic nepožaduje. Je to typická externalita, kdy soukromé subjekty nemusí platit za následky svých aktivit. A náklady, které vyvolají, tj. nutnost postavit školu, policejní služebnu nebo zdravotní zařízení, přenášejí na veřejné rozpočty.

Jsem proti bourání Nákladového nádraží, ale pokud k tomu dojde, tak radnice Prahy 3 musí trvat zvýšení podílu rekreačních území, tj. parků a ploch pro sport a rekreaci. A dále musí trvat na tom, aby občanské vybavení vybudovali příslušní developeři a bezúplatně je převedli na městskou část.

Ing. Zdeněk Zábojník MBA
kandidát do zastupitelstva městské části Praha 3 za ČSSD

 


Související články

ČSSD podpořila „Společné prohlášení politických stran v Praze 3 ke komunálním volbám 2010“ (+ rozhovor)

Projekt společného prohlášení byl od začátku prezentovaný jako otevřený všem aktivně působícím politickým subjektům v Praze 3. Krátce po zveřejnění dokumentu nás tak kontaktoval pan Michal Kucián, který je předsedou místní organizace ČSSD v Praze 3 a deklaroval svůj zájem připojit se. Připomeňme, že sociální demokraté patří v Praze 3 mezi tradiční ...pokračování
reklama