Boj o charakter státu

Knihy Jaroslava Kmenty o kmotrovi Mrázkovi poměrně přesvědčivě nastiňují plastický obraz naší politiky jako oblasti prorostlé korupcí shora od politických špiček dolů až do gangsterských nížin. Kmenta popisuje, jak se každý akt státní správy, který se nějak týká převodu peněz a majetku, zakázek nebo který lze nějak „zobchodovat“, proměňuje v ryze lobbistickou akci založenou na principu: uspěje ten, kdo zaplatí větší úplatek nebo kdo účinněji zastraší.

Dvojky, trojky, bůry (částky úplatků v milionech), kterými se „zalévají“ poslušní politici a úředníci, nebo kompra, kterými se naopak zastrašují, jsou nová slova, která naplňují politologický slovník novodobých politických gangsterů a darebáků. O klid na práci se pak starají vybraní státní zástupci a policisté, kteří pacifikují své neklidné kolegy, jež nesmyslně zabrousili do kauz, na nichž je „vyšší“ zájem.

Nedávný rozhovor s bývalým šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plukovníkem Kubicem ve vší nahotě odhaluje, že politikové policii jasně drží na uzdě, aby nevyšetřovala korupční kauzy, do nichž jsou politikové namočeni. Dohromady to celé funguje tak, že politikové zajistí, aby se zakázky dostaly za předraženou cenu v domluvených výběrových řízeních těm správným firmám, gangsteři a majitelé správných firem to zobchodují a následně vyplatí bůry neboli prostě zalejí potřebné, vybraní státní zástupci a policisté dohlédnou na to, aby do toho nějaký pomatený policista nestrkal nos.

A že tato praxe nebují jenom na centrální úrovni, ukazuje nahrávka rozhovoru vedoucího činitele ODS v jihomoravském kraji se stavebním podnikatelem, z něhož vyplývá, že praxe podvodných výběrových řízení předem určeným firmám za úplatek je založena na do detailu propracovaném systému, kde jsou dokonce předem dané taxy provizí. Člověka náhle napadne, že možná taková korupce není jen v jednom kraji, ale ve většině regionů, možná i na obcích.

Pamatuji si, jak jsme v dřevních dobách na počátku devadesátých let tolik věřili nové generaci starostů a komunálních politiků, kteří do vysoké politiky vnesou věcnost a odbornost. Možná je to tak, že politikové se v komunální politice naučí především krást, aby to pak na centrální úrovni rozjeli naplno.

Určitě se tak nechovají všichni, to by bylo i proti přírodním zákonům. Nicméně velká část politiků se naplno věnuje tzv. ekonomickým otázkám neboli korupčním praktikám. Těmto politikům, nazývaným ironicky političtí ekonomové, jsou ukradené ideologické otázky, protože se starají o různé privatizace, udělování dotací a licencí, ale o to více ovlivňují reálnou politiku. Nepochybně existuje řada politiků, kteří jsou v politice z ideových důvodů a kteří se snaží podle svého zlepšit poměry v zemi. Nicméně nemohou tito čistí politikové prostě nevědět o temných aktivitách „politických ekonomů“ minimálně proto, že se jim pak bez protestu podřizují. To, že o tom věděli a nezabránili tomu, z nich činí spolupachatele.

Pokud jsem to dobře pochopil, tak politické strany počítají s tím, že volič se nakonec smíří s tím, že občas vybublá nějaký ten skandál, obětuje se jedna figura, časem se na to zapomene a jede se dál. Politikům stačí prezentovat se jalovým pseudopolitickým hašteřením a tím tzv. dělat politiku. Klasickým příkladem jsou poplatky u doktora, které nic neřeší, ani nijak moc nebolí, ale jsou vítaným populistickým politickým materiálem pro pseudopolitiku. Jak je možné, že regionální ODS zapojené do krajských vlád tak ochotně přistupují na rušení poplatků, což je oficiálně politika jejich strany? Jenže proč by poplatky spolu s ČSSD v krajích nerušili, když odměnou jim za to bude účast v krajských radách a tím i přístup ke společnému obohacování se na zakázkách nebo dobře placených místech. Konec konců se to už naučili, tak proč by je vítězní socialisté nevyužili.

Já nevím, do jaké míry jsou náš stát, kraje a komunální sféra prorostlé korupcí a mafiemi. Cokoliv se proflákne ven, je totiž jen omylem nebo díky tomu, že to na sebe rozhádané skupiny z pomsty vyzradí. Policie v tomto ohledu nedělá nic, takže řádnou cestou se nic nedozvíme. Já se jenom mohu orientovat podle toho, že máme například třikrát dražší dálnice než v Německu. To prostě jinak než korupcí nelze vysvětlit. Také si říkám si, když to jde v jednom kraji, v tomto případě v jihomoravském, proč by to nešlo v ostatních krajích. Jsou tam snad jiní a čestnější lidé? Těžko.

Kladu si otázku co s tím? Je možná vůbec nějaká náprava nebo jsme odsouzeni žít s neustálým stále více se naplňujícím podezřením, že si z nás politikové dělají dobrý den a vydělávají na naší lhostejnosti a bezmocnosti. Koho teda volit? Je vůbec možná nějaká politická strana, která by nepodlehla korupčnímu pokušení? I kdyby taková byla, jak jí to po tom všem mohu věřit? Co je to vlastně za stát, v němž žijeme? Je to stát mafiánů a zkorumpovaných politiků, nebo je to pořád náš stát, který by měl sloužit nám a ne zlodějům? Nevím.

Jan Štern   Zdroj: blog Jana Šterna

reklama