Pražští kmotři mění koně

Pražští kmotři mění koně

Ať se primátorem Prahy po Pavlu Bémovi stane kdokoli z ODS, bude to v režii klíčových podnikatelů. Pražský podnikatelský spolek si vyhodnotil, že hrozí ztráta byznysu, tak nastrčil další panáky. Touto větou popsal týdeníku Ekonom dění v pražské ODS těsně před parlamentními a komunálními volbami pod podmínkou anonymity člověk, který patří k hlavním postavám této strany v metropoli.

Pražský podnikatelský spolek si vyhodnotil, že hrozí ztráta byznysu, tak nastrčil další panáky. Touto větou popsal týdeníku Ekonom dění v pražské ODS těsně před parlamentními a komunálními volbami pod podmínkou anonymity člověk, který patří k hlavním postavám této strany v metropoli.

Zlatá slova. ODS, která od roku 1992 vládne pražské radnici a v posledních čtyřech letech má dokonce nadpoloviční většinu, dělá sice mnohé proto, aby si v jarních sněmovních i v podzimních komunálních volbách zachránila změnou image svou moc, avšak nic takového, co by rozbilo veřejností kritizované vazby jejích špiček na podnikatelské kmotry v pozadí.

Někteří lidé blízcí magistrátu tvrdí, že jestli se po komunálních volbách stane dědicem končícího primátora Pavla Béma favorizovaná skupina dnešního náměstka Rudolfa Blažka nebo Bémův oblíbenec Tomáš Chalupa, stejně se pořád budou kolem zakázek v Praze točit jména kmotrů jako Tomáš Hrdlička, Roman Janoušek či Ivo Rittig.

Významně postavení politici pak mimo záznam dodávají, že totéž platí, i kdyby v komunálkách výrazně uspěla strana Věci veřejné.

Pud sebezáchovy

Předehrou k boji o radnici byl minulý týden sněm pražské ODS, kde byli smeteni tři místopředsedové. Pouze v případě mediálně provařeného starosty Prahy 5 Milana Jančíka však šlo o partajní pud sebezáchovy a úlitbu voličům.

Poprava starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy a pražského radního Jiřího Janečka byla spíše začátkem postbémovského přeskupování sil a Béma silně rozčilila.

»Odvolání jednoho z nejúspěšnějších starostů a pražských politiků Tomáše Chalupy a viditelného poslance Jiřího Janečka z pozic místopředsedů bylo ukázkou lidské hlouposti a ješitnosti a také pochopitelně politickou chybou,« zastal se primátor obou svých spojenců pro týdeník Ekonom.

Snahu prosadit Chalupu za svého nástupce však nevzdává. »O vedení radnice se bude rozhodovat až na podzim. Zatím s úsměvem pozoruji pouze tréninkové tanečky. Vedení pražské ODS se nikterak zásadně nezměnilo,« snaží se aspoň bagatelizovat poslední změny.

Nevzdává se ani Chalupa, i když v pondělí rezignoval na šéfování pražského volebního štábu ODS. »Určitě se v primárkách po sněmovních volbách pokusím kandidovat,« říká o své ambici vést komunální kandidátku. »Kdyby to bylo tak, že se o tom budou dohadovat straničtí bafuňáři, tak férově přiznávám, že moje pozice mezi nimi je teď horší. Ale situace se mění každý den,« nepřestává doufat.

Rozhodnou květnové volby

Je fakt, že bafuňáři teď čekají hlavně na to, jak uspěje ve sněmovních volbách pražská kandidátka ODS. V první desítce kandidátů jsou přitom s výjimkou lídra Davida Vodrážky a bývalého starosty Prahy 7 Tomáše Duba (7. příčka) samí bémovci. Neúspěch by tudíž posílil šance Bémových vnitrostranických protihráčů.

Jasné zatím je, že o primátorské křeslo nechce bojovat jeden z nejambicióznějších členů současné Rady hlavního města Prahy, náměstek Milan Richter.

»Určitě se nebudu ucházet o post primátora,« uvedl pro týdeník Ekonom politik, mezi jehož kompetence se nedávno kromě kultury dostala agenda kolem problematické karty Opencard.

I bez Richtera je však mezi protibémovskými předáky pražské ODS dost kandidátů na uvolňující se Bémovu pozici. Jednak je to dnešní první náměstek primátora Rudolf Blažek, první místopředseda ODS David Vodrážka a ve hře je i nenápadný Pavel Klega, který má na radnici na starost hospodářskou politiku a infrastrukturu města.

Ti všichni mají ale jedno společné: podporují je klíčoví kmotři.

Dopravní předzvěst

Prvním znamením, že mezi kmotry dochází k přelivům moci a že mění své figury na politické šachovnici, bylo, když se loni v létě začala kymácet židle pod ředitelem Dopravního podniku (DP) Martinem Dvořákem. Ten je totiž znám svým golfovým přátelstvím s podnikatelem Romanem Janouškem, zvaným Bémovo dvojče. Otřesená Dvořákova pozice se přičítala prosakujícím zprávám o neshodách mezi »dvojčaty«.

»Přichází nová doba. Končí éra staré party a zformovala se nová skupina - Richter, Vodrážka a Hrdlička,« popsal situaci dobře informovaný zdroj z managementu DP s tím, že starou partou jsou kromě Dvořáka míněni manažeři typu šéfa ČEZ Martina Romana či jeho bratra Patrika (v čele Pražských služeb), které spojoval právě golf a Janoušek.

Mimochodem, uvolňuje se údajně i dříve blízký vztah významného pražského developera švýcarského původu Sebastiana Pawlowského k primátoru Bémovi.

Základem změn byl prý začátek Janouškovy spolupráce s podnikatelem a radním v Praze 10 Tomášem Hrdličkou. Spekuluje se, že oba jsou prostřednictvím anonymních akcií firmy MIST od roku 2007 spolumajiteli developerské a správcovské firmy Prominecon Group (dříve Navatyp), která má řadu zakázek od města. Naopak velmi viditelná byla spolupráce Janouška a Hrdličky na zvolení Davida Vodrážky 1. místopředsedou ODS po porážce Pavla Béma na partajním kongresu v prosinci 2008.

A tak letos na jaře ovládli představenstvo Dopravního podniku David Vodrážka, Rudolf Blažek, Milan Richter (bývalý starosta Prahy 10) a starosta Prahy 8 Josef Nosek. Dvořák dokonce potupně - prý ovšem jen dočasně - ztratil pravomoc rozhodovat sám o investicích nad milion korun a netají se úmyslem ředitelské místo v létě opustit.

Zdroj týdeníku Ekonom tvrdí, že čeká jen na vyplacení městské dotace 1,1 miliardy korun Dopravnímu podniku. Podle jiné neověřené zvěsti zase Dvořákovi nevyšel plán stát se šéfem nové dceřiné firmy Dopravního podniku, na níž by mělo přejít vlastnictví osobních dat držitelů Opencard a tržby z jízdného.

Šteiner se loučí

Kdo z pražských špiček po zemětřesení v DP výrazně oslabil, je radní Radovan Šteiner. Když vypadl z představenstva, měl podle důvěryhodného zdroje od Blažka slíbeno předsednictví v dozorčí radě. »Jenže chaosu geniálně využil zastupitel a bývalý šéf úřadu vlády za ČSSD Karel Březina, který si oběhl volitele a nechal se šéfem dozorčí rady zvolit sám,« popisuje situaci úředník magistrátu, který zná podrobnosti volby. Podle zdroje z vedení pražské ODS se na post radního pro dopravu po Šteinerovi počítá se zmíněným starostou »osmičky« Noskem.

Podle stranických preferencí to vypadá, že řada voličů si nápravu na pražské radnici představuje jako výměnu ODS za jinou partaj, třeba Věci veřejné (pražský lídr Radek John), TOP 09 (lídr František Laudát) či ČSSD (lídr Martin Pecina).

Šéf strany Věci veřejné Radek John proto striktně zdůrazňuje, že jeho strana není žádným »béčkem« ODS, kam se přelijí funkcionáři v případě modrého volebního krachu. Odmítá i časté úvahy o podílu podnikatele Romana Janouška na provozu VV.

Jenže jeden z dobře informovaných pražských byznysmenů tvrdí něco jiného. »Klíče k Věcem veřejným drží v rukou podnikatelé Vít Bárta a Tomáš Hrdlička,« upozorňuje na spolupráci mecenáše VV a kmotra ODS.

Dokládá to nepřímo vývojem událostí na radnici Prahy 1, kde před časem část ODS spolu s »véčkaři« sesadila starostu Petra Hejmu (ODS), aby na jeho místo dosadili protibémovce Filipa Dvořáka. Všichni oslovení lidé blízcí magistrátu i pražským špičkám ODS přitom bez jakýchkoli pochyb tvrdí, že někdejší pražský radní Dvořák, před svým dočasným odchodem z vysoké politiky podezřelý z machinací s obecními byty, patří do skupiny kolem Hrdličky, Blažka a lobbisty Ivo Rittiga. Na Praze 1 se v rámci rošády stal šéfem přes finance výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka.

Bezpečnostní agentura ABL muže v pozadí VV Víta Bárty zase dostává zakázky od města, kromě známého převzetí historických věží jde třeba o dozor v Obecním domě. Samotná tato propojení včetně Johnova bývalého angažmá v Janouškově mediálním projektu pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stačí vzbudit podezření, že i přes VV vede vliv kmotrů do pražské politiky.

Bémův život po životě

Primátor Pavel Bém odmítl zhodnotit, jestli se vedení pražské ODS ocitlo po jmenování nových místopředsedů Prahy v dobrých či špatných rukou. »Soudit, zda jsou ruce, kterým se dostalo do ruky jakékoli vedení, dobré, nebo špatné, nejde do té doby, než něco dokážou či vyrobí,« odpověděl vyhýbavě. A pochválil se, že »Praha má za sebou největší infrastrukturní proměnu od roku 1989«.

Jeho spojenec ze starostenské kanceláře na radnici Prahy 6 Tomáš Chalupa zase zdůrazňuje, že se v ODS vždy snažil nepatřit do žádného »kmotrovského« tábora.

»Nejdále v tom závodě je trojice Blažek, Klega, Chalupa,« tipuje Bémův favorit hvězdy příštího primátorského klání.

Za Bémem však v současnosti stojí podle výsledků hlasování na pražském sněmu jen zástupci ODS z Prahy 5, Prahy 11 a Prahy 6.

Jakýmsi černým koněm Béma je proto dosavadní primátorský náměstek Pavel Klega. »To je Janouškovec, který podobně jako další dnešní radní vystudoval Vysokou školu finanční a správní, přezdívanou Vokovická Sorbonna podle někdejší nechvalně známé Vysoké školy politické KSČ,« známkuje ho pro týdeník Ekonom jeden úspěšný pražský byznysmen. Na řadu rychlostudentů z pražské radnice, kteří v poslední době získali za zvláštních okolností tituly na VŠFS, upozornily před časem Hospodářské noviny.

Tristní výběr

Jestliže je Klega řazen mezi lidi Romana Janouška, což platí potažmo i pro bémovce Chalupu, pak Rudolf Blažek má blízko k podnikateli a lobbistovi Ivu Rittigovi, spojovanému i s místopředsedou ODS Petrem Bendlem. Jak od Rittiga, tak od politiků Milana Richtera a Davida Vodrážky vedou přímé nitky k podnikateli Tomáši Hrdličkovi, jedné z nejvlivnějších šedých eminencí občanských demokratů.

»Primátor, který po osmi letech oznámí, že nebude znovu kandidovat, vždy otevírá prostor pro vnitro- i mezistranickou soutěž. Není na tom nic špatného, ba přímo naopak,« pochvaluje si Pavel Bém demokratickou soutěž v metropoli.

Což o to, primátorů má Praha na výběr dost. Jenže když pokaždé vyhraje domluvená byznysparta, nemá soutěž smysl. To je dvacet let po listopadu smutné.

Jan Štětka

Někteří pražští kmotři

Tomáš Hrdlička

Podnikatel a radní v Praze 10. Blízký spolupracovník primátorského náměstka a exstarosty Prahy 10 Milana Richtera a také prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky. Rychlostudent Vysoké školy finanční a správní.

Roman Janoušek

Podnikatel, kamarád Pavla Béma. Spekuluje se, že je spolu s Hrdličkou spoluvlastníkem developerské firmy Prominecon Group. Vyšetřován švýcarskými úřady pro nejasný původ vysokých částek při bankovních transakcích.

Ivo Rittig

Spolumajitel sítě obchodů s luxusním zbožím, v roce 2006 pomáhal řešit korupční skandál poslance Vladimíra Doležala na Praze 10, blízký známý místopředsedy ODS Petra Bendla.

Sebastian Pawlowski

švýcarský podnikatel, četné kontrakty s městem, magistrát si od něj nevýhodně pronajal Škodův palác.

Vít Bárta

šéf bezpečnostní agentury ABL, má vliv na politickou stranu Věci veřejné.

Zdroj

reklama