Studenti a studentky budou o vánočních svátcích znovu rozdávat jídlo lidem bez domova

Studenti a studentky budou o vánočních svátcích znovu rozdávat jídlo lidem bez domova

Chtějí tím upozornit na jejich kritickou situaci a na stále nepřijatý zákon o sociálním bydlení.

Na Boží hod vánoční budou v Pražském centru připraveny tři stánky. V nich se bude rozdávat jídlo lidem bez domova i všem ostatním, kteří budou chtít strávit sváteční den s těmi, kteří nemají kam jít. Pořadatelský kolektiv chce akcí upozornit na velmi vysoký počet chudých lidí v ČR, kteří nemají domov, nebo o něj mohou lehce přijít. Také chce zamezit plýtvání jídla během vánočních oslav. Na stánky tak bude možné donést vlastní jídlo, které následně bude rozdistribuováno dobrovolnickým týmem. 

„Akci Vánoce společně pořádáme již druhým rokem. Minule jsme byli již na dosah schválení zákonu o sociálním bydlení, nakonec však nebyl přijat a desetitisíce chudých lidí, kterým mohl zákon pomoci, tak dále žije v nejistotě,“ říká jeden z pořadatelů Filip Hausknecht. „Nyní se situace ve sněmovně změnila a my věříme, že hnutí ANO splní svůj slib z minulého volebního období a společně s dalšími stranami zákon co nejdříve přijme.“
„Z chudoby se stal lukrativní byznys. Majitelé ubytoven si diktují vysoké nájmy a stát jim až 80 % z jejich výše zaplatí. Dlouhodobý pronájem si lidé v hmotné nouzi hledají jen velmi těžko a jsou tak vystaveni hrozným podmínkám na ubytovnách nebo v krátkodobém pronájmu, kdy mohou o střechu nad hlavou velmi jednoduše přijít a skončit tak na ulici. Zákon o sociálním bydlení by pomohl obchod s chudobou ukončit,“ doplňuje spoluorganizátorka Mariya Dobra.

Akci pořádá kolektiv Studentské hnutí za solidaritu a Sociální družstvo Střecha, které se v lednu chystá otevřít bistro, ve kterém budou spolupracovat právě s lidmi bez domova a s lidmi po výkonu trestu. Stánky budou 25. prosince připraveny na Strossmayerově náměstí, před budovou hlavního nádraží a na Florenci. 

Kontakt: Filip Hausknecht Filip@bistrostrecha.cz +420 603 241 874
Foto: https://drive.google.com/open?id=1kiy5Uniwda93737_uaKn9ucsJpY2fe7a
Odkazy na facebook: https://www.facebook.com/SDStrecha/ https://www.facebook.com/studentskehnutizasolidaritu/

reklama