Tisková zpráva ŽnS: Zásadní obrat na radnici Prahy 3

Developerský projekt na Parukářce má kvůli odporu veřejnosti červenou. Vedení žižkovské radnice změnilo názor na zástavbu v okolí Parukářky. Po bouřlivé veřejné debatě minulý týden schválil výbor zastupitelstva pro územní rozvoj nesouhlasné stanovisko s developerským záměrem v těsném sousedství dětského hřiště na Parukářce. Starostka městské části Vladislava Hujová se navzdory předchozí vstřícnosti k projektu rozhodla stanovisko výboru respektovat.

Na debatu pořádanou žižkovskou radnicí 24. února dorazilo asi 150 občanů a občanek. Ze strany Žižkov (nejen) sobě i veřejnosti zazněly kritické hlasy k nadměrné hmotě a výšce chystané zástavby, která má vyrůst do výšky 15 metrů nad dětské hřiště na Parukářce.  
Výbor pro územní rozvoj schválil k záměru ve čtvrtek 26. února nesouhlasné stanovisko a požadavek, aby zástavba pozemku nepřevyšovala svažující se horizont kopce. Developer by tedy měl záměr v západní části snížit asi o 5 podlaží. 
„Hlasitý nesouhlas veřejnosti měl jednoznačný efekt, starostka Vladislava Hujová obrátila a změnila dosavadní vstřícný postoj k záměru. V tiskové zprávě vydané radnicí se dokonce praví, že sama starostka na výboru navrhla požadavek na snížení zástavby. Ačkoli to není pravda, usnesení totiž přednesl předseda výboru Zábojník z ČSSD a návrh na jeho úpravy jsem dával jenom já, vidím v jednání paní starostky silný závazek, že radnice bude stanovisko výboru respektovat,“ konstatuje Ondřej Rut, předseda opozičního klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě. 
Radnice Prahy 3 má v rozhodování o umístění stavby v ruce důležitou kartu. Vlastní totiž 5m2 pozemku (parc. č. 1793/6 v k.ú. Žižkov), který developer ke stavbě nezbytně potřebuje k vybudování příjezdové cesty. 
Na pozemcích dnes stojí objekt bývalých studií a zázemí Českého rozhlasu. Ten nemovitost prodal ve veřejné dražbě v roce 2013 společnosti WH Estate s.r.o., za kterou stojí izraelský podnikatel Joseph Vakrat. Chystaný developerský projekt byl jedním z hlavních důvodů vyhlášení místního referenda o pravidlech využití lokality Parukářka, které proběhlo z podnětu Koalice Parukářka a iniciativy místostarostů Žižkov (nejen) sobě společně s komunálními volbami. Kvůli nízké volební účasti nejsou výsledky referenda závazné, za ochranu Parukářky se však postavila naprostá většina hlasujících. 
 
Kontakt:
Ondřej Rut
Předseda klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě
608 766 603
rut.ondrej@praha3.cz 
 
VIDEO 5m2 pro záchranu Parukářky: http://youtu.be/VQJHSa0VqAw 
reklama