Pátrejte s námi po pamětních deskách v ulicích Žižkova

Pátrejte s námi po pamětních deskách v ulicích Žižkova

Hlavní boje Pražského povstání probíhaly v centru Prahy a na Pankráci, ale i na Žižkově se bojovalo a umírali lidé. V ulicích celé roky míjíme pamětní desky neznámých hrdinů, zapomenutých jmen i nešťastných, náhodných obětí konce 2. sv. války. Chceme se letos pokusit, s vaší pomocí, zmapovat všechny žižkovské pamětní desky těchto událostí a dohledat k nim konkrétní příběhy lidí, kteří na Žižkově padli v posledních dnech války.

 

 

Obracíme se na vás tímto s výzvou k nafocení pamětních desek v ulicích, k čemuž přikládáme níže seznam již zachycených památníků. Pokud potkáte u vás v ulici nebo na procházce pamětní desku, vyfoťte nám ji a zašlete do redakce na email – vincenec@gmail.com Jedině ve spolupráci s vámi máme šanci jednou dohledat všechny zapomenuté pomníky. Aktuální počet "navštívených" a vyfocených pomníků naleznete zde 

 

K výročí Pražského povstání zároveň připravujeme článek o dění na Žižkově v posledních dnech války. Hlavních bojů v centru Prahy a na Pankráci se účastnili žižkovští dobrovolníci, ale i v ulicích Žižkova se bojovalo. 5. května, po zahájení bojů v centru, se na nákladové nádraží Žižkov přestěhovala Česká národní rada, lidé stavěli barikády, v místní sokolovně byla zřízena ošetřovna a skauti z "Hnutí za svobodu" se již 6. května ráno postavili v boji řádným jednotkám německé armády Na Pražačce. Pod kopcem Na Krejcárku stál pancéřový vlak a ostřeloval okolí Pražačky. Byli ještě zajatí, mučení, popravení a bylo zastřeleno také několik přihlížejících zvědavců nebo vystrašené děti prchající z krytu.

Na co jsme zapomněli? Co jsme vynechali a přehlédli? Kde všude se bojovalo nebo jen umíraly náhodné oběti? Napište nám a snad společně objevíme dosud neznámé osudy Pražského povstání.


mapový podklad: google.com

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Diskuse

Celý Žižkov Petr 24.4.2015 21:42
Jarov Petra Grešlová 24.4.2015 17:24
Re: Jarov zdena 25.4.2015 23:46
Re: Re: Jarov zuzana 26.4.2015 00:40
Re: Re: Re: Jarov vincenec 28.4.2015 07:28

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


reklama