Diskuse

Proměny Olšanského náměstí

Vložit nový příspěvek

Drobné úpravy

3.3.2014 11:12 vložil Irena Tyslová

Děkuji redakci za hezký článek s krásnými fotkami. Považuji téma dlouhodobé neexistence Žižkovského centra a funkčního náměstí za velmi důležité, ale rady k tomu nemám. Snad jen, že Praha 3 se 70 tisíci obyvateli je tak velká, že jedno centrální náměstí určitě nestačí. Jen je škoda, že většina náměstí je mrtvých.
Jen bych chtěla doplnit, že první Olšanský hřbitov vznikl na místě původního morového hřbitova, z roku 1679, kaple Sv. Rocha (patrona chránícího proti moru) tu byla postavena o rok později (datum na fasádě). Dalších více než sto let se hřbitov nepoužíval. Josef II. v roce 1784 zakázal pohřbívat ve městech (kvůli otravám spodní vody a šíření chorob) a tak vzniklo mnoho nových hřbitovů, takových těch s krásnými vyhlídkami na vesnice, louky a pole, které z českého a moravského venkova známe. Pražská města se pak rozdělila na levý a pravý břeh Vltavy, lidé z měst na levém břehu - Malé Strany a Hradčan pohřbívali na Malostranském hřbitově u dnešní Plzeňské, Lidé z měst na pravém břehu (Starého a Nového města) začali pohřbívat na Olšanech. Další Olšanské hřbitovy II.-XI. vznikaly posléze, podle potřeby.
A ještě jedna poznámka: Myslíte, že fotka hospody U Zeleného stromu s koňským povozem může být opravdu ze 70. let? Já myslím, že ne. Koně bych na Žižkov zařadila nejpozději mezi světovými válkami. Ta 70. léta si na Žižkově pamatuju, to už by za hospodou musela stát nová škola.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Drobné úpravy

11.9.2014 19:16 vložil V.Novák

Dobrý den, naprosto souhlasím s paní Tyslovou, že neexistence určitého centra Žižkova je významná a dovolím si tvrdit, že určující pro specifické chování jeho obyvatel. Proto se stále vedou debaty kde jsou vlastně hranice starého Žižkova a tím i vlasteneckého přiznávání příslušnosti. Za mého mládí vládla uliční příslušnost, které však byla nadřazena ta žižkovská. Existence centra by neumožnila, nebo silně oslabila, toto členění, které dalo vzniknout malebnosti chování obyvatel jejich hrdosti na svou rodovou příslušnost.
Prvý hřbitov v obci Wolšany byl kolem kaple sv. Kříže v dnešní Čajkovského ul. (dříve Tomkova), po nařízení Josefa II vznikly dnešní Olšanské hřbitovy včetně kaple.
Koňské povozy byly na Žižkově časté do poloviny 50tých let. Kolem jižní zdi Olšan (za dnešní spojovou ústřednou) byly poštovní stáje. Uvedený snímek s koňským povozem však musel vzniknout ještě dříve.
S pozdravem
Novák


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Drobné úpravy

16.5.2017 15:07 vložil I.Kopecká

Také si nemyslím, že fotka hospody U Zeleného stromu je ze 70. let. Na fotce ze 7O. let by opravdu musela již být škola, která se stavěla někdy v období 2.poloviny 60.let. Do školy "na rybníčku" jsem chodila od září 1969 (na 2.stupeň) a škola byla již pár let v provozu.

Ještě jedna osobní vzpomínka - jako opravdu malé dítě, tak nanejvýš "školkou povinné" si pamatuji koňské povozy, které rozvážely uhlí a dle vyprávění rodičů s nimi jezdily též popeláři.
Pro mne, jako městské dítě to byl nezapomenutelný zážitek vidět živé koně. Narodila jsem se až v závěru 50. let, takže ty koně ještě po 2.svět. válce na Žižkově opravdu byli.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama