Členové Kauzy 3 kandidují do zastupitelstva Prahy 3

Členové Kauzy 3 kandidují do zastupitelstva Prahy 3

Ačkoliv na kandidátních lístcích kandidátku pojmenovanou Kauza 3 nenajdete, naši členové do zastupitelstva kandidují. Náš člen Jirka Ptáček je dokonce kandidátem na starostu Prahy 3 za koalici TOP 09 a Starostové (STAN) s podporou Žižkov (nejen) sobě, Michal Vronský je na třetím místě stejné kandidátky. Oba mají velkou šanci uspět a stát se zastupiteli. Karel Světlík to zkoušel mezi Piráty, ale nevyšlo to.

Kauza 3 vznikla v roce 2007, kdy na radnici fakticky vládl Pavel Hurda z ODS a radnice byla před veřejností uzavřena. Začali jsme provozovat webové stránky, jejichž cílem bylo dostat na veřejnost informace, které se radnice snažila zatajit. Náš web byl postupně známější a čtenější, povzbuzující bylo, že dle statistik jsme měli vždy hodně čtenářů z řad politiků a úředníků na radnici. Řadě tehdejších politiků jsme byli trnem v oku a postupně byla Kauza 3 pod nejrůznějšími záminkami napadána i soudně. Soudy se však vždy postavily na naši stranu. Vrcholem byla snaha ukrást nám před volbami v roce 2010 naše logo.

Popravdě nikdy jsme neměli ambice vstupovat do aktivní politiky, ale časem jsme zjistili, že radniční politiky jako Kauza 3 zajímáme, když od nás něco potřebují (buď napsat něco hezkého nebo naopak nepsat negativně). Zájem politiků samozřejmě rostl před volbami a po volbách naopak klesal. Tento moment nás přivedl k přesvědčení, že pokud chceme skutečně na Praze 3 změny, musíme se stát členy politických stran a myšlenky transparentnosti a otevřenosti otevírat na stranických schůzích. Netáhlo nás to všechny k jedné politické straně, ale nijak nám to nevadilo, šlo nám o otevřenost a férovost. S ohledem na přímou politickou angažovanost a vysoká místa na kandidátce jsme se rozhodli z názvu Kauzy 3 odstranit slovo "nezávislost”. I s odstupem času jsme přesvědčeni, že přímá politická angažovanost byla správným rozhodnutím, za kterým si stojíme.


Několik příkladů z činnosti Kauzy 3

 • Pořizovali jsme videozáznamy z jednání zastupitelstva a zveřejňovali jsme je na Kauze 3. A dělali jsme to tak dlouho, než je začala radnice zveřejňovat sama.
 • Vytvořili jsme prostor pro publikování opozičních názorů. V době před facebookem to byl důležitý moment pro celou tehdejší opozici na Praze 3. Defacto jsme suplovali Radniční noviny.
 • Založili jsme tradici veřejných debat kandidátů na starostu. V roce 2010 a 2014 jsme debatu zorganizovali my a letos poprvé jsme předali štafetu dále.
 • Zveřejňování smluv radnice na internetu - Jirka Ptáček aniž by byl zastupitelem, tlačil na politiky a nakonec prosadil zveřejňování smluv v době, kdy to ještě ani zákon nevyžadoval.
 • Předražené zakázky - upozornili jsme na řadu předražených kauz, např. podané trestní oznámení kvůli předraženým podzemním kontejnerům.
 • Soudní spory - několikrát jsme byli napadeni a museli se hájit před soudem, nikdy jsme neprohráli.
 • Vydali jsme i několik tištěných čísel Kauzy 3 s cílem dostat informace i k lidem bez internetu.
 • Dlouhodobě se věnujeme historii Žižkova, publikovali jsme desítky textů i neznámých fotografií.
 • Stovky textů investigativní i lehčí povahy o Praze 3.
   

Dnes po 11 letech od spuštění Kauzy 3 jsme tu stále. Z našeho požadavku na otevřenou a transparentní radnici slevovat nehodláme. Naším cílem jsou aktivní obyvatelé a lepší Praha 3.
Pokud váháte nebo nevíte koho volit, zvažte volbu členů Kauzy 3 Jirky Ptáčka a Michala Vronského na kandidátce číslo 9: TOP 09 a Starostové (STAN) s podporou Žižkov (nejen) sobě.

   


Související články

KAUZA 3 ze svého názvu odstranila nezávislost

Když jsme před jedenácti lety založili Kauzu 3, tak si řada lidí nejprve myslela, že jsme projektem radnice. Suplovali jsme totiž její práci: umožňovali jsme publikovat texty zastupitelům napříč politickým spektrem, nahrávali jednání zastupitelstva a zveřejňovali jsme je online. Díky minimální rozšířenosti facebooku byl náš web prakticky jediným místem na ...pokračování

POSLEDNÍ ČTYŘI ROKY BYLO ZASTUPITELSTVO PARALYZOVANÉ OSOBNÍMI SPORY, ŘÍKÁ LÍDR TOP 09 – STAN S PODPOROU Ž(N)S JIŘÍ PTÁČEK

Rozhovor
Jiří Ptáček (39 let, TOP 09), podnikatel v IT. V Praze 3 bydlí od narození. Od svých 19 let vede softwarovou firmu NETservis s.r.o., která se zabývá vývojem internetových projektů. V Praze 3 je znám jako jeden ze zakladatelů Kauzy 3. Na Žižkově působil i jako vedoucí skautského oddílu Lumturo. pokračování
reklama