Jak jsem napsal prvního turistického průvodce po Praze 3

Jak jsem napsal prvního turistického průvodce po Praze 3

Možná, že mnoho z obyvatel Prahy 3 někdy napadlo, proč ještě neexistuje klasický bedekr po jedné z nejoriginálnějších pražských čtvrtí. Mě to napadá tak posledních 6 let. Je tu spousta jiných, skvělých publikací, ale turistika je pro spoustu lidí pořád takovou nespecifikovatelnou sférou podivných osob s deštníky, jež žijí z provizí z předražených restaurací nebo falešného skla. Pracoval jsem 12 let v incomingové turistice jako průvodce a majitel agentury a potvrzuji, že je to naprostá blbost. Průvodcovská práce navíc zásadně ovlivňuje desetitisíce přijíždějících cizinců a jejich myšlení o našem národě... Ale vezmu to popořadě.

 V roce 2009 jsem měl tu čest provázet po Žižkově vynikajícího polského reportéra Mariusze Szczygiela, autora světoznámého bestselleru Gottland. Z našeho žižkovského lelkování vznikl velký tematický článek pro deník Gazeta Wyborcza (později částečně přeložen v Radničních novinách). Ulice Žižkova začalo zaplavovat rok od roku více a více Poláků a já jsem se začal tématu věnovat trochu obšírněji. 

Neformálně jsem na radnici Prahy 3 (ze slušnosti neprozradím na kterém odboru) prosazoval svoji nezištnou pomoc v turistice. Snažil jsem se vysvětlit fakt, že ačkoliv je Praha 3 noclehárnou tisíců turistů mířících ihned z hotelu do centra, oni sami tady nenechají místním podnikatelům (i já tady mám vlastní kavárnu) ani korunu. Nic. Snažil jsem se navrhnout koncept pro pravidelné prohlídky kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Jiřáku (s vlastními kvalifikovanými průvodci) nebo propojení této prohlídky s TV věží... a přitom si připadal jako blbec zbytečně prozrazující zdarma léty nasbírané know-how. Nic... nakonec podobní entusiasté (a na Žižkově jich není málo!) jsou vlastně hlavní podezřelí, že? Nechtějí totiž peníze, nedodávají předražené zakázky. A tak jsme si zkusili jako Žižkov.info o.s. (později jako Svobodná republika Žižkov o.s.) 2x za sebou podat grant na Praze 3 na pokrytí tisku polské verze, když už je v Polsku Praha 3 tak populární. Pod projekt se podepsali ředitelé Českého centra ve Varšavě a Polského institutu v Praze. Zase nic.
 
Naposledy jsem si na projekt průvodce vzpomněl někdy před rokem, když jsem si na webu radnice (nebo Kauzy3?) přečetl článek o předražené a nepovedené kompilaci tzv. průvodce, jež Matěj Stropnický shodil ze stolu. S nabídkou jsem tedy přišel znovu. Nic. Příběh se stává už docela nudným až do momentu, kdy si této iniciativy všimla starostka Vladislava Hujová a odbor vnějších vztahů po otevření Informačního centra na Jiřáku. Slovo dalo slovo a průvodce je po několika měsících hotov. Jednání s MČ Praha 3 bylo tentokrát velmi věcné a korektní. Kromě popisu nejzajímavějších památek jsem v průvodci popsal 3 trasy, které mohou zaujmout nejen turisty, ale i našince. Přidal jsem pár vlastních postřehů, když už žiju na trojce od narození. V předmluvě prosím všechny čtenáře (a tedy třeba i vás) o případné opravy, vzpomínky... Do dalšího vydání je zapracuji.
 
A to je první konec šestiletého úsilí, plánujeme ještě anglickou a polskou verzi. Vychází úplně první turistický průvodce v historii Prahy 3, jež bude k mání v Informačním centru MČ Praha 3. Právě tam proběhne 8.10. v 18 hodin i jeho křest. Bude mi ctí se tam s vámi setkat a popovídat si!
 

Správce portálu www.zizkov.info a president pivní kavárny Republika Žižkov na Ohradě
  
reklama