Procházka po pivním Žižkově

Procházka po pivním Žižkově

V poslední době často slýcháme o krizi v pivovarnictví, velké pivovary naříkají nad klesajícím výstavem piva i o 10 %... Pokles velkých pivovarů je faktem, ale o krizi v pivovarnictví nemůže být v žádném případě řeč. Malé a střední pivovary naopak rostou a co chvíli slyšíme o novém restauračním minipivovaru. Český pivař už nezná jen spodně kvašený ležák, ale objevuje kouzlo svrchně kvašených ejlů, ochutnává piva z pšeničného nebo nakuřovaného sladu. Tohle přece není krize, ale pivní rozkvět v českých zemích.

Pozadu nezůstává ani Žižkov, v jehož ulicích se vyrojilo několik hospod, které nenabízejí pouze gambrinus, pilsner urqell nebo staropramen. Tady je výčet některých z nich:

 

Pivní rozmanitost
Husitská 37

Pivotéka, která nezůstává pozadu za svým jménem. Najdete tu mnoho bavorských piv, belgická piva a samozřejmě česká piva z nejrůznějších koutů ČR. Zájemci o domácí vaření piva si tu mohou nakoupit ječmen, chmel, pivovarské kvasnice a mohou se sami pustit do vaření. Čas od času se tu koná degustace různých druhů piv.

 
Tak který?

 

Restaurant Hotel Victor
Husitská 72

Ruská restaurace nenabídne našinci českou klasiku, ale za zastávku na chýňské pivo to určitě stojí. Pivovar vaří kromě desítky a polotmavé dvanáctky také tmavou 14° a občasné speciály.

 
Nenechte se odradit a směle vstupte...

 

Merenda
Husitská 74

Stálou nabídku tvoří piva z českých pivovarů sdružených ve skupině KBT (Rychtář, Platan, Vysoký Chlumec a jiné.) Tuto nabídku doplňují pivka z těch nejmenších a středních českých pivovárků (Matuška, Vyškov, Tambor a další).

Lokál v přízemí je nekuřácký, ve sklepě se kouřit smí

U Slovanské lípy
Tachovské náměstí 6/288, vedle tunelu do Karlína

Klasická žižkovská hospoda nabízí už 3 roky kompletní produkci minipivovaru z Koutu na Šumavě: nefiltrovanou 10°, nefiltrovanou 12°, tmavou 14° a 18° portera. Piva z tohoto pivovaru patří k současné české špičce, kromě čepovaného Koutu jsou v prodeji i lahvové speciály z varnsdorfského pivovaru Kocour. Na serveru pivních cestovatelů ratebeer.com má hospoda U Slovanské lípy rating 91 %, což ji řadí na 3. místo v Praze.


V létě je tu i zahrádka 

Kavárna Republika Žižkov
Koněvova 129

Nekuřácká kavárna nabízí produkci z pivovaru Matuška. Nutno podotknout, že sládek Matuška je jeden z nejlepších českých sládků současnosti. Ať si dáte kterékoliv jeho pivo, určitě nebudete zklamáni. Během měsíce kavárna rozšiřuje svoje prostory o další místnost pro hosty - galerii s promítačkou.

 
Skvělé pivo v obklopení historie Žižkova


Café bar Blaze
Bořivojova 37

V suterénním prostoru s milou obsluhou si můžete pochutnat na výtečné produkci strakonického pivovaru. V nabídce 11° Nektar, 12° Dudák a polotmavý 13° Klostermann. Zajímavostí je, že ve Strakonicích nemají sládka, ale sládkovou - paní Dagmar Vlkovou.

 
Občas se tu konají i koncerty a výstavy

U Vodoucha
Jagellonská 21
 
Tato hospoda byla otevřena asi před měsícem a půl v bývalých prostorách restaurace Myslivna. Nepřeplácaný interiér připomínající První republiku a asi 10 druhů točených piv. Základem je produkce pivovarnického holdingu KBT, kterou doplňují pivka z malých pivovárků. Zajímavostí je i jejich vlastní pivo Zlatá Kačena. Nabídka se stále proměňuje, takže stále můžete ochutnávat nová piva. Pestrá nabídka lahváčů je samozřejmostí.


Nabídka čepovaných piv se stále mění

 

Království
Kubelíkova 36

Útulná hospůdka nabízí piva z pivovaru Černá Hora, který patří do pivovarnické skupiny KBT.


Příjemná klasika

 

Stánek na stadionu Viktorie Žižkov
Seifertova třída

Tak trochu šílený prostor v areálu fotbalové Viktorie Žižkov nabízí vedle Gambrinusu Kácovské pivo Hubertus. Vynikající a plné pivo z jednoho z nejstarších českých pivovarů. 

 
Koupit si lístek na fotbal a hurá na pivo!

 

V tomto výčtu určitě mnohé hospody, bary a kavárny se zajímavým pivem chybí, nebyl záměr někoho poškodit a jiného vyzdvihnout. Tento seznam je otevřený a budeme rádi za jeho větší pestrost.

 

Vzhůru na žižkovský pivní čundr!

 
A - Pivní rozmanitost
B - Hotel Victor
C - Merenda
D - U Slovanské lípy
E - Republika Žižkov
F - Café Bar Blaze
G - U Vodoucha
H - Království
I - Stadion Viktorie Žižkov

 

reklama