Radnice odkoupí parčík v Kouřimské

Radnice odkoupí parčík v Kouřimské

Rada městské části Praha 3 schválila v říjnu koupi pozemku parc. č. 4318/2 v k.ú. Vinohrady, od společnosti B.D.S., spol. s r.o. za kupní cenu Kč 11.500.000,-. Obrátili jsme se na zastupitele Ondřeje Ruta s prosbou o vysvětlení.

Rada městské části Praha 3 schválila v říjnu nákup parčíku v Kouřimské ulici od společnosti BDS. Odkupem pozemku za 11,5 milionu korun chce radnice zabránit stavbě bytového domu na urbanisticky velmi nevhodném místě a zabránit zničení zelené plochy.
Celý případ začal na podzim 2007, kdy se majitel pozemku, Stavební spořitelna České spořitelny, rozhodl parčík na Vinohradech prodat jako stavební parcelu ve veřejné dražbě. V územním plánu je tento pozemek doposud veden jako stavební. Žižkovská radnice si toho všimla bohužel až v době, kdy přišly problémy. Proti likvidaci parku se v roce 2008 zvedla vlna odporu okolních obyvatel. 
Česká spořitelna městskou část o záměru prodeje pozemku neinformovala a dala ho rovnou do dražby. Pozemek na podzim 2008 koupil jako jediný zájemce společnost BDS za vyvolávací cenu 10 milionů korun. Ostatní zájemce odradil odmítavý postoj radnice a místních obyvatel. Městská část se dražby účastnit nemohla, protože nákup pozemků musí schvalovat zastupitelstvo.  Radnice Prahy 3 po vydražení pozemku podala návrh na změnu územního plánu, který by výstavbě zabránil, a nakonec se s novým majitelem dohodla na odkoupení pozemku za 11,5 milionů korun. Odkup pozemku bude schvalovat pravděpodobně prosincové zastupitelstvo MČ Praha 3.
Vedení radnice se před odkupem snažilo přesvědčit investora o společné výstavbě podzemních garáží v prostoru parku. Možnost výstavby garáží zde bude pravděpodobně dále prověřovat.
Milionové investici z radniční kasy mohla zabránit včasná pozornost a změna územního plánu ještě před dražbou pozemku. Zelení budou navrhovat celkovou revizi zeleně v Praze 3. Žádná zelená plocha by v územním plánu neměla být vedena jako stavební pozemek. Případné nutné změny by měly být zaneseny do nového územního plánu, který se právě připravuje.
Ondřej Rut (SZ)

Samotný text usnesení si můžete nastudovat zde: http://www.praha3.cz/volene-organy/usneseni-rady/2009/U-2009-712.html

Celková plocha pozemku je 487 m2.

Park Kouřimská

 

reklama