Žižkov očima čínské kreslířky Zhangping

Žižkov očima čínské kreslířky Zhangping

Zhangping je profesorkou kresby na Akademii umění a designu při Univerzitě Tsinghua v Pekingu a v posledních několika dnech jste ji se štětcem v ruce mohli potkat i u nás na Žižkově. Specializuje se na kresbu tuší a její vášní je cestování po Evropě a zachycování přírodních i městských krás. Spolu jsme se setkaly na Vítkově, kde si se zaujetím vyslechla jeho historii i příběh Jana Žižky, jehož v zápětí zvětšnila a zařadila tak do sbírky kreseb, kterou hodlá v nejbližší době vystavit.

Kdy ses poprvé dostala mimo oblast Asie?
V roce 2002 jsem se zúčastnila tříměsíčního malířského kurzu v Paříži a pak jsem v roce 2011 získala stipendium do Centra umění v Bostonu, kde jsem se zabývala kresbou tuší, tématem byla žena západní kultury.

Co tě přivedlo do Prahy?
Našetřila jsem si peníze, abych se mohla o prázdninách podívat znovu do Evropy. Předtím jsem byla ve španělském Bilbau a tady v Praze mám kamaráda. Již dříve jsem o tomto městě slýchávala samá superlativa, tak jsem se přijela přesvědčit.

A naplnilo to tvá očekávání?
Praha je velmi zvláštní v tom smyslu, že tě téměř na každém rohu něco překvapí. Zaujalo mě, že je celá kamenná, v Číně se používá jako stavební materiál dřevo, to nevydrží tolik jako kámen, ten má větší paměť… Praha je krásně barevná, jsou tu nádherné barokní stavby a sochy. Máte obrovské štěstí, že žijete v tomto městě, navíc je tu velmi příjemné klima.

Jak ses dostala právě sem na Žižkov a co tě na něm nejvíce zaujalo?
Přítel, u kterého bydlím, žije na Žižkově. Je tu daleko příjemněji než v historickém centru, tam je příliš rušno. Líbí se mi ta oblast kolem Míličovy ulici, já totiž potřebuji na práci klid a tady mi to vyhovuje. Ráda bych Prahu poznala hlouběji, a proto bych se sem ještě chtěla toto léto na pár dní vrátit.

 
Umělkyně a profesorka Zhangping při práci

Je něco, co tě zde překvapilo?
Žižkov vypadá velmi chudě, ale čeho jsem si všimla jako první je ulice Husitská-Koněvova - je velmi hlučná a špinavá, navíc tu není moc supermarketů. Také mě velmi překvapilo, kolik lidí tu pije alkohol a kouří. Připadá mi legrační, jak přitom vypadají, v Číně se totiž tolik nepije a ženy vůbec nekouří… Ale jinak můžu říct, že je tu bezpečno a libí se mi, že tu hodně lidí má psy.

Jaká je tvá další cesta a chystáš nějakou výstavu?
Z Prahy se chystám do Drážďan, Berlína, Poznaně, možná do Bratislavy, Budepešti a Vídně, pak bych se chtěla vrátit zpět sem do Prahy. Pokud to vyjde, ráda bych v říjnu uspořádala výstavu všech mých kreseb v Madridu.

Více o Zhangping na zhangping-art.com.

 
Miličova ulice a pohled z Vítkova


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

 

reklama