Umělci: trapné zastupitelské divadlo

Zástupcům pražské kulturní scény je trnem v oku například žižkovský Palác Akropolis, který od města získává mnohamiliónové granty.

Kulturní granty udělilo hlavní město podle posledního návrhu rady, opozice tak znovu neuspěla

S jakým nadšením ráno vítali při včerejším happeningu zástupci kulturní scény před schody pražské radnice politické vedení metropole, s takovým rozčarováním krátce po poledni a hlasování o kulturních grantech magistrát opouštěli. Politické zasedání už jen přirovnali k trapnému divadlu.

Pražští zastupitelé včera rozhodli o rozdělení kulturních grantů na letošní rok. Odhlasovali, že částky poputují úspěšným žadatelům podle návrhu, který doporučila městská rada. Ten se ovšem setkal jak s nevolí opozičních zastupitelů, tak zástupců pražské kulturní scény.

Jsme všichni v šoku. Je to naprostý nezájem politiků udělat něco pro kulturu. Takhle to nemůžeme nechat, sdělila rozhořčeně bezprostředně po verdiktu zastupitelstva Daniela Voráčková, která se zabývá projekty v oblasti performing arts.

Ostrými slovy nešetřila ani Yvona Kreuzmannová z Tance Praha: Je to trapné divadlo. Je vidět, jak zvůle politické moci dokáže ignorovat názor občana.

Umělci dali svůj názor hlasitě najevo už při ranním příchodu vedení města na zasedání zastupitelstva. Na schodech magistrátu čekalo na radní i zastupitele losovací kolo, na kterém si mohli vytočit libovolný finanční příspěvek. Kotoučem, inspirovaným televizní rentou, zatočila i poslankyně Táňa Ficherová. Vytočila pro Vysokou školu umělecko-průmyslovou grant ve výši 40 tisíc korun. Já filmařům vytočil sedm set korun, pochlubil se s trpkým úsměvem opoziční zastupitel Jan Kasl (ED).

Protinávrh zamítnut

Jednání zastupitelů o grantech přihlíželo několik desítek umělců. Jejich bouřlivý potlesk si vysloužili Evropští demokraté, kteří předložili protinávrh, jenž předpokládal, že by uchazeči o granty získali letos o pětinu peněz více než loni.

Zastupitelstvo to zamítlo. Odsouhlasilo naopak poslední návrh rady, který počítá s tím, že se granty budou prozatím jednoleté s opcí a některým subjektům, například Paláci Akropolis nebo klubu Roxy, se sníží původní, přemrštěná finanční podpora. Za to si politici vysloužili od umělců pískot, dupání a výkřiky. Změny jsou totiž podle nich jen kosmetické a nic neřeší.

Není to poprvé, co se nad podobnými nesrovnalostmi pozastavujeme. Ptám se, kde jsou pravidla, podle kterých se peníze rozdělují, poznamenala opoziční zastupitelka Markéta Reedová (ED). Na stranu umělců se podstavil i nezávislý zastupitel Michael Hvížďala: Měli bychom vypracovat novou grantovou politiku, ta současná nevyhovuje. V grantové komisi by měli být odborníci, kteří by byli garantem správného rozdělení financí.

Z řad opozice zazněl také dotaz, proč mají letos některé subjekty bezdůvodně mnohonásobně vyšší granty než loni. Částky měl snížit právě návrh ED. Ušetřená částka, přibližně 7,7 miliónů korun, měla být rozdělena v dalším grantovém kole. Je to kompromis, který by mohli přijmout všichni, poznamenal zastupitel Marián Hošek (KDU-ČSL). Podle radního Igora Němce (ODS) byl však protinávrh pouhým politickým populismem.

Ani nová pravidla nebudou

Diskuse o grantech se vede celých šest let a pravidla se stále upřesňují. Nesouhlasím s tím, že jde jen o kosmetickou úpravu. Přesun je řádově v deseti miliónech korun, upozornil Němec. Žádosti o městské finance podle něj vysoce převyšují možnosti města. Proto se prý nedostalo na některé projekty, které měly doporučení odborníků. Pražští zastupitelé nepřijali ani opoziční návrh, aby radní zpracovali nová grantová pravidla.

Podle zástupců kulturní scény je systém stále netransparentní a neprůhledný. Není vidět, kam peníze putují, mizí v bezedné díře, zlobil se Filip Canove, který je podle svých slov profesionální šprýmař a umělec na volné noze.

Podle Petra Formana z Divadla bratří Formanů je včerejší rozhodnutí zastupitelů ostudné. Nezávislí lidé nabízejí řešení, ale zastupitelé mají asi jiná kritéria než ta logická, míní umělec, který dodává, že kulturní obec bude muset dál na magistrát tlačit.

Zastupitelé včera rozdělili 62 miliónů korun a podpořili přibližně čtyřicítku uchazečů.

***

Nejvyšší granty

žadatel částka

Palác Akropolis 9 400 000
Linhartova spol. 6 700 000
Nadace Fidlovačka 5 500 000
Divadlo Bez zábradlí 4 700 000
Pražská komorní filharmonie 5 000 000

 
reklama