Smrt děvčátka zůstala bez odezvy od radnice

Smrt děvčátka zůstala bez odezvy od radnice

Malá Anežka (8) zemřela na přechodu pod koly náklaďáku několik desítek metrů od radnice, ale úprav pro větší bezpečnost chodců se tragická křižovatka nedočkala. Její otec Bradley Walker se mezitím odstěhoval s manželkou a malým synkem do Holešovic, aby neměl ten osudný přechod denně na očích. K půlročnímu výročí nehody uspořádalo 21. května O.s. Pražské matky tiskovou konferenci.

K  záznamu je třeba dodat, že pozvaný zástupce radnice pan Janíček přislíbil, že se zdrží zasahovaní do diskuze leč beze studu zasahoval. Pan Sotona (mluvčí P3) přišel a mluvil, ač nebyl pozván.

Tisková zpráva je zde

Od tragické nehody usiluje pan Walker o zvýšení bezpečnosti pro chodce  nejen u této křižovatky. Sešel se několikrát bez výsledku se zástupci radnice. Je příznačné,  že radní pro dopravu pan Lochman s ním nejednal a  přeposlal jej za "zmocněncem" bez pravomocí panem Janíčkem. Pan Walker se také obrátil na neziskové organizace a občanské aktivity.

O.s. Pražské matky pak jeho jménem iniciovalo několik setkání se zástupci radnice, Policie ČR a TSK. Bohužel se Pražské matky od MČ P3 dočkaly jen osočování a nepřátelstkých reakcí. A tak  změny na místě nehody se nekonají, pokud nemyslíme postupné dokončení osudné stavby podzemních garáží pro pohodlné parkování vozidel starostky a radních MČ P3.

Právě uzavření chodníku pro stavbu a nevyznačení dopravních značek bylo spolupříčinou smrti Anežky. Jaký postih za to firma dostala nevím. Paní starostka nám odepsala, že "v Prokopově ulici skutečně značení chybělo a  zhotovitel byl vyzván k neprodlenému zajištění nápravy. Se zhotovitelem stavby je ve věci nedodržování podmínek povolení ke zvláštnímu užívání komunikace vedeno správní řízení."  K tomu je třeba dodat, že investorem je MČ Praha3.

Nicméně hlavní věcí, o kterou panu Walker jde, je větší bezpečnost chodců a hlavně dětí na dalších přechodech okolo škol pomocí stavebních úprav přechodů. K tomu by mohl pomoci projekt Bezpečné cesty do škol, který  prosazují Pražské matky. Bohužel realizace návrhů závisí na financích, které na stavební práce přiděluje Magistrát Prahy. A tento rozpočet se každý rok  zmenšuje.

"Moje dcera neměla šanci, její život skončil dříve než mohla být převezena do nemocnice. Ale existuje šance pro ty, co dosud žijí, pokud každý občan Prahy přijme odpovědnost za zdraví a bezpečnost svých spoluobčanů. Tohle je okamžik, kdy přesvědčení  - tady nemohu nic udělat -  musí přestat, aby lidé společně mohli žít v bezpečí. Můžeme řídit bezpečněji. Můžeme požadovat, aby naše vláda vydala více peněz na to, aby naše ulice byly bezpečnější, a můžeme učinit naše podnikání bezpečnějším pro občany a zákazníky" uvedl ve svém projevu Bradley před novináři.

Svůj projev zakončil výzvou: "Chovejte se, prosím, bezpečněji a odpovědněji, ať už za vás samotné, za vaši vládu i za ostatní lidi kolem. Kdyby jen jeden jediný život měl být zachráněn, tak nezemřela zbytečně.

"I have no idea what I am doing... I can only hope that it makes some difference in someone elses life, even though, no one will ever know it was me who helped them... just one life saved would be enough..."  dodal později.

Pomoci můžeme my všichni.

 

Plné znění projevu B. Walkera

Plné znění Tiskové zprávy O.s. Pražské matky

Plné znění odpovědi paní starostky Kozumplíkové na můj dopis

Petice rodičů za školy Lupáčova

 

 


 

 


 


Související články

Čekání na omluvu (aktualizováno)

19. listopadu zemřela pod koly nákladního vozu na křižovatce ulic Rokycanova a Prokopova osmiletá Anežka vracející se ze školy v Lupáčově ulici. Nijak jí nepomohlo, že přecházela na přechodu a počkala si na zelenou. A reakce představitelů radnice? Nezmohli se zatím ani na omluvu, ačkoliv přinejmenším odvozenou odpovědnost za nehodu lidé z radnice mají.pokračování

Američan ztratil na pražském přechodu dceru, teď bojuje za životy jiných

Na to místo by se Bradley Walker už nejraději nikdy nevrátil. Před půl rokem na přechodu na pražském Žižkově přišel o svou osmiletou dceru. Šla na zelenou a srazil ji náklaďák. Walker se rozhodl, že bude bojovat za bezpečnější pražskou dopravu. Jde to ale ztuha.pokračování
reklama