Změny v MHD

Cílem "optimalizace" MHD pod taktovkou ROPID je ušetřit na cestujících 400 milionů ročně. Prahy 3 se dotkne hned několik úprav, ale do 12.9. se vše navíc komplikuje výlukou tramvají v úseku Flora - Vinohradská vodárna - Nám. Míru. Přinášíme informace o změnách.

Omezování, nebo komplikování hromadné dopravy je špatná zpráva pro nás všechny, ale zvlášť pro motoristy. Uživatelé aut by si měli uvědomit, že fungující koridory pro cyklisty, chodce a levná a dostupná MHD jsou především v jejich zájmu. Nešťastníci postižení restrikcemi v MHD totiž vsednou do svých aut a zacpou ulice. Stejně jako cyklisté bez cyklostezek a chodci bez bezpečných přechodů. 

na zastavce

Informace o celkových změnách nenajdete na zastávkách MHD. Hlavně starší lidé, kteří využívají MHD nejvíce, tak mají problém s opatřováním informací.

Proti omezování se ohradilo několik občanských sdružení a na Praze 3 sbírali minulý týden členové SZ podpisy pod petici za prověření účetnictví DPP a zastavení negativních změn. 

Kde najdu informace?

Informace o všech změnách jsou na stránkách DPP zde www.dpp.cz.

Souhrnné informace jsou jen na webech www.dpp.cz  a www.ropid.cz Stížnosti a připomínky zasílejte přímo do formuláře Ropid .

Zkusil jsem pro vás najít změny, které se týkají hlavně území Prahy 3:

  • Tramvají č. 19 se již nesvezete, byla zrušena.
  • Z Jarova se do 12.9. nedostanete bez přestupu na Floru a Vinohradskou a na Náměstí Míru.
  • Trať u Flory směr Korunní prochází opravou a linka č. 10 zde nejezdí. Je nahrazena do 12.9. linkou č. 4, která jezdí od Palmovky přes Biskupcovu, Želivského, Skalku a Vršovické náměstí na Náměstí Míru a do Košíř.
  • Tramvaj č. 16 také stále ještě nejezdí přes Korunní, ale po Vinohradské a pak po své staré trase.

knezska luka biskupcova 

Tramvaje

Zrušené linky     15, 19, 21, 36

Linky beze změny     1, 2, 9, 10, 18, 20, 22, 26

Změněné linky     3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 16, 17, 24, 25

linka č.10 flora
Linka číslo 4 je ve směru z centra odkloněna z Anděla na Kotlářku, z Čechova náměstí je prodloužena na Kubánské náměstí a v úseku Sídliště Barrandov – Anděl nahrazena linkou číslo 6.
Linka číslo 9 je v provozu beze změn (v úseku Sídliště Řepy – Spojovací) jako páteřní linka.
Linka číslo 10 je v provozu beze změn (v úseku Sídliště Řepy – Sídliště Ďáblice).
Linka číslo 11 je zkrácena o úsek Olšanské hřbitovy – Černokostelecká (nahrazena linkou číslo 5), v úseku Olšanské hřbitovy – Náměstí Bratří Synků jsou v pracovní dny přibližně od 6.00 hodin do 19.00 hodin zavedeny vložené spoje (nově v provozu jako páteřní linka),
Linka číslo 16 je ve směru z centra odkloněna ze zastávky Biskupcova přes Palmovku a Nádraží Vysočany na Lehovec.
Linka číslo 19 je zrušena a v úseku Kubánské náměstí – Lehovec nahrazena linkami číslo 16 a 26.

tramvaje

Autobusy

Změny jednotlivých městských linek

Linka č. 2 určená pro invalidy  je zrušená
Linka číslo 133 je v provozu beze změn (v úseku Florenc – Sídliště Malešice) jako Metrobus.
Linka číslo 135 je ve směru z centra odkloněna ze Spořilova přes Roztyly, Chodov na Koleje Jižní Město, ve směru z centra zajíždí do Sídliště Spořilov. V úseku Spořilov – Jižní Město je spoj nahrazen linkou číslo 136, v pracovní dny je zavedeno zkrácení intervalů. Linka je v provozu jako Metrobus.
Linka číslo 136 je ve směru z centra odkloněna ze Spořilova přes Chodovec, Opatov a Háje na Jižní Město, nově nezajíždí do Sídliště Spořilov. V úseku Spořilov – Koleje Jižní Město je spoj nahrazen linkou číslo 135. Linka je v provozu jako Metrobus.
Linka číslo 155 je zrušena a v úseku Želivského – Depo Hostivař nahrazena linkou číslo 163.
Linka číslo 163 je prodloužena o úsek Depo Hostivař – Želivského.
Linka číslo 213 je v provozu beze změn (v úseku Želivského – Jižní Město) jako Metrobus.

autobusy

A pro pobavení jsem vybral z textu na webu DPP: "Dopravní opatření není jen prostou redukcí spojů, dochází především k optimalizaci vedení linek a jízdních řádů, takže kromě omezení málo vytížených linek nebo spojů obsahuje také určitá zlepšení nabídky veřejné dopravy."

Kompletní Schéma dopravních spojení naleznete zde.

jízdní řády tramvají

jízdní řády autobusů
 

flora

P.S.: Neúspěšně jsem pátral po tom, co to znamená, pokud je nějaký autobus nazván metrobusem. Z jízdního řádu např. linky 133 lze vyčíst intervaly takového metrobusu:
Linka 133
Mezi 8 a 9 hod jezdí každých 6 min a mezi 15 a 19 hod každých 8 minut. V ostatní dobu jsou intervaly 12 až 20 minut.

reklama