Odpovědi Jiřího Payna (Svobodní), kandidáta č. 9 v senátních volbách

Odpovědi Jiřího Payna (Svobodní), kandidáta č. 9 v senátních volbách

Redakce občanského zpravodaje Kauza3.cz oslovila všechny kandidáty na senátora volebního obvodu 26 a položila všem stejné otázky. Z celkem 13 kandidátů odpovědělo k dnešnímu dni 10. Odpovědi uveřejňujeme podle vylosovaných čísel jednotlivých kandidátů. Postupně Vám tedy přinášíme 10 různých odpovědí na stejné otázky. Je jen na Vás, čí odpovědi jsou Vám nejbližší. Sledujte Kauzu3.cz.

1) Proč jste se rozhodl/a kandidovat na senátora / senátorku?
Rád bych posunul roli Senátu tam, kde má být. Senát má především poskytovat prostor pro politickou rozpravu. To je nejsilnější nástroj v politice. Momentálně ve Sněmovně není taková rozprava vůbec a v Senátu je jen málo. 

2) Čím hodláte přispět do senátní diskuze v případě Vašeho zvolení? Jaká jsou Vaše témata?
Parlament si občané krvavě vybojovali jako nástroj na svou obranu proti panovníkovi a vládě. Parlament je protivládní instituce určená na ochranu zájmů občanů. U nás je to nástroj na prosazování vládních a koaličních zájmů proti vůli občanů. Zrovna nedávno jsem četl vyjádření jednoho senátora, že se vždycky snaží, aby ministři byli spokojení. Já bych si přál, aby byli spokojení občané. Východiskem je pojetí státu. Ten stávající moc nefunguje – nezvládá registr vozidel, trh s alkoholem, pasy pro děti, drobnou majetkovou kriminalitu, korupci, péči o silniční síť, vyrovnaný rozpočet, … v úplné bezradnosti Parlament stále zvyšuje sankce, posiluje pravomoci státu, rozšiřuje odposlechy. Proto se chci zasadit o přívětivý stát, chci zahájit diskusi o změně pojetí státu.

3) Jak občané Prahy 3 pocítí Vaše případné zvolení?
Nedávno jsem napsal dopis všem poslancům a senátorům. Odpověděli mi jen čtyři, z toho dvě odpovědi byly jen formální napsané sekretariátem minstra. Chápu, že i mlčení je politické vyjádření, ale myslel jsem, že alespoň navenek se budou tvářit, jako že berou vážně podněty svých voličů. Arogantně dávají najevo, že občan je v pořadí jejich priorit až na posledním místě. Věřím, že by v Praze 3 pocítili, že mají politika na své straně. 

4) Existuje ve Vašem životě něco, za co se dnes stydíte?
Měl jsem z ODS odejít o několik roků dřív. Viděl jsem, jak mizí demokracie z rozhodování uvnitř ODS a příliš dlouho jsem věřil, že se to podaří napravit. 

5) Jaký je největší a nejpalčivější problém Prahy 3? (Vyberte prosím jen jeden.)
Úkolem senátora je promítat zájmy svého obvodu do celostátní legislativy, problémy Prahy 3 musí řešit místní samospráva. Kdyby jakýkoli senátor zasahoval do její kompetence, dopustil by se trestného činu zneužití pravomoci veřejné osoby. Když se ale ptáte na největší problém, tak je to kmotrovská struktura komunální politiky místní i celopražské srůstající s pseudopodnikáním, je to právě překračování vymezených pravomocí. 

 

reklama