Diskuse

Funguje veřejná kontrola obecních firem na Praze 3?

Vložit nový příspěvek

doplnění

24.6.2010 15:22 vložil Ondřej Rut (SZ)

Za uvedené požadavky VV bojujeme v zastupitelstvu jako zelení již skoro 4 roky. Jen bych je drobně doplnil a poopravil:

- akciové společnosti povinným subjektem podle informačního zákona prostě a jednoduše jsou (bez ohledu co si o tom myslí VV nebo SZ). Nerespektují to však. Podávali jsme jako zelení několik žádostí o informace a bez úspěchu.

- zákaz pobírání odměn uvolněným členům zastupitelstva není potřeba prosazovat, ten již platí. Upravuje to zákon o střetu zájmů (159/2006 Sb. §5 odst.2). Drtivá většina zastupitelů za ODS, ČSSD a KSČM, kteří ve statutárních orgánech společností sedí jsou však neuvolnění a odměny tak pobírat mohou a také je pobírají (http://www.kauza3.cz/kauza-radnice/odmeny-v-obecnich-spolecnostech-aneb-nejen-platem-je-komunalni-politik-ziv.html)

- zastupitelé by neměli rozhodně sedět v představenstvech společností, tam by opravdu měli být profesionálové. V dozorčích radách je však legitimní, aby seděli zastupitelé a prováděli tak kontrolu hospodaření ze strany obce. Měli by to však být nejenom koaliční, ale i opoziční zastupitelé. Jejich odměny by pak samozřejmě měly být zveřejňovány na webu MČ Praha 3.

- požadavky bych doplnil o zřízení elektronického tržiště veřejných zakázek a zveřejňování všech zakázek na internetu radnice, včetně těch vypisovaných obecními firmami. Tím by se mělo předejít šití zakázky na míru vybrané firmě a domluvám úzkého okruhu oslovených firem mezi sebou.

Ještě k plánovanému prodeji akcií 4 obecních akciovek Správě městského portfolia a.s.:

Jde o dlouhodobě plánovaný krok radnice, který jako zelení (stejně jako zakládání dalších a dalších akciovek) kritizujeme. Nebál bych se však tolik toho, že se tímto krokem firmy dostanou mimo působnost zákona o poskytování informací a zákona o veřejných zakázkách (soudě z definic povinného subjektu a veřejného zadavatele). Nic to však nemění na tom, že zřizování nových akciovek a vytváření této holdingové struktury jen zneprůhledňuje hospodaření obce a vytváří prostor pro korupci, klientelismus a kupování loajality koaličních i opozičních zastupitelů k vedení radnice. Zelení budou v pondělí hlasovat proti.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: doplnění

20.7.2010 18:47 vložil Karel Vážný

Otázka je zda jste žalovali, pokud vám tyto informace nebyly poskytnuty? Proč ano, proč ne, jak to dopadlo?

Co se týče převodu na správu městského portfolia, tak reálně hrozí ztráta kontroly, pokud by byly akcie vystaveny na doručitele. Pak by totiž žalobce již nemohl prokázat, kdo tyto firmy vlastní.

Nezlobte se, ale občas mi připadá, že proti všhoschopné partě na radnici bojují neschopní opoziční zastupitelé. Kdy nedostanou informaci, tak se stáhnou...

Kolikrát jste za dobu mandátu zkusili u nepříjemného bodu třeba nějakou formu filibusteringu, kolik desítek návrhů jste podal, kolik jste svolal demonstrací, petic. Už vám někdo aspoň vyhrožoval?

Vím že boj proti hydře na radnici Prahy 3 je těžký, ale opozice u nás bojuje tím pověstným pícháním obra do zadku špendlíkem. Nejspíš to nepomůže, ale třeba by se to mohlo zanítit...


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: doplnění

1.10.2010 07:29 vložil Zdeněk Čihák

Dobrý den pane Vážný, bydlím v Lupáčově 18 a vzhledem k předraženosti zakázky revitalazace tohoto domu (500 mil.), kterou realizují vesměs Ukrajinci a "další odborníci cizích národností" jsme společně s organizací "Oživení" dle §106 o obecných informací podali žádost o poskytnutí detailních smluv právě na tuto zakázku. Zatím jsme dostali odpověď, že chtějí upřesnit náš dotaz (který byl konkrétní včetně čísel zakázek), tudíž získala radnice další čas a my musíme pokračovat v našem úsilí podáním stížnosti na nečinnost a v případě dalšího neúspěchu řešit toto právní cestou. Vzhledem k současnému stavu nekomunikace radnice s občany (již jsme si založili v našem domě i OS "Dobré bydlení 864") jsme se rozhodli společně s koalicí "Žižkov (nejen) sobě" vstoupit do komunálních voleb a změnit stávající situaci na radnici, neboť "modrý pták" je velmi nekomunikativní. Všem komu na současné změně záleží, může si prohlédnout program na www.zizkovnejensobe/volby. Hezký den


Reagovat  Reagovat s citací


Díky za článek

24.6.2010 14:42 vložil Jan Vlček

Díky za článek, kde je velmi srozumitelně odkryt, na první pohled nicneříkající, pohyb majetku Prahy 3 pod taktovkou modré radnice. Postupné rozkrytí budoucích kroků radnice je více než šokující...doufám, že bude i pro doposud nezasvěcené obyvatele Prahy 3!


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama