Diskuse

Reakce na příspěvek

Dovolil bych si s autorem polemizovat

19.9.2008 00:10 vložil chk

Pokud autor uvádí náklady na bydlení, měl by sáhnout hlavně do kategorie již zprivatizovaných bytů. Tam také lidé museli vložit jistou nemalou částku na pořízení bytu a dnes platí skutečné náklady. Případy, které osobně znám, v místech, kde byla privatizace provedena hned zpočátku, jsou takové, že tito vlastníci platí do fondu oprav (+ přidružené náklady na pojištění apod.) zlomek současného (tedy před zvýšením) nájemného v Praze. Přesto ve velké většině dokázali třeba za patnáct let našetřit i na docela rozsáhlé opravy typu střecha, fasáda, kanalizace. Záleží to samozřejmě i na počtu bytů v domě, luxusní bytové domy o počtu třeba šesti bytů jsou na tom poněkud hůře. Pokud je v šak v domě dvacet, třicet bytů, nejsou s financováním problémy.

Také autor přehlíží dva důležité fakty:
1. Do většiny bytů s regulovaným nájemným museli nájemníci vložit nemalé prostředky na rekonstrukce, aby ty byty byly vůbec obyvatelné. Jak obtížné to bylo v době socialismu asi netřeba připomínat. Bohužel to bylo nutné i v době docela nedávné, protože města do bytů investovat nechtějí, a když, tak ne příliš smysluplně.
2. Městská část získala bytové domy bezplatným převodem. Tedy jakákoli argumentace o splácení počáteční investice jsou zcela nesmyslné. Ne ve všech případech se jednalo o byty tzv. státní, byly to i byty původně služební (podnikové), které určitě nebyly na nějaký pořadník, ale v době tzv. společenského vlastnictví bylo jejich užívání tvrdě "zaplacené".
V neposlední řadě je dobré podotknout, že již dnes si SKM bere dost peněz mimo stanovené nájemné, např. za přidružené služby a hlavně dodávku tepla a teplé vody. Tyto částky totiž současné regulované nájemné hravě převýší a vůbec neodpovídají nákladům, které mají soukromí vlastníci bytů.

Je pozoruhodné, že právě komunista peticí bojuje za privatizaci městského majetku. Nicméně v době koalice ČSSD a ODS to byli právě občanští demokraté, kteří privatizaci slibovali, zatímco sociální demokracie byla proti. Teď v tom ODS nic nebrání, přesto se k tomu nějak nemá. Asi je výhodné točit přes tento majetek peníze a ty pak sypat do stranické pokladničky. Jiné vysvětlení nemám. Také si nevzpomínám, že by kterákoli jiná strana na P3 zastoupená privatizaci bytového fondu chystala.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama