Diskuse

Jsou výherní automaty a videoloterijní termínály přínosem nebo rizikem pro Prahu 3?

Vložit nový příspěvek

Řešení je daleko jednodušší

31.5.2010 21:38 vložil Ondřej Rut (SZ)

Zákon by především bylo potřeba změnit tak, aby bylo rozhodnutí o povolení nebo nepovolení hracích zařízení v kompetenci MČ a ne Hlavního města Prahy, jako je tomu dosud. Nyní musí MČ žádat poníženě hlavní město o povolení nebo nepovolení provozu jednotlivých zařízení.

Za druhé myslím není potřeba tak pečlivě kalkulovat, zda se herny vyplatí nebo nikoli. Jediná "prosociální a společensky prospěšná" politika vůči hernám by byl jejich plošný zákaz. Na to myslím není potřeba utrácet za drahé studie a průzkumy. Kromě těch drobných do rozpočtu MČ nepřinášejí herny žádný užitek. Gamblerům je na druhé straně potřeba pomoci a nabídnout jim odpovídající sociální péči nebo terapii. Programy prevence na školách taky stojí za to vyzkoušet. Jednání s majiteli heren o omezení provozní doby sice vypadá jako vstřícné gesto, ale podle mého názoru by to byla zbytečná námaha.

Podtrženo a sečteno, nehledal bych tady nějaká sofistikovaná řešení, ale spíše politickou vůli a odvahu odolat loterijní a herní lobby. Jak slabí jsou vůči ní politici ukázal "novinářský test korupce" z minulého roku, na který již mnozí zapomněli. Nejhůře tenkrát dopadli zástupci TOP09 a KSČM....


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Řešení je daleko jednodušší

1.6.2010 22:05 vložil Bob1

dávám palec nahoru... lépe to tady vyjádřit neumím


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Řešení je daleko jednodušší

16.6.2010 18:50 vložil chitrolýn

1/ Zcela zakázat herny a kasina (jako např. v Číně nebo v muslimských zemích) je nereálná utopie. Jde o to, nastavit jasná pravidla jejich provozu, kontrolu a postihy. K tomu ale stále chybí vůle mnohých, kteří o osudu heren tozhodují.
2/ Mělo by se zakázat použití výrazu ,,výherní automat" a naopak u automatů, kde je nastaven poměr sázky: výhry ve prospěch automatu (což jsou zřejmě všechny automaty) by mělo být na každém přístroji povinné označení např. ,,automat s pravděpodobností prohry 10:8"
3/ Po vzoru některých zemí (USA, Velká Británie, Austrálie, Německo) zavést různá opatření (omezit počet kasin a herních místností, vstupní věk pro hráče 21let, kontrola totožnosti u vstupu, vstup pouze pro členy klubu, hlášení větších výher i proher jednotlivých hráčů finančnímu úřadu atd.)
4/ Výpadky v příjmech různých sportovních, kulturních, školských a dalších organizací, které doposud plynou ze zisků casin a heren, adekvátně nahradit příjmem z městských a státních zdrojů.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Řešení je daleko jednodušší

20.6.2010 10:22 vložil Jan Vlček

Velmi dobrý článek.
Naopak si myslím, že studie vyčíslující obrat sázek, počet hráčů a profilace skupin hráčů na Praze 3 by byla více než potřebná. Určitě by sloužila jako odrazový můstek k dalším závěrům a tedy opodstatněným návrhům. Mít požadavek na plošné zrušení heren je sice představa velmi lákavá, ale pan Rut by měl vědět (i vzhledem k zmiňované "kauze za milion"), že takto rychlý a náhlý krok je v nedohlednu. Kroky navrhované panem Dobešem jsou konstruktivní, a situaci by zlepšily. Je to bohužel boj na dlouhou trať, tak jako u ostatních sociálně patologických jevů. Vidět tuto problematiku a politické nahlížení na ni radikálně a černobíle...nelze.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Řešení je daleko jednodušší

20.6.2010 11:54 vložil Ondřej Rut (SZ)

Máte pravdu v tom, že plošný zákaz heren je v blízké budoucnosti spíše nereálný. Pokud však nechceme být jen "stranou mírného pokroku v mezích zákona", měli bychom se k cíli plošného zákazu alespoň umět otevřeně přihlásit.

Já osobně trvám na tom, že zkoumání profilace skupin hráčů nemá příliš význam. Hrací přístroje jsou nastaveny tak, že oberou každého dříve či později. K omezování herních zařízení by však myslím pomohlo už důsledné využívání platných zákonů. Zákon o loteriích č.202/1990 Sb. v §17 čl.11 uvádí:

"Provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov. Okruh vzdálenosti do 100 m od těchto budov může stanovit obec vyhláškou."

Myslím, že pokud by Praha 3 toto ustanovení důsledně vymáhala a nepovolovala by jakákoli herní zařízení ve vzdálenosti 100 metrů od uvedených institucí, počet heren na Žižkově by se výrazně snížil.

Kapitolou samou pro sebe jsou video-loterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, nikoli obec. Prezident bohužel nedávno vetoval návrh zákona, který by povolování těchto zařízení přenesl na obec a dal jí tak větší pravomoci k omezování hazardu. (viz http://hn.ihned.cz/c1-44173980-herny-pojedou-dal-starostove-prohrali)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Řešení je daleko jednodušší

7.9.2010 17:18 vložil Luk

Je potřeba hodnotit také dopady na zaměstnanost při výrobě, distribuci a provozu těch přístrojů


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama