Diskuse

Jsou výherní automaty a videoloterijní termínály přínosem nebo rizikem pro Prahu 3?

Vložit nový příspěvek

Re: Re: Řešení je daleko jednodušší

20.6.2010 10:22 vložil Jan Vlček

Velmi dobrý článek.
Naopak si myslím, že studie vyčíslující obrat sázek, počet hráčů a profilace skupin hráčů na Praze 3 by byla více než potřebná. Určitě by sloužila jako odrazový můstek k dalším závěrům a tedy opodstatněným návrhům. Mít požadavek na plošné zrušení heren je sice představa velmi lákavá, ale pan Rut by měl vědět (i vzhledem k zmiňované "kauze za milion"), že takto rychlý a náhlý krok je v nedohlednu. Kroky navrhované panem Dobešem jsou konstruktivní, a situaci by zlepšily. Je to bohužel boj na dlouhou trať, tak jako u ostatních sociálně patologických jevů. Vidět tuto problematiku a politické nahlížení na ni radikálně a černobíle...nelze.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Řešení je daleko jednodušší

20.6.2010 11:54 vložil Ondřej Rut (SZ)

Máte pravdu v tom, že plošný zákaz heren je v blízké budoucnosti spíše nereálný. Pokud však nechceme být jen "stranou mírného pokroku v mezích zákona", měli bychom se k cíli plošného zákazu alespoň umět otevřeně přihlásit.

Já osobně trvám na tom, že zkoumání profilace skupin hráčů nemá příliš význam. Hrací přístroje jsou nastaveny tak, že oberou každého dříve či později. K omezování herních zařízení by však myslím pomohlo už důsledné využívání platných zákonů. Zákon o loteriích č.202/1990 Sb. v §17 čl.11 uvádí:

"Provozování výherních hracích přístrojů nesmí být povoleno ve školách, školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov. Okruh vzdálenosti do 100 m od těchto budov může stanovit obec vyhláškou."

Myslím, že pokud by Praha 3 toto ustanovení důsledně vymáhala a nepovolovala by jakákoli herní zařízení ve vzdálenosti 100 metrů od uvedených institucí, počet heren na Žižkově by se výrazně snížil.

Kapitolou samou pro sebe jsou video-loterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí, nikoli obec. Prezident bohužel nedávno vetoval návrh zákona, který by povolování těchto zařízení přenesl na obec a dal jí tak větší pravomoci k omezování hazardu. (viz http://hn.ihned.cz/c1-44173980-herny-pojedou-dal-starostove-prohrali)


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama