Ministerstvo brzdí rušení heren, nulová tolerance dnes není ve hře

Ministerstvo brzdí rušení heren, nulová tolerance dnes není ve hře

V herně na rohu křižovatky na Floře je dnes asi dvacet automatů, jedna ruleta, jeden hráč a dva zaměstnanci. "Nejhorší je ta nejistota. Nevíme, jestli nás tu nechají týdny, měsíce nebo několik let," říká provozní šéf, kterého jsme zde zastihli. Ruleta od nového roku stojí a čeká na rozmontování a odvoz, licence na její provoz nebyla obnovená. Zvenku do temného prostoru nedopadá světlo, mohla by být půlnoc, večer nebo ráno. Je pondělí před Velikonocemi, jedna hodina odpoledne. Venku začíná jaro a tato herna by více než rok měla být zavřená.

Nonstop herna na Floře je jednou z dvaatřiceti, které na území Prahy 3 povolilo Ministerstvo financí, a které má na základě rozhodnutí radnice z roku 2013 zrušit. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) kvůli tomu na začátku tohoto roku napsala dopis ministrovi financí, Andreji Babišovi. Stěžuje si v něm, že Ministerstvo je v rušení pomalé. „K 31. 12. 2014 bylo na území městské části Praha 3 provozováno 187 výherních loterních terminálů a jiných technických zařízení na 32 místech, které jsou v rozporu s vyhláškou,“ píše se v úryvku dopisu, který radnice zveřejnila v tiskové zprávě.

Od té doby se nezavřela ani jedna herna. Proč to Ministerstvu trvá? Problém je ukrytý v zákrutech procesního práva. Ministerstvo podle svého tiskového mluvčího Radka Ležatky o zrušení těchto hren totiž již rozhodlo. Jejich majitelé však podali proti rozhodnutí rozklad, tedy něco jako odvolání, které musí přezkoumat ministerská rozkladová komise. Za jak dlouho rozhodne? „Lhůta zákonem stanovena není, děláme vše pro to, aby to bylo co nejrychleji,“ odpovídá Ležatka. Celkově dnes prý Ministerstvo řeší asi třináct tisíc rozkladů, vloni se mu podařilo vyřídit něco přes tisícovku. Ve výsledku by se tedy mohlo čekat měsíce nebo roky. Můžeme spekulovat, že dopis od starostky by mohl dát hernám na Praze 3 prioritu a proces urychlit.

Povolená kasina na Praze 3: zde mají být všechny hrací automaty. Ve skutečnosti jich je však mnohem více, v městské části se nachází přes 30 dalších heren.

Sedm kasin

Kromě „videoloterijních terminálů“, které formálně povoluje a ruší Ministerstvo, existuje ještě jeden typ hracích automatů, „výherní hrací přístroje“, které povoluje Magistrát. Podle současných zákonů a vyhlášek mají v hlavním městě v obou případech rozhodující slovo městské části – a jejich přístupy se liší. Zatímco například na Praze 5, 7 a 8 má platit podle připravované vyhlášky magistrátu, kterou má Kauza 3 k dispozici, úplný zákaz, na Praze 1, 10 a 11 jsou povolené desítky míst. Praha 3 se ve srovnání řadí kamsi do středu. Vedení radnice povolilo na území sedm kasin: tři na Koněvově ulici, po jednom v Seifertově, Prokopově aHusitské ulici a poslední na náměstí Jiřího z Poděbrad. Všechny ostatní  mají jít pryč.

Kasina mají čelit tvrdým pravidlům, částečně podle zákonů a magistrátní vyhlášky, částečně podle etického kodexu, který je radnice donutila podepsat. Nemohou například ukazovat ven stav hry ani mít venkovní reklamu, nesmí být vidět dovnitř, musí vést evidenci návštěvníků, mít nainstalovaný kamerový systém a další. Ne vždy se však pravidla daří vynucovat. V úvodu zmíněný provozní tvrdí, že některá kasina na Praze 3 pravidla nedodržují, a že ani do jím spravovaného podniku na Floře žádné kontroly nechodí. Na možné nedodržování pravidel poukazuje i to, že při celopražské policejní razii v hernách před dvěma lety policie na Praze 3 našla dvaačtyřicet nelegálních automatů.


Kasino na Husitské ulici je jedním ze sedmi vybraných, které mají na Praze 3 zůstat.

Na radnici

Hlavním argumentem starostky Hujové pro zachování sedmi kasin je, že z jejich zdanění jdou Magistrátu peníze, které poté přerozděluje mezi městské části. Podle magistrátní vyhlášky jsou peníze určené na podporu sportu a tělovýchovy, a letos tak přiteče městské části asi pět milionů korun – tedy částka odpovídající jedné polovině příspěvku radnice na provoz sportovního areálu Pražačka, nebo půl procenta ročního rozpočtu. Všichni ostatní členové koalice, ČSSD, ODS a Volba pro město se přitom před volbami přihlásili k nulové toleranci vůči hazardu, v radě městské části ji ale zatím neprosazují. Z opozičních stran nulovou toleranci hlásá Žižkov (nejen) sobě a KSČM.

Je témeř jisté, že herny podobné té na Floře čeká dříve nebo později konec. Práce teď leží především na stole Ministerstva financí. Pokud někdo stojí o úplné odstranění hazardu z Prahy 3, bude se muset ozvat na radnici – ta by dnes byla, zdá se, spokojena s kompromisním řešením.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedie (CC).

Šimon Trlifaj, Kateřina Čopjaková

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


reklama