Na Žižkově porcovali medvěda

 Na Žižkově porcovali medvěda

Na webu naší radnice se objevil článek, ve kterém jsme se dozvěděli, že bylo rozděleno na různé grantové projekty suma ve výši 15 mil korun. Kolik a komu, tedy kompletní seznam šťastných žadatelů včetně přidělených jednotlivých částek však na serveru Prahy 3 nenaleznete.

          Kauze3 se podařilo tento seznam získat, avšak celková částka je v něm uvedena 13,853 milionu korun. Jak bylo naloženo se zbývajícím 1,147 mil korun není známo.  Úvodem je třeba uvést, že o rozdělení letošních grantů rozhodovala pouze tříčlenná komise (zbylí dva členové se omluvili) ve složení Graciasová (členka ODS a správcová paláce Akropolis), Pecha (člen ODS a radní hl. m. Prahy pro oblast kulturní politiky) a Kucián (člen ČSSD a vicepresident fotbalového klubu Viktoria Žižkov)

Při podrobnějším nahlédnutí do seznamu udělených grantů stojí za pozornost rozklíčovat  některé položky. Tak například „Nadační fond pro podporu a rozvoj občanské společnosti v Evropské unii“ jehož zřizovatelem je radní za ODS Pavel Hurda, dostal celkem částku ve výši 310 tisíc korun. Jeho další společnosti jako jsou Art Frame Palác Akropolis a  Public Art získali celkem 2,14 milionu korun. Společnosti v Paláci Akropolis sídlící jako Rachot Production (společnost, která se chtěla již minulý rok  s Kauzou3 soudit) a CIANT se mohou radovat z celkové částky 1.490 tisíc korun. Asi jako projev vděčnosti dostala z obecních peněz 540 tisíc korun společnost Move Association, jejíž majitelem je nedávný ředitel Paláce Akropolis Jaroslav Raušer. Úhrnem tedy můžeme konstatovat, že společnosti radního Hurdy a společnosti na Palác Akropolis navázané, obdržely z grantového fondu min. 4,48 mil korun.

Dále mne zaujalo občanské sdružení Přátelé Prahy 3 se sumou 425 tisíc korun (v minulém roce to bylo 680 tisíc korun). Sídlem tohoto občanského sdružení je Olšanská 7, tedy stejná adresa jako sídlo oblastního sdružení ODS Prahy 3 a centrálního dispečinku Správy komunálního majetku Prahy 3. Jistě jen náhoda. Pak jsem také narazil na občanské sdružení Progressio s částkou 490 tisíc korun. Při návštěvě jejich webové presentace jsem se dozvěděl, že jsou to mladí lidé, kteří se rozhodli být aktivní a přínosní pro naši společnost. Například tím, že zorganizovali diskuzi s poslancem za ODS Ing. Danielem Reisiegelem na Střední odborné škole pro administrativu EU nebo festival v Paláci Akropolis. Pan zastupitel Kucián nezapomněl ani na svůj fotbalový klub Viktoria Žižkov, kterému komise přidělila celkem 580 tisíc korun na projekty jako „Dobrý trenér – spokojený hráč“ nebo „Cestujeme za fotbalem“.  

Záhadou zůstává občanské sdružení Carta di cividale Česká republika založené v roce 2008, po jejíž činnosti a kdo tuto společnost zastupuje, není na internetu ani stopy. Celkem na šest projektů dostala 370 tisíc korun. A nakonec jsem narazil na občanské sdružení Naše Praha 3 s částkou 200 tisíc korun, které jsem však pod tímto názvem v registru Ministerstva vnitra vůbec nenalezl.

Doufejme, že komise, která bude rozhodovat po letošních volbách o udílení grantových financí na rok 2011 bude již  jiného složení a bude postupovat transparentním způsobem.

 

 


Související články

Žižkov platí podnikání svému zastupiteli

Žižkovská radnice odpouští soukromému podnikateli miliónové dluhy. Zároveň mu poskytuje nové a nové částky. pokračování

PhDr.Martin Valenta, SZ: O grantové politice Městské části Praha 3 aneb jak udělat „tunel“

Názory
Před necelým rokem schválilo Zastupitelstvo Městské části Praha 3 (dále jen MČ P3) hlasy ODS dokument nazvaný „Dary z Grantového a podpůrného fondu Městské části Praha 3“ určený na kulturní, sportovní, sociální a ekologické aktivity v roce 2007. Jednalo se o 6 348 000 Kč. V nadcházejících týdnech bude odpovídající výbor rozhodovat o rozdělení grantů na ...pokračování

Praha 3 rozdělila granty na kulturu pro rok 2010

Stejně jako v předchozích letech rozdělila Praha 3 granty na podporu kultury. Stejně jako v předchozích letech si výsledky nemůžete prohlédnout na webu Prahy 3, ale přináší vám je KAUZA3.cz. pokračování
reklama