Praha 3 má zcela nového starostu i vládní koalici: 16 hodin, superman Rut a ilumináti z Kauzy3

Praha 3 má zcela nového starostu i vládní koalici: 16 hodin, superman Rut a ilumináti z Kauzy3

V úterý 20. listopadu v 15 hodin začala ustavující schůze zastupitelstva Prahy 3. Nakonec se volba starosty, místostarostů, členů rady a jednotlivých výborů protáhla až do 7 hodin ráno 21. listopadu. S délkou trvání cca 16 hodin se tak jedná o nejdelší zasedání zastupitelstva na Praze 3 a dost možná i historicky v celé Praze. Zastupitelstvo nově přivítalo ve svých řadách 22 nováčků ze 35 celkového počtu členů, voliči se tak letos postarali o zásadní obměnu radnice. Výsledkem byla změna politického establishmentu ve složení obrozená TOP09 + STAN, Piráti a Zelení. Do lavic opozice tak zamířily Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) a Hnutí ANO 2011. Odstupující starosta Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3: ODS, KDU-ČSL, Svobodní) byl nahrazen Jiřím Ptáčkem (TOP09 + STAN).

 

Starosta končí, ať žije starosta!

 

Schůzi zahájil odstupující starosta Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3: ODS, KDU-ČSL, Svobodní). Ve své řeči nejdříve poděkoval zaměstnancům radnice a svým voličům, kteří mu dali přes 5000 preferenčních hlasů. Pozitivní část svého projevu ukončil slovy “Žižkov žije a bude žít”. Záhy ale svůj tón změnil a pustil se do nově vznikající koalice. Podle něj je to uskupení nesourodé, neshody ohledně programových bodů panují jak v rámci stran, tak i mezi nimi. “Koalice je nekompatibilní a nepřipravená vést Prahu 3”, nechal se slyšet šéf místní ODS a následně dodal: “Budeme opozicí tvrdou, ale budeme se snažit být opozicí rozumnou.”

 

Jednání zastupitelstva narušili “aktivisté” z kampaně CHKO Žižkov, která má za cíl pomocí parodování programu Zelených stranu očernit. V rukou drželi transparenty s nápisy jako například “Keře místo stromů”, “Tady parkovat nebudeš” nebo velkou fotografii lídra kandidátky Zelených Ondřeje Ruta pomalovanou srdíčky. Ti debatu pravidelně narušovali hesly “Zelená radnice, to tu chceme nejvíce” nebo pouze “Ondra!”. Přibližně v půl šesté demonstranti radnici opustili. Podle informací Kauzy3 bylo řadovým “aktivistům” zaplaceno pět set korun a ti, kteří vyhlíželi jako organizátoři, byli legitimováni policií.

 

Jediným kandidátem na starostu byl Jiří Ptáček. Ve své řeči uvedl, že by rád pokračoval v dobrých projektech jako je Čistá trojka nebo Antigrafitti. Také by chtěl více  využívat zdroje, které Praha 3 má, ale nenakládá s nimi hospodárně. O novém vedení radnice označil za “Koalici zdravého rozumu”. Opozice mu mimo jiné vytýkala nedostatečnou kvalifikaci, 40letý podnikatel totiž nikdy nebyl zastupitelem. Ptáček se hájil svou dlouholetou manažerskou praxí a aktivním zapojením do politiky na Praze 3 skrze členství v TOP09, prací v radničních poradních komisích a redakční činností v Kauze3.

 

Řešil se také bytový fond, který podle Ptáčka není dostatečně využíván. Prázdných by mělo být až na 300 obecních bytů určených k rekonstrukci. S tím by chtěla nová koalice něco dělat. Byty se mají opravit a využít na program sociálního bydlení nebo pronajmout za běžné ceny. Opozice plány kritizovala za nedostatečnou konkrétnost a zpochybňovala proveditelnost. Na druhou stranu je takové množství nevyužívaných bytových jednotek v době nedostatku bydlení skandál sám o sobě.

 

Po 4 hodinách “grilování” byl Ptáček zvolen poměrem 20 ku 15, zvolen tedy byl jen koaličními zastupiteli. Ve své přijímací řeči poděkoval za důvěru a řekl: “20 let jsem podnikal. 20 let jsem neměl zaměstnavatele. Teď jsem se stal zaměstnancem 75000 občanů této městské části. Vnímám to jako velkou zodpovědnost.”


 

Superman Rut

 

Místostarosty se stali Štěpán Štrébl (Piráti), Tomáš Mikeska (TOP09 + STAN) a Ondřej Rut (Zelení). I ti byli přibližně 4 hodiny grilováni. Štréblovi vyčítali, že na Praze 3 žije pouze několik měsíců a nemá kvalifikaci starat se o školství. Štrébl uznal, že zde žije krátký čas a může to být komplikací, ale že má zkušenosti s inovativními projekty na školách a ze studia na prestižních univerzitách v zahraničí. Zaměřit by se tak chtěl hlavně na jazykovou výuku a výměnné pobyty žactva v cizině.

 

Mikeska by se rád věnoval revizi kulturních akcí a také Nákladovému nádraží Žižkov, kde by chtěl vybudovat kulturní a vzdělávací centrum. Sám se okolo NNŽ dlouhodobě angažuje a pomohl nádraží získat statut technické památky, což ho uchránilo před developery. Nicméně právě developerský projekt Mikeskovi opozice vytkla. Jeho bratranec totiž stojí za kontroverzním projektem výstavby v ulici Na Parukářce (neplést se samotným parkem). Mikeska uvedl, že se na tom nijak nepodílí a že oblast je v územním plánu určena k zástavbě.

 

Ondřej Rut by na Praze 3  chtěl zavést program Rapid Rehousing (známý z Brna nebo také z Prahy 7). Ten by měl zaručit, že rodiny v nouzi na Praze 3 získají od města střechu nad hlavou za rozumných podmínek. Opozičníci připomínali kauzy z dob, kdy sociální a bytovou politiku měl na starosti jeho stranický kolega Matěj Stropnický. Zamoření štěnicemi a podobných excesů se ale podle Ruta bát nemáme. Samotnému zavedení projektu bude předcházet analýza a průběh má být systematický a organizovaný. Odstupující starosta Alexander Bellu ale také pochválil Rutovy kvality jakožto léty prověřeného zastupitele. “To chápe i slovutná koalice, a proto mu dala nejvíce gescí. Je to jakýsi superman”, uvedl předseda ODS.

 

Průběh celého jednání provázelo konstantní porušování jednacího řádu opozicí. Ti zneužívali technických (slouží například k upozornění na nefunkční techniku nebo nedodržování jednacího řádu) a faktických (slouží k upřesňování výpovědí a opravování kolegů) poznámek, aby vyjadřovali své názory a pokládali nové otázky. Během jedné debaty totiž má každý zastupitel 2 možnosti pro standardně tříminutové příspěvky (v praxi ale po prodloužení spíše šestiminutové). Takto mohli jednání protáhnout ještě více. Na kritiku ze strany koaličních zastupitelů odpovídali Alexander Bellu a jeho kolegové tím, že údajně tuto praxi zavedl bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a například Ondřej Rut toho také značně zneužíval.

 

Ilumináti z Kauzy3

 

Opozici složení vznikající koalice středopravicové TOP09 + STAN, středových Pirátů a levicových Zelených nepřestalo fascinovat. To, že Ptáček odmítl spolupráci s ideologicky bližší ODS, bylo podle jejího předsedy zvláštní. Vysvětlování ze strany koaličních zastupitelů, že na komunální úrovni ani tak nejde o ideologii, jako o shodu na řešení konkrétních problémů, ale nestačilo.

 

Opozičníci přišli s vlastní teorií. “Nejde o program, ale o korýtka” uvedl jeden z nich. “ODS nám nabízela koalici, v níž bychom měli v radě pět křesel včetně starosty. Kdyby nám šlo o korýtka, byla by cesta s ODS výrazně pohodlnější. Přesto jsme se vydali cestou koalice, kde věříme v konstruktivnější formu spolupráce,” oponoval Ptáček. Opozice ale nepolevila. Noví zastupitelé jsou údajně napříč stranami propojení různými přátelskými vazbami. “Budou zastupovat zájmy svých stran, nebo svých kamarádů?” ptal se Kalivoda. Podle něj jsme totiž svědky konspirace, kdy nový politický establishment je “skupina lidí, kteří se snažili dostat k moci a nyní se jim to může povést.” Ta se měla podle něj družit okolo Kauzy3, jejímž jediným jednatelem je Jiří Ptáček. Stejně tak v redakční radě zasedají Michal Vronský (nově zastupitel za TOP09 + STAN) a neúspěšný uchazeč o místo na pirátské kandidátce Karel Světlík. Autor tohoto článku je novým členem tohoto volného uskupení a je bez politické afiliace.

Hlavním podezřelým se stal radní za Piráty Pavel Musil. Na jeho vztah s Ptáčkem se opozičníci opakovaně doptávali. Ptáčkovo vysvětlení, že Musil byl jeho skautským vedoucím a v dospělosti spolupracovali na několika projektech, ale označili za “příběh” a nedostatečnou odpověď. Tacl namítl, že Musilovi je 40 let a je to advokát, a tak nezapadá do běžné demografie Pirátů, na což Štrébl odpověděl: “Právníky máme v zastupitelském klubu dva, nejstarší člence strany je 85 let, žádný z našich zastupitelů nemá dready a přesto jsou Piráty, takže se nenechávejme ovlivňovat stereotypy.” Musil kdysi spolupracoval také s Kauzou3. Přispívají do ní ale i mnozí opoziční zastupitelé. Nutno také dodat, že známost mezi lidmi, kteří na Praze 3 dlouhodobě žijí a zajímají se o zdejší dění, by neměla být ničím překvapivým. Zase tak velký ten náš Žižkaperk není.

 
reklama