Proběhlo mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 3: Žádný z bodů nebyl schválen

zastupitelstvoProběhlo mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 3: Žádný z bodů nebyl schválen

Na žádost opozice svolal starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP09 + STAN, redaktor Kauzy3) na 14. prosince zasedání zastupitelstva městské části. Opoziční politici dle svých slov jednali na žádost občanů žijících v bytovém komplexu “Hokejka” v ulici Blahoslavova a Roháčova. Rekonstrukce a privatizace tohoto prostoru je totiž ve velkém skluzu a současná rada zrušila rozhodnutí poslední koalice vyhlašující výběrové řízení na projekty v hodnotě skoro 500 milionů korun včetně zmíněné “Hokejky”. Stávající koalice mimo jiné kritizovala nedostatek financí pro plánované projekty a načasování posledního rozhodnutí předchozí rady, které přišlo pouhých několik dní před novým ustavujícím zasedáním.

Zastupitelstvo se v budově radnice sešlo v 10 hodin dopoledne. Podle koaličních politiků byl zvolen tento časný termín kvůli zkušenosti z posledního 16 hodin trvajícího zasedání, které se protáhlo pro obstrukce opozice. Koalice si také stěžovala na nesmyslnost mimořádného zasedání pouhé čtyři dny před zasedáním řádným. Starosta je však povinen jakékoliv zasedání zastupitelstva ohlásit nejméně 14 dní dopředu. Takže, když opozice podala žádost 29. listopadu na radniční podatelnu, musela vědět, že jednání nemůže proběhnout, nejdříve 13. prosince. Jednání opět provázelo porušování jednacího řádu, především ze strany opozice, a osobní útoky.

Alexander Bellu (Pro Prahu 3 - ODS, KDU-ČSL, Svobodní) přednesl návrh agendy, na níž bylo projednání situace projektu v Blahoslavově ulici nebo volba nových členů finančního výboru zastupitelstva a jeho předsednictva. Na minulém, nekonečném, zasedání totiž byli do tohoto orgánu zvoleni Ondřej Rut (Zelení) a Štěpán Štrébl (Piráti). Jelikož ale zastávají pozice místostarostů, nemohou být ze zákona členy zastupitelských výborů. Na tyto posty tedy rezignovali.

Vejce nebo kuře?
Opoziční zastupitelé, především poslanec Petr Venhoda (ANO 2011), tvrdili, že zasedání svolali na základě petice 40 obyvatel “Hokejky”. To zpochybnil Michal Vronský (TOP09 + STAN, redaktor Kauzy3), který uvedl, že z emailové konverzace s lidmi z Blahoslavovi jasně vychází, že podpisy Venhoda a jeho kolegové sháněli až po přednesení žádosti o svolání zasedání. Bellu tuto konverzaci označil za bezpředmětnou slovy “nehádejme se o tom, jestli bylo nejdříve vejce nebo kuře”.

Samotné debaty se účastnilo také několik obyvatel “Hokejky” včetně nájemnice nebytového prostoru, ta si stěžovala na dlouhé období “roku a více”, během něhož by nemohla podle původního plánu svůj ateliér využívat. Ostatní nájemníci městských bytů žádali záruky a konkrétní termíny, v čemž byli podpořeni opozičníky. Zástupci koalice občany ujišťovali, že během prosince bude další postup po konzultaci s rozpočtovými experty a projektanty oznámen.

Problém podle koalice totiž vězí v penězích. Ono rozhodnutí rady ze 14. listopadu totiž obsahovalo projekty až za 500 milionů. Peníze v radniční pokladně jsou ale potvrzené jen na zahajovací etapu - 20 milionů. Ačkoliv k tomu Ivan Holeček, bývalý radní za ČSSD, který měl stavební práce v gesci, prohlásil “nevymejšlejte hovadiny a pracujte”, protože podle něj je všechno připraveno k zahájení prací počínaje lednem, situace zřejmě není tak jednoduchá. Podle radního pro finance Pavla Dobeše (TOP09 + STAN) totiž peníze z privatizací, které k rekonstrukcím měly být určeny, za letošní rok nepřišly v očekáváné výši. Celý balík projektů se tedy musí přehodnotit a například rekonstrukci radnice možná dokonce zrušit.

Radní kontroverze
Opozici se tedy nepodařilo prohlasovat svůj návrh usnesení zastupitelstva, který by koalici nutil podat konkrétní harmonogram včetně termínů rekonstrukcí a privatizací již do 14 dní. Podobně neúspěšný byl i návrh na volbu nových členů finančního výboru (kvůli chybnému zvolení Ruta a Štrébla), koalice totiž chce, aby byli dovoleni na řádném zastupitelstvu 18. prosince.

Na mimořádném zasedání se také probírala rezignace radního Jana Bíny (TOP09 + STAN), který odstoupil již dva dny po svém zvolení do funkce na ustavujícím zasedání. Podle Jiřího Ptáčka tak učinil ze zdravotních důvodů. Jeho náhradník nebo náhradnice bude zvolena na řádném zastupitelstvu.

Opozici se rovněž nelíbilo, že v kontrolním výboru usedá Pavel Musil (Piráti), který je zároveň radním. Dostává se tak do určitého střetu zájmů, kdy má kontrolovat mimo jiné také rozhodnutí rady, jejímž je členem. Podle Štrébla (Piráti) je ale tato konstelace spíše výhodou, jelikož tak alespoň může Musil v případě potřeby dovysvětlovat kroky rady. Podle opozice se tak jedná o další kontroverzi týkající se personální politiky Pirátů poté, co jedna z jejich radní Anna Kratochvílová je zároveň Štréblovou přítelkyní.

Jednání skončilo ve 14:03 pro vyčerpání bodů programu. Další, tentokrát již řádné, zasedání proběhne 18. prosince od 15:00.


Společné prostory panelových domů v Blahoslavově ulici

reklama