Rubikon starostky Hujové

Rubikon starostky Hujové

Situace na žižkovské radnici došla na samu hranici rozpadu koalice TOP 09/ODS. Podstatou sporu je následující. Pozemek mezi Central parkem a skautskou klubovnou na úpatí Parukářky, vlastněný firmou Ortenaria, je dnes v územním plánu veden jako „ostatní plocha“. To neumožňuje na něm stavět. Firma usiluje o změnu územního plánu a ODS jí v tom pomáhá. Klub zastupitelů TOP 09 si naopak vloni jednomyslně odhlasoval, že pozemek se má stát zelení. V rozporu s tímto postojem své strany zaslal zástupce starostky Tomáš Kalousek (TOP 09) v červnu loňského roku na Útvar rozvoje hlavního města Prahy (ÚRM) dopis, v němž žádá překvalifikovat pozemek na stavební parcelu. ÚRM by mu možná i vyhověl, kdyby starostka Vladislava Hujová (rovněž TOP 09) nenapsala útvaru následně rovněž dopis, v němž Kalouskův dopis dementuje. Starostka i její zástupce si poté nechali vypracovat právní posudek na to, že ten druhý překročil pravomoci a Kalousek na jednání Rady MČ Praha 3 minulou středu na jeho základě navrhl výzvu starostce k odstoupení kvůli údajnému překročení pravomocí veřejného činitele. Pro výzvu starostce k odchodu byli všichni čtyři zástupci ODS (Ondřej Pecha, Jiří Matušek, Pavel Sladkovský a Barbora Hanychová) a vedle Kalouska i radní Jan Srb z TOP 09. Josef Heller z TOP 09 se zdržel a starostka s radním TOP 09 Janem Vokálem byli proti. Návrh tedy prošel. O odvolání starostky však nerozhoduje rada, ale zastupitelstvo, které se sejde na konci června.

Co však tento spor znamená ve skutečnosti? Pro TOP 09 byla ODS po volbách automatickým koaličním partnerem. Zastupitelé této nové strany se poznali často až po zvolení, s politikou neměli zkušenosti žádné a tím méně věděli cokoli o poměrech na žižkovské radnici. S takovými partnery bylo pro Pavla Hurdu a ODS snadné dojednat spolupráci. TOP 09 sice radnici formálně vedla, ale ve skutečnosti byla tím, kdo musí poslouchat, protože mnoha věcem nerozumí. Stav odvislosti postupně mizí a část TOP 09 se od ODS emancipuje. Právě tuto emancipující se část TOP 09 starostka Hujová reprezentuje. Ještě v loňském sporu o podobu nových pravidel privatizace starostka s ODS prohrála na celé čáře a nové v nich není skoro nic. Poučila se však. Největší letošní konflikt vede koalice o rozsah rekonstrukcí paneláků: formálně bloku domů v Rokycanově ulici, ve skutečnosti o všechny rekonstrukce příští. Starostka v něm postupuje velmi odhodlaně s cílem zabránit v každém případě opakování Lupáčovek, ODS pochopitelně prosazuje rekonstrukci v největším možném rozsahu.

Zároveň ale, jak se starostka a jí věrní zastupitelé TOP 09 od ODS emancipují, ergo, jak se teprve stávají TOP 09, vzrůstá i vnitřní opozice uvnitř TOP 09, opozice těch, kteří se v závislosti na ODS pohodlně zabydleli. Výzva k odstoupení starostky je vyvrcholením tohoto konfliktu. Jejím cílem bylo nejspíš buď starostku zastrašit a její setrvání v čele rady nepřímo podmínit tím, že v kauze Ortenaria ustoupí (čas má do zastupitelstva), nebo se jí zbavit jako překážky pro pokračování koalice. Iniciátoři výzvy (zástupce starostky Kalousek a radní Srb) se však přepočítali, neboť vedení TOP 09 na Praze 3 se postavilo za starostku a oba pány jednomyslně navrhlo vyloučit ze strany. Rozhodne do dvou týdnů kraj. 
 
To je však sporu jen jedno dějství a starostka rozhodně nemá vyhráno. Po vyloučení Kalouska a Srba ze strany je bude starostka muset umět odvolat na zastupitelstvu z rady a s hlasy ODS může počítat jen stěží: v těchto dnech si podávají dveře u TOP 09 i na celostátní úrovni. Bude se tedy muset obrátit na opoziční zastupitele. A tu se nabízí otázka, proč vlastně starostka zůstává loajální vůči koaličnímu partnerovi, který vůči ní loajální není a který naopak usiluje všemi prostředky o její – myšleno pochopitelně politické – bezživotí? 
 
Vladislava Hujová projevila na Žižkov nevídanou míru politické nezávislosti a odvahy, ale k úplné emancipaci na ODS a tím ke skutečné změně místní politiky jí chybí ještě velmi podstatný krok: s ODS se rozejít. Pokud nepřekročí tento Rubikon, povede až do konce volebního období boj, který bude TOP 09 dále štěpit a tím oslabovat (Kalousek a Srb nejsou v TOP 09 jediní, kdo se s ODS s chutí kámoší), prosadí méně a méně a zklamaní voliči TOP 09 budou v příštích volbách volit jako pravicovou alternativu již někoho jiného. Jediná možná politika TOP 09 tak dnes je: poslat ODS do opozice a začít naplno prosazovat vlastní program v nové koalici.
 
 

Související články

Biskup Malý: Žití nad poměry? Spíše se tady jen ve velkém krade a netrestá

Biskup Václav Malý okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz současné napětí ve společnosti a dotknul se i aktuálních kauz s odposlechy. Místo drakonických škrtů by podle něj měli politici raději hlídat, aby nedocházelo k rozkrádání státního majetku a k obcházení děravých zákonů. Frustrace občanů totiž pramení hlavně z faktu, že nepoctivost v naší zemi ...pokračování

Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Politická kultura

Názory
Musím konstatovat, že naše politická kultura, obecně (hlavně na parlamentní úrovni), je na samotném dně. Pletichy, strategické hrátky, korupce, nedůvěra, manipulace, prospěchářství, lži apod. To je jen zlomek negativ, které mně právě napadají. Dne 27.04.2012 se uskutečnilo společné neformální jednání zastupitelů MČ Praha 3, tj. z členy ODS, TOP09, ČSSD, ...pokračování

Rada Prahy 3 na svém včerejším zasedání odhlasovala usnesení, vyzývající starostku k odstoupení (aktualizováno)

Na včerejším zasedání Rady Prahy 3 navrhl místostarosta Tomáš Kalousek (TOP 09) usnesení, které mimo jiné vyzývá starostku Prahy 3 Vladislavu Hujovou (též TOP 09) k odstoupení z funkce. Tento návrh podpořili kromě navrhovatele také všichni radní zvolení za ODS a další stranický kolega z TOP 09 Jan Srb. pokračování
reklama