Smutné náměstí

Smutné náměstí

Centrální náměstí Jiřího z Poděbrad má smůlu. Jeho připravovaná rekonstrukce se již dvakrát odsunula.

Kdysi nachystané miliony se rozdělily jinam. 20 milionů se darovalo postiženým povodněmi z roku 2002, 13 milionů šlo z vůle zastupitelů na opravy stadionu FK Viktoria a 7 zůstalo v rozpočtu.
S odstupem času je jasné, že dávat peníze do stadionu celostátně korupcí proslulého fotbalového klubu nebyla ze strany radnice dobrá investice. Kapříci propluli tribunami a od té doby se již o rekonstrukci náměstí přestalo i jen mluvit. Přitom současný stav je katastrofální. A bude ještě horší. Ve fázi přípravy stavebního povolení je projekt výstavby podzemních garáží za kostelem Nejsvětějšího srdce páně, který promění na rok velkou část náměstí v hlučné staveniště s vrtacími soupravami a bagry. Po jejich dokončení se z náměstí stane magnet pro parkováníchtivé motoristy a jeho komunitní funkce bude potlačena dopravním provozem a je otázka, zda se poté na úpravy opět nezapomene.
Přitom je na náměstí opravdu co zlepšovat. Denně musí všichni míjet skupinky podroušených bezdomovců, kterým se na náměstí opravdu líbí.  Chybí zde lepší zabezpečení přechodů přes Vinohradskou ulici na křižovatce s Milešovskou a u zastávky tramvaje. U východů ze stanice Metra J. z Poděbrad se přechody dokonce nenacházejí žádné. Invalidé, maminky s kočárky i všichni ostatní jsou tak hnáni po schodech hluboko dolů do zanedbaného podchodu.
Vyšlapané pěšinky v trávníku dokládají nefunkčnost systému komunikací pro pěší. Zanedbaná fontána je většinou bez vody a slouží mladým bikerům jako terén pro trénování.  Místo užitečných obchodů jsou na náměstí luxusní herny. Kanceláře bank na nárožích jsou charakteristické leda tak zataženými žaluziemi.
Snad nejsmutnější je ale pohled na dětské hřiště. Na betonové kruhy naplněné špinavým pískem by pustil svoje dítě leda hazardér. Po prolejzačkách běžných na každém normálním hřišti ani vidu ani slechu.     
Pozitivní změnou je vznik Pěší zóny před základní školou. Bohužel o její vznik se zasloužila spíše aktivita sdružení Pražské matky, než radnice. Došlo konečně také na stavební úpravu přechodu přes Slavíkovu ulici. I když zde bylo zase zapomenuto na večerní osvětlení přechodu. Další dobrou změnou je zřízení pošty, která bude po adaptaci prostor po České policii otevřena v lednu 2008. 
Další Inspiraci, jak vhodně upravit centrální náměstí, by vedení městské části mohlo nalézt nedaleko. Např. Praha 2 stihla vedle radnice zrekonstruovat i celé Náměstí míru.
Jaká je tedy budoucnost? Dočká se náměstí úprav až po výstavbě garáží za dva roky? A dočká se jich vůbec?
reklama