Diskuse

Reakce na příspěvek

Re: Re: Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

4.5.2014 09:24 vložil Zuzana Šrůmová

Ve článku se píše pouze o pořízení stánků, cituji: \"Nemůžeme opomenout nezpochybnitelné náklady na organizaci, elektřinu a jiné výdaje pořadatele.\" A já píšu, že tyto náklady nejsou malé, ač se to při pohledu z venku opravdu nezdá.

Trhy jdou dělat v zásadě dvojím způsobem - první je ten, že o ně pečujete, snažíte se co nejvíc balancovat jejich složení, vyhledáváte kontakty na zajímavé prodejce (zvláště ze začátku), zakládáte si na dobré komunikaci a kvalitním organizačním zázemí. Je to poměrně dost práce. Nebo je samozřejmě možné na zavedeném trhu prostě zavést kvóty na určitý typ zboží, nastavit podmínky a brát to přes paušální částky nebo stylem \"kdo dá víc\". Trh je pak komerčně úspěšnější, nepodporuje drobné nebo specifiské prodejce a úroveň jde často dolů.

Vzhledem k tomu, že neznám podrobnosti příjmů a výdajů, můžu jen spekulovat (jako tady ostatně všichni). Znám to ale ze své akce, kde 200 prodejců platí oficiálně 100 Kč, a ejhle, obrat není 20 000, ale 15 000, protože mnozí z nich jsou nějaký neziskový projekt, dělají na trhu dílnu pro děti, pomáhají jako dobrovolníci při organizaci a bylo by nám hloupé chtít po nich pak platit, etc. To, že člověk stráví komunikací (která je navíc částečně automatizovaná) s tímto množstvím prodejců (a dalšími zájemci) 30 hodin čistého času, vidět prostě není (a ano, s každou novou akcí to klesá). Je to ale investice do toho, že chcete dělat něco kvalitního ve veřejném prostoru.

Samozřejmě, je práce, kterou jde zrychlit, redukovat, outsourcovat, použít na ni dobrovolníky (které si ovšem musíte vychovat a získat). Je to ale osobní přístup, co u těchto akcí buduje atmosféru a celkové vyznění (porovnejte si trhy organizovaná Archetypem a jiné, komerční, třeba před Paladiem), a ten není dobré škrtnout, byť stojí čas a peníze.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama