Diskuse

Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

Vložit nový příspěvek

soudnost

13.5.2014 15:59 vložil Matěj Franc

Lidi neblbněte. Farmářské trhy jsou fajn, ale v podstatě je to obchod jako každý jiný.


Reagovat  Reagovat s citací


náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

22.4.2014 13:19 vložil petr

"Provoz farmářského trhu přináší pro organizátora mnohé náklady, o kterých veřejnost třeba ani netuší."

Podělte se, prosím.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

22.4.2014 16:49 vložil Pavel

Veřejnosti je zajisté utajen pravidelný měsíční desátek do pokladny ODS Praha 3.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

3.5.2014 12:59 vložil Zuzana Šrůmová

Jako organizátor pravidelného blešího trhu, co do prodejců sice 4× a co do návštěvnosti asi 8× menšího si dovolím reagovat:
- sanitární zařízení (1 toitoika cca 2000, při pravidelném odběru možné slevy), 1 na takhle velký trh nestačí, jsou potřeba 2-4; zajištění pitné vody
- lidé, kteří stánky postaví (nelze nechat na prodejcích z mnoha důvodů) a složí, zapojení elektřiny a podobné práce
- organizační síla na parkování a řízení provozu (městská policie u těchto akcí obvykle nestačí, alespoň u nás, platíme na to 3 lidi, ale máme ztížené dopravní podmínky, u těchto trhů by mohl stačit 1)
- organizační síla na ranní registraci (předpokládám, že část prodejců se kvůli pestrosti trhu neustále obměňuje, tímpádem jsou potřeba lidi, kteří s nimi budou jednat)
- organizační síla kancelářská zajišťující vyřizovnání záboru, komunikaci s policií (rychlá rutina), registraci prodejců, odpovědi novým prodejcům, propagaci, etc.
- grafické, tiskové a jiné práce - jestli nechávají dělat nápisy na stánky, například, mapy a plány, letáčky - můžou to být drobnosti, ale ono to naskáče.
- neznám místní specifika, může tam být ještě něco. Třeba my platíme hrací koutek pro děti.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

3.5.2014 13:14 vložil Zuzana Šrůmová

Ehm... trh, který organizuju, je 4× co do prodejců větší, co do návštěvnků tak 4× menší.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

3.5.2014 19:57 vložil Janek

Soudě dle Vašeho příspěvku se vyjadřujete k článku, který jste asi ani nečetla a dost možná jste z daleka. Tedy stručně - kadibudky, energie i pořízení stánků platí Praha 3. Organizátor neplatí nájem, tedy nenese žádný z těchto nákladů a radnice tak trhy výrazně dotuje.
Z tohoto pohledu Váš příspěvek naprosto postrádá smysl.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

4.5.2014 09:24 vložil Zuzana Šrůmová

Ve článku se píše pouze o pořízení stánků, cituji: \"Nemůžeme opomenout nezpochybnitelné náklady na organizaci, elektřinu a jiné výdaje pořadatele.\" A já píšu, že tyto náklady nejsou malé, ač se to při pohledu z venku opravdu nezdá.

Trhy jdou dělat v zásadě dvojím způsobem - první je ten, že o ně pečujete, snažíte se co nejvíc balancovat jejich složení, vyhledáváte kontakty na zajímavé prodejce (zvláště ze začátku), zakládáte si na dobré komunikaci a kvalitním organizačním zázemí. Je to poměrně dost práce. Nebo je samozřejmě možné na zavedeném trhu prostě zavést kvóty na určitý typ zboží, nastavit podmínky a brát to přes paušální částky nebo stylem \"kdo dá víc\". Trh je pak komerčně úspěšnější, nepodporuje drobné nebo specifiské prodejce a úroveň jde často dolů.

Vzhledem k tomu, že neznám podrobnosti příjmů a výdajů, můžu jen spekulovat (jako tady ostatně všichni). Znám to ale ze své akce, kde 200 prodejců platí oficiálně 100 Kč, a ejhle, obrat není 20 000, ale 15 000, protože mnozí z nich jsou nějaký neziskový projekt, dělají na trhu dílnu pro děti, pomáhají jako dobrovolníci při organizaci a bylo by nám hloupé chtít po nich pak platit, etc. To, že člověk stráví komunikací (která je navíc částečně automatizovaná) s tímto množstvím prodejců (a dalšími zájemci) 30 hodin čistého času, vidět prostě není (a ano, s každou novou akcí to klesá). Je to ale investice do toho, že chcete dělat něco kvalitního ve veřejném prostoru.

Samozřejmě, je práce, kterou jde zrychlit, redukovat, outsourcovat, použít na ni dobrovolníky (které si ovšem musíte vychovat a získat). Je to ale osobní přístup, co u těchto akcí buduje atmosféru a celkové vyznění (porovnejte si trhy organizovaná Archetypem a jiné, komerční, třeba před Paladiem), a ten není dobré škrtnout, byť stojí čas a peníze.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: náklady, o kterých nemá veřejnost tušení

4.5.2014 20:31 vložil Janek

Smlouva - http://www.praha3.cz/public/94/76/2b/187786_88980_RMC_2013_583.pdf

Především kapitola VII - Povinnosti objednatele. Ceny které stánkaři platí jsou též známé. Jsou uvedené v článku.

Pokud nechcete psát hlouposti, měla byste si to trochu nastudovat.


Reagovat  Reagovat s citací


Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

13.4.2014 23:37 vložil Lenka Dvořáková

V článku se píše, že se přihlásilo několik dalších zájemců o pořádání trhů na Jiřáku. No to je přeci jasné, že když někdo funguje, tak by to chtěl další převzít v této skvěle funfující podobě. Kde byli všichni to zájemci, když fenomén farmářských trhů byl úplně v plenkách...nynější organizátor, o.s. Archetyp, musel v počátcích farmáře hledat a přemlouvat je aby na trh vůbec přijeli, začínat úplné od nuly s krokem do neznáma, trhy fungují hlavně kvůli nasazení pro věc, které se odráží i v celé atmosféře trhu. A teď by se mělo vypsat výběrové řízení na trh, který funguje a někdo ho s láskou "vypiplal"? Aby ho pevzal ten, kdo dá nejvyšší nabídku ( lidovky.cz)? Vám to připadá fér? Mmě tedy ne. A pokud se jedná o nové smlouvě, s nastavením nájemného, proč vznikají všechny tyto články, šumy a debaty....


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

14.4.2014 07:11 vložil Janek

Podle Vás by tedy měli mít doživotní monopol? To, že tam byli 4 roky zdarma nestačí?
Co se týče informace z Lidovek, byla už mnohokrát dementována.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

14.4.2014 11:02 vložil Rajče

STAŽENO z facebooku - VYJÁDŘENÍ ORGANIZÁTORA FARMÁŘSKÉHO TRHU NA JIŘÁKU:
Současná platná smlouva o provozu trhu byla schválená hlasováním Rady dne 28.8. 2013, o charakteru smlouvy rozhodovalo současné vedení, usnesením se měnila smlouva původní, a málokdo ví, že současná smlouva není smlouva o nájmu, ale o zajištění služeb
http://www.praha3.cz/public/94/76/2b/187786_88980_RMC_2013_583.pdf
2. V lednu 21.1. 2014 jsme z naší iniciativy napsali paní starostce mail s elektronickým podpisem: http://www.farmarsketrziste.cz/.../schůzka_poplatky.pdf, kde navrhujeme, abychom po vzájemné dohodě s MČ P3 platili pravidelné poplatky, protože chod i účast prodejců jsou už dlouhodobě zajištěny a tržiště je stabilizované. Paní starostka kladně reagovala, jednání o podmínkách a výši poplatků probíhá a všechny kroky jsou zdokumentované.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

14.4.2014 11:41 vložil Lenka Dvořáková

Vám přijde v pořádku, že když někdo něco vybuduje, věc je úspěšná, tak se mu to sebere a dá někomu jinému? Slovo monopol není v tomto případě opravdu na místě. Navíc o zavedení nájmu probíhají jednání, tak nevím o čem se tu pořád všichni baví.. To, že Archetyp neplatil 4 roky nájem, není vina Archetypu, ale stanovením smlouvy ze strany radnice....Archetyp v lednu z vlastní iniciativy o změnu radnici požádal....tak já nechápu, proč se tato debata vede.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

14.4.2014 14:08 vložil Janek

Vy jste mi neodpověděla na dotaz. Pokud někdo něco zavede (vybuduje) má právo na doživotní monopol? Nikdy nebude uděláno porování s konkurencí?

Zkuste odhlédnout od emocí a vysvětlete mi, jak byste to udělala.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

16.4.2014 00:27 vložil Mirek

Slovo monopol je zcela na místě, protože nikdo jiný tam nyní trhy pořádat nesmí. Tudíž monopol Archetypu.

Nejde o nájem. Jde o novou smlouvu a o to, jakým způsobem bude nový provozovatel vybrán. Mělo by proběhnout standartní výběrové řízení a cena by měla být jedno z kritérií, nikoliv jediné.

V říjnu jsou komunální volby a nikdo z radnice si nemůže dovolit jen prodloužit smlouvu bez výběrového řízení.

Trhy jsou úspěšné i právě proto, že nemusel být placen nájem. Ve všech druzích podnikání na Žižkově můžete být úspěšná a dobře se zavedete, když nebudete 4 roky nucena platit nájem! Co by měli říkat všichni ostatní lidé a firmy, kteří si od radnice pronajímají prostory a jsou nuceni platit nájem?

Všechno to, co popisujete ve svém prvním příspěvku je jenom popis toho, co si musí zažít a udělat každý podnikatel, který chce v dnešní době přežít. Není to jenom výsada vašeho občanského sdružení. Je úplně běžným jevem, že si někdo zavede restauraci a po skončení smlouvy v ní pokračuje někdo další.

Jinak jedna věc úplně mimo hlavní téma. Jenom u nás se může stát, že se dá akce tohoto druhu přímo před školu. To, co tam ti řidiči někdy předvádí je na pár přes hubu. Je víceméně zázrak, že zatím nebylo zraněno žádné dítě. Tržistě by se mělo přesunout na Jířáku jinam. Bezpečnost dětí je na prvním místě. Vaše obchody na místě druhém. Všude jinde se ulice u škol pro dopravu úplně uzavírají. Jenom u nás se tam dodávky nahání.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

29.8.2015 16:46 vložil Xy

Naprosto s vami souhlasim! Je nehorazne, ze akce, ktere se konaji na namesti nejenom ze obtezuji vysokou hladinou hluku obcany teto prazske casti, ale taky zaky zakladni skoly! Nemluve o bezohlednosti ridicu dodavek, kteri ohrozuji bezpecnost deti! Tato situace je hodna sepsani petice pro klidne a bezpecne bydleni!!!


Reagovat  Reagovat s citací


Dotaz/upozornění

11.4.2014 19:25 vložil Ruda

Dozvěděl jsem se, že jediným kriteriem pro výběr nového provozovatele bude cena. Pokud nebude současně zastropován nájem pro trhovce, promítne se "potřeba vybrat na nájem" do výše nájemného pro trhovce a ti pak zvýší své ceny produktů. Trh na Jiřáku pak může pro občany zdrahnout. To by asi nebyl žádaný efekt. Kdo máte blízko k radnici P3, vysvětlete jim to prosím.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotaz/upozornění

11.4.2014 20:00 vložil Jirka Ptáček

Dobrý den, kde jste se tuto informaci dozvěděl? Výběrové řízení doposud nebylo vypsáno. Jeho kritéria nikdo nestanovil.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotaz/upozornění

11.4.2014 23:17 vložil Mirek

No tak vzhledem k tomu, že má podle nynější smlouvy Archetyp prostory zcela zdarma, tak vše, co platíte, zůstává Archetypu. Nová smlouva může generovat peníze městské části a přitom se nemusí zvýšit cena pro prodejce. Jenom Archetyp nevydělá tolik.
Mimochodem ne víte, kolik přesně ty nájmy jsou? Někde jsem četl, že 1.500,- a výše podle akce.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Dotaz/upozornění

13.4.2014 15:56 vložil Mádrová

Všem počtářům bych jenom ráda připomněla, že Archetyp také platí náklady - mzdy, odvody, energie, vodu, odvoz odpadků atd. Na to nějak při těch počtech zapomínáte. Zisk z těchto akcí bych nepřeceňovala. Navíc - pokud vím - je Archetyp neziskovou organizací a případný zisk musí znovu investovat. Myslím, že z trhů by se neměla dělat tak úplně komerční záležitost. Město by je mělo naopak podporovat, je to hlavně pro lidi - pro zákazníky i pro ty, kdo pro ně potraviny pěstují a vyrábí. Mysleme dřív, než něco zkritizujeme. Vyřčené už lze těžko brát zpět. A pokud někdo o tom píše, měl by nejdřív vyslechnout všechny strany, údaje vyhodnotit a pak teprve pálit.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Dotaz/upozornění

13.4.2014 18:32 vložil Janek

Podle mě tu ani tak nejde o konkrétní čísla. Podle původního článku i podle vyjádření té paní z Archetypu trhy vydělávají. Oni sami vlastně potvrzují původní tvrzení, že jsou schopni platit radnici nějaký nájem, ačkoliv jej nikdy neplatili.

Článek mi nepřijde vůbec kritický. Pouze poukazuje na fakt, že trhy dospěly do určité fáze, kdy je dobré bez emocí zhodnotit stávající spolupráci a výhled do budoucna. Dobře nastavené výběrové řízení je podle mě ideální forma. Archetyp to tam zná dokonale a má tak nezpochybnitelnou konkurenční výhodu.

Mimochodem, Vaše tvrzení, že O.S. nemůže být dobrým zdrojem peněz rozhodně nesdílím. V mnoha případech tomu tak je (vůbec nemluvím o Archetypu). Prostě se nastaví vysoké mzdy, nebo se do nákladů dávají nějaké tučné fakturky třeba na poradenství a je to. Není to nic neobvyklého.


Reagovat  Reagovat s citací


K CENÁM PRO FARMÁŘE

14.4.2014 11:18 vložil Rajče

STAŽENO Z PŘÍSPĚVKU ORGANIZÁTORA FT na Jiřáku:
Farmáři platí od 200 do 1000 Kč bez DPH. Farmáři i organizátor jsou plátci DPH, tudíž není možné DPH počítat do příjmů / výdajů, vyrovnává to stát. Ceny nájmů rozlišujeme tak, aby si účast mohli dovolit např. domácí vajíčka nebo květiny z domácí zahrady. Z těchto cen nájmů existují i výjimky: např. renomované charitativní projekty. Jsou zváni proto, aby je organizátor mohl podpořit a mají tudíž nájem zdarma. Opačnou výjimkou z obvyklé ceny nájmů může být i například některé občerstvení nebo nějaké speciální zboží. Těchto účastníků bývá však na trhu minimum.
Provoz farmářského trhu přináší pro organizátora mnohé náklady, o kterých veřejnost třeba ani netuší - nikdo třeba neví, že stánky nestaví nebo neskládají farmáři (manipulace je dlouhá, pracná a složitá), ale organizátor, a mnoho jiných nákladů. Ty se pokrývají z poplatků od účastníků. Archetyp je neziskovka, podnikat může, zisk musí ale použít opět na dosažení účelu, za kterým vznikl. Mimo provozních nákladů na běžný provoz Farmářského trhu byl hrazeny loni náklady na tématické akce na podporu sezónních plodin jako Podzimní den českého medu, Jablečné slavnosti, Jahodobraní, Růžový máj, atd.), což s cílem propagace českých pěstitelů a potravin souvisí, akce výdělečné nejsou - zde hodnocení některých akcí od Ovocnářské unie: http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.farmarsketrziste.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2FOvocnarska-unie_-tematicke-slavnosti-FT.pdf&h=JAQE1k8k2


Reagovat  Reagovat s citací


Re: K CENÁM PRO FARMÁŘE

14.4.2014 14:04 vložil Janek

Pokud vycházím ze smlouvy, jež jste sám sdílel. Tak radnice nejen, že nedostává žádný nájem, ale ještě platí elektřinu, vodu, odpad, kadibudky a částečně úklid. V minulosti nakoupila ty stánky.
Takže řeči provozovatele o nákladech je třeba brát s velkou rezervou.

Archetyp je o.s. a strukturu jeho nákladů pochopitelně neznám. Nicméně řada "neziskovek" to dělá tak, že si do nákladů dá absurdně vysoké platy, nebo různé smlouvy třeba na poredenství, či právní pomoc. Zisk se tak velmi snadno vyvede mimo sdružení.

Takže si to zrekapitulujme. Archetyp vybírá každý měsíc něco mezi 350 000 - 500 000 (rozmezí je dáno kalkulací sum jež uvádí Archetyp a mezí tím co uvádí autorka článku). Za tuto sumu platí organizační službu a stavbu stánků (což je mimochodem absurdní argument, jelikož ty stánky tam zpravidla stojí přes tu část týdne, kdy se neprodává). Sám Archetyp uvádí, že mu finance dovolují platit, ale když se začneme bavit o penězích tak je to ze strany radnice prezentováno jako neslušný návrh.

Současně radnice platí záchody, vodu, elektřinu, stánky. Dává k dispozici plochu. Nemá z toho ani korunu a současně nemůže ovlivnit výši poplatků pro stánkaře (jež se pohybují mezi 200 - 1500 Kč za den).


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: K CENÁM PRO FARMÁŘE

15.4.2014 23:54 vložil Mirek

Ještě kritizují radnici za to, že jim neumožňuje rozšířit jejich aktivity i na další zatravněné území na náměstí. :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Podnikání o.s.?

11.4.2014 15:33 vložil Neřeknu

Jak může občanské sdružení podnikat a pronajímat plochu stánkařům?Reagovat  Reagovat s citací


Re: Podnikání o.s.?

11.4.2014 15:47 vložil Jirka P.

Lze to: http://www.neziskovky.cz/clanek/1162/511_559_565/fakta_legislativa-a-ucetnictvi_navody-legislativa/vydelecna-cinnost-obcanskych-sdruzeni/


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Podnikání o.s.?

29.8.2015 16:53 vložil Xy

Presne tohle by me taky nesmirne zajimalo!


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama