Diskuse

Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta

Vložit nový příspěvek

Dotaz/upozornění

11.4.2014 19:25 vložil Ruda

Dozvěděl jsem se, že jediným kriteriem pro výběr nového provozovatele bude cena. Pokud nebude současně zastropován nájem pro trhovce, promítne se "potřeba vybrat na nájem" do výše nájemného pro trhovce a ti pak zvýší své ceny produktů. Trh na Jiřáku pak může pro občany zdrahnout. To by asi nebyl žádaný efekt. Kdo máte blízko k radnici P3, vysvětlete jim to prosím.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotaz/upozornění

11.4.2014 20:00 vložil Jirka Ptáček

Dobrý den, kde jste se tuto informaci dozvěděl? Výběrové řízení doposud nebylo vypsáno. Jeho kritéria nikdo nestanovil.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotaz/upozornění

11.4.2014 23:17 vložil Mirek

No tak vzhledem k tomu, že má podle nynější smlouvy Archetyp prostory zcela zdarma, tak vše, co platíte, zůstává Archetypu. Nová smlouva může generovat peníze městské části a přitom se nemusí zvýšit cena pro prodejce. Jenom Archetyp nevydělá tolik.
Mimochodem ne víte, kolik přesně ty nájmy jsou? Někde jsem četl, že 1.500,- a výše podle akce.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Dotaz/upozornění

13.4.2014 15:56 vložil Mádrová

Všem počtářům bych jenom ráda připomněla, že Archetyp také platí náklady - mzdy, odvody, energie, vodu, odvoz odpadků atd. Na to nějak při těch počtech zapomínáte. Zisk z těchto akcí bych nepřeceňovala. Navíc - pokud vím - je Archetyp neziskovou organizací a případný zisk musí znovu investovat. Myslím, že z trhů by se neměla dělat tak úplně komerční záležitost. Město by je mělo naopak podporovat, je to hlavně pro lidi - pro zákazníky i pro ty, kdo pro ně potraviny pěstují a vyrábí. Mysleme dřív, než něco zkritizujeme. Vyřčené už lze těžko brát zpět. A pokud někdo o tom píše, měl by nejdřív vyslechnout všechny strany, údaje vyhodnotit a pak teprve pálit.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Dotaz/upozornění

13.4.2014 18:32 vložil Janek

Podle mě tu ani tak nejde o konkrétní čísla. Podle původního článku i podle vyjádření té paní z Archetypu trhy vydělávají. Oni sami vlastně potvrzují původní tvrzení, že jsou schopni platit radnici nějaký nájem, ačkoliv jej nikdy neplatili.

Článek mi nepřijde vůbec kritický. Pouze poukazuje na fakt, že trhy dospěly do určité fáze, kdy je dobré bez emocí zhodnotit stávající spolupráci a výhled do budoucna. Dobře nastavené výběrové řízení je podle mě ideální forma. Archetyp to tam zná dokonale a má tak nezpochybnitelnou konkurenční výhodu.

Mimochodem, Vaše tvrzení, že O.S. nemůže být dobrým zdrojem peněz rozhodně nesdílím. V mnoha případech tomu tak je (vůbec nemluvím o Archetypu). Prostě se nastaví vysoké mzdy, nebo se do nákladů dávají nějaké tučné fakturky třeba na poradenství a je to. Není to nic neobvyklého.


Reagovat  Reagovat s citací


K CENÁM PRO FARMÁŘE

14.4.2014 11:18 vložil Rajče

STAŽENO Z PŘÍSPĚVKU ORGANIZÁTORA FT na Jiřáku:
Farmáři platí od 200 do 1000 Kč bez DPH. Farmáři i organizátor jsou plátci DPH, tudíž není možné DPH počítat do příjmů / výdajů, vyrovnává to stát. Ceny nájmů rozlišujeme tak, aby si účast mohli dovolit např. domácí vajíčka nebo květiny z domácí zahrady. Z těchto cen nájmů existují i výjimky: např. renomované charitativní projekty. Jsou zváni proto, aby je organizátor mohl podpořit a mají tudíž nájem zdarma. Opačnou výjimkou z obvyklé ceny nájmů může být i například některé občerstvení nebo nějaké speciální zboží. Těchto účastníků bývá však na trhu minimum.
Provoz farmářského trhu přináší pro organizátora mnohé náklady, o kterých veřejnost třeba ani netuší - nikdo třeba neví, že stánky nestaví nebo neskládají farmáři (manipulace je dlouhá, pracná a složitá), ale organizátor, a mnoho jiných nákladů. Ty se pokrývají z poplatků od účastníků. Archetyp je neziskovka, podnikat může, zisk musí ale použít opět na dosažení účelu, za kterým vznikl. Mimo provozních nákladů na běžný provoz Farmářského trhu byl hrazeny loni náklady na tématické akce na podporu sezónních plodin jako Podzimní den českého medu, Jablečné slavnosti, Jahodobraní, Růžový máj, atd.), což s cílem propagace českých pěstitelů a potravin souvisí, akce výdělečné nejsou - zde hodnocení některých akcí od Ovocnářské unie: http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.farmarsketrziste.cz%2Fwp-content%2Fuploads%2FOvocnarska-unie_-tematicke-slavnosti-FT.pdf&h=JAQE1k8k2


Reagovat  Reagovat s citací


Re: K CENÁM PRO FARMÁŘE

14.4.2014 14:04 vložil Janek

Pokud vycházím ze smlouvy, jež jste sám sdílel. Tak radnice nejen, že nedostává žádný nájem, ale ještě platí elektřinu, vodu, odpad, kadibudky a částečně úklid. V minulosti nakoupila ty stánky.
Takže řeči provozovatele o nákladech je třeba brát s velkou rezervou.

Archetyp je o.s. a strukturu jeho nákladů pochopitelně neznám. Nicméně řada "neziskovek" to dělá tak, že si do nákladů dá absurdně vysoké platy, nebo různé smlouvy třeba na poredenství, či právní pomoc. Zisk se tak velmi snadno vyvede mimo sdružení.

Takže si to zrekapitulujme. Archetyp vybírá každý měsíc něco mezi 350 000 - 500 000 (rozmezí je dáno kalkulací sum jež uvádí Archetyp a mezí tím co uvádí autorka článku). Za tuto sumu platí organizační službu a stavbu stánků (což je mimochodem absurdní argument, jelikož ty stánky tam zpravidla stojí přes tu část týdne, kdy se neprodává). Sám Archetyp uvádí, že mu finance dovolují platit, ale když se začneme bavit o penězích tak je to ze strany radnice prezentováno jako neslušný návrh.

Současně radnice platí záchody, vodu, elektřinu, stánky. Dává k dispozici plochu. Nemá z toho ani korunu a současně nemůže ovlivnit výši poplatků pro stánkaře (jež se pohybují mezi 200 - 1500 Kč za den).


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: K CENÁM PRO FARMÁŘE

15.4.2014 23:54 vložil Mirek

Ještě kritizují radnici za to, že jim neumožňuje rozšířit jejich aktivity i na další zatravněné území na náměstí. :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama