Diskuse

Reakce na příspěvek

Asocialni lzi arogantni Kozumplikove

1.4.2009 13:18 vložil Lion

neuveritelne co si arogantni a asocialni Kozumplikova mysli.Tak aby bylo jasno. Ti najemnici ziji v bytech po desetileti, casto po mnoho generaci. Davno je splatili, prispivaji na opravy bytu ze sveho. Prodavat byty za milionove castky v situaci, kdy prumerne uspory domacnosti cini 150 000 Kc, je zrudnost, nemajici nic spolecneho s ohledem na kupni silu obyvatel. Pani Kozumplikova by si mela uvedomit, ze ti najemnici cely zivot pracovali, platili najem, odvadeli dane se kterymi stat hospodaril v te dobe obvykle. V ramci polistopadoveho vyvoje a transformace majetku do privatnich rukou maji pravo participovat na vytvorenych hodnotach a odkoupit si byty s najemni smlouvou na dobu neurcitou, ekvivalentem soukromeho vlastnictvi v predlistopadove ere. Nikde, opakuji nikde v republice se neprivatizuji byty za ceny, ktere nabizi radnice P3. Je to ze strany radnice naprosta hanebnost. Demagogicke argumenty o fiktivnich volatilnich trznich cenach nelikvidniho trhu ovlivnene mnoha dalsimi faktory, ktere maji poslouzit jako argument obhajujici hanebne castky, za ktere radnice P3 privatizuje jsou smesne. Stejne tak je naprosto smesne stavet na stejnou uroven najemnika bytu, s treti osobou, ktera dany byt neuzivala a nepodilela se na jeho udrzbe. A kdyz radni z ODS chcete argumentovat, temi, kteri nemaji moznost se ucastnit privatizace, nebot nebydli v obecnich bytech, pak mate moznost je z miliardovych prijmu z privatizace odskodnit za stav, do ktereho ho politika ODS dostala. To jest, stav, ve kterem jsou vydirani nehorazdnymi pozadavkami majitelu nemovitosti a lichvarskymi pronajmy, ktere zapricinila politika ODS, ktera brani regulovat veskere uzavirane smlouvy a tim chranit zneuzivani pozice vlastniku nemovitosti. Ostatne je nacase, aby i radnice P3 prestala tez nemravne a bezduvodne zvedat najmy a parazitovat na najemnicich, nebot reprodukcni naklady cini 53 Kc/m2, druzstva hospodari za 30 Kc/m2. Zde vynatek z jednoho clanku :
Podle Analýzy vývoje pořizovacích a udržovacích cen bytových domů, kterou zpracoval kolektiv poradenské společnosti Arcadis PM pod vedením Karla Mrázka, činí udržovací náklady hrazené majitelem nemovitosti v klasických cihlových domech 280–425 Kč/m2 užitné plochy za rok, u panelových domů 365 Kč/m2 užitné plochy za rok. Kvůli očištění nákladů od vlivu inflace se pracuje s tzv. reprodukční pořizovací cenou (RPC), což je průběžně aktualizovaná pořizovací cena domu. Roční udržovací náklady tak představují u cihlových domů 1 až 1,4 % RPC, u panelových domů 1,5 % RPC. Pravidelné odpisy, které se zhodnocují reálnou úrokovou mírou, pak představují při předpokládané stoleté životnosti domu 1 % RPC.

Nájemné musí krýt náklady
Má-li být bytový fond samofinancovatelný, musí nájemné krýt alespoň náklady na jeho reprodukci. Někdy se v této souvislosti hovoří o tzv. nákladovém nájemném. Nájemné nižší než nákladové vyvolává potřebu dotací. Nejsou-li, dochází k postupnému chátrání bytového fondu až po vznik vybydlených domů. Z uvedené tabulky vyplývá, že u průměrného bytu o užitkové ploše 60 m2 činí reprodukční náklady 38 400 Kč za rok, což odpovídá měsíčnímu nájemnému 3200 Kč na byt. (53 Kč/m2)
Porovnáme-li uvedenou částku s maximálním nájemným (regulovaným) u současného bytového fondu, zjistíme, že v roce 2008 dosáhlo toto nájemné u průměrného šedesátimetrového bytu v Praze 4082 Kč (, což představuje 127 % reprodukčních nákladů.



antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama