Ze Žižkova (možná) zmizí tři desítky heren

Ze Žižkova (možná) zmizí tři desítky heren

Od prvního ledna by v žižkovských a vinohradských ulicích mělo být (možná) o 28 hazardních podniků méně. Ještě v úterý radní Prahy na Magistrátu odsouhlasili celkem v Praze zánik 256 heren k Novému roku, teď dostalo sto padesát další šanci.

Světelná reklama, displaje lákající na jackpoty ohromujících částek nebo nápoj ke hře zdarma jako dárek. Tak to vypadá i několik měsíců po zavedení vyhlášky o loteriích na žižkovské Koněvově ulici.Od 1. ledna ale budou mít někteří provozovatelé utrum. Ze Žižkova a části Vinohrad by mělo zmizet 28 podniků. Tři z nich přímo z žižkovské tepny.

Důvodů ke zrušení je víc

Radní Prahy 3 na svém posledním jednání vyškrtli provozovny ze seznamu. „Dvacet heren městská část vyřadila z důvodu nepovolení provozu na rok 2007, jeden podnik fungoval nedaleko základní školy a dalších sedm porušilo vyhlášku tím, že nabízelo nápoj ke hře zdarma nebo lákalo na ceduli jackpotu umístěnou do ulice,“ popsal mluvčí Prahy 3 Jan Sotona.

Podniky zmizí především z Bořivojovy a Husitské ulice. „S kontrolami jsme začali před třemi měsíci a skončili před čtrnácti dny. Herny jsme nejprve upozorňovali, ale u sedmi z nich byly prohřešky opakované,“ doplnil ředitel městské policie Dušan Machoň.

Místní iniciativu vítají. „Výherní automaty jdou ruku v ruce s kriminalitou, kdyby je zrušili všechny, vůbec bych se nezlobila,“ řekla Jarmila Hánová z Prahy 3.

Ani jinde se moc nezměnilo

Omezení heren začíná platit i v jiných částech hlavního města. Přestože se řada radnic ještě na sklonku roku chlubila tím, kolik podniků zanikne, nakonec zůstalo hlavně u časových omezení. Například v Praze 8 podle mluvčí této městské části Heleny Šmídové chtějí, aby podniky zavíraly už v deset hodin večer.

V Praze 6 nebudou moci majitelé zařízení otevřít odpoledne, kdy se děti vracejí ze školy. Radnice už návrh poslala magistrátu, a čeká na schválení. „V budoucnu by mohli zájemci používat výherní přístroje pouze od 16 do 24 hodin. Žádné další provozovny s výherními automaty navíc nebudeme povolovat, stávající stav je konečný,“ popsal mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. „Myslíme si, že jde o účinnější nástroj než úplný zákaz činnosti, kdy hrozí vznik černých heren a nekontrolované a nezdaněné hraní,“ dodal starosta Tomáš Chalupa (ODS).

Heren zatím neubylo ani v sedmé městské části. „Po výherních automatech mnohdy nastupují sázkové kanceláře nebo kasina, které nepovolují městské části, nýbrž ministerstvo financí,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Pražský magistrát schválil vyhlášku omezující výherní automaty v polovině dubna.

A jak to dopadlo?Praha zruší místo dvou set heren pouze několik desítek. Ještě v úterý radní odsouhlasili zánik 256 heren k Novému roku, teď dostalo sto padesát další šanci.
Místo původně plánovaných dvou stovek heren do konce roku z ulic města zmizí necelých osmdesát. A to i přesto, že ještě v úterý radní odsouhlasili, že z ulic města ubude 256 míst, kde se provozují výherní hrací automaty. Podle primátorova náměstka pro bezpečnost Rudolfa Blažka (ODS) bude 147 heren přísněji sledovaných.

Druhá šance pro hazard

„Do konce dubna budou muset odstranit poutače a reklamy z ulic,“ vysvětlil Blažek s tím, že osud těchto podniků bude zastupitelstvo řešit na jaře příštího roku. S jeho návrhem ale řada opozičních zastupitelů nesouhlasila.

„Za naprosto zarážející považuji pozměňující návrh náměstka Blažka ke svému vlastnímu tisku. Nejprve v úterý prohlašuje, že desítky heren po Praze zruší a najednou dostávají tyto herny jakousi podivou druhou šanci,“ konstatoval zastupitel Miroslav Poche (ČSSD) s tím, že se ukazuje, že si majitelé heren mohou dovolit cokoli. Opozice se domnívá, že pravidla by měla být mnohem přísnější.

„Zavedli jsme principy regulace, přístroje nesmí být ve vzdálenosti 50 metrů od základních škol, školek a budov, která jsou v majetku obce, nebo v nich sídlí městské úřady či magistrát,“ popsal Rudolf Blažek (ODS).

Vedení metropole trápí kasina a videoterminály. Do jejich provozu a umístění totiž města a obce nemohou zasahovat, protože tato kompetence je pouze v rukou státu, respektive ministerstva financí. V metropoli je celkem 50 kasin. „Ministerstvo financí novelu slibuje již dlouho. Pokud s ní nepřijde do půl roku, bude ji Praha sama iniciovat,“ řekl Blažek.

reklama