Chystá se Central park II ?

Chystá se Central park II ?

Donáška jídla, úklid, hlídání dětí nebo třeba přistavování vozidla až před práh, na to všechno ještě před několika měsíci lákal jeden z nejluxusnějších bytových komplexů v Praze, žižkovský Central Park. Americký sen se však pro developery změnil v můru. Přestože je už více než měsíc po kolaudaci, většina z 540 bytů je bez majitelů a od smluv utíkají i ti, kteří si bydlení dříve zamlouvali.

Jak se teď podařilo Pražskému deníku zjistit, firma Central park dokonce kvůli nedostatkům financí prodala pozemek, kde mělo pro obyvatele stát slibované golfové odpaliště. Na jeho místě teď může vyrůst stejně velký bytový projekt jako je on sám. S jediným rozdílem: budovy mohou být patnáctipodlažní a pozemky musejí mít 40 procent zeleně.

Central park II?
Pravidla pro výstavbu Central byla přísnější: objekty nesměly mít víc než 12 pater a zelených ploch nemohlo být méně než šedesát procent. Změnu územního plánu v prosinci posvětila radnice Prahy 3. Požádal ji o to nový vlastník pozemku společnost Ortenaria a.s.

„Společnost Ortenaria nás skutečně o změnu územního plánu požádala. Pozemek získala od Central parku. Jednalo se o pozemek, který byl určen jako rekreační, konkrétně na něm mělo být golfové odpaliště. Ale zdaleka to neznamená, že radnice souhlasí s tím, aby v těsné blízkosti vyrostly další věžáky, a vyšší než jsou ty Central parku už vůbec ne. Nejprve chceme vidět urbanistickou studii,“ řekl mluvčí Prahy 3 Jan Sotona.

Podle informací Deníku ale úřad Prahy 3 poslal pro bytovou zástavbu magistrátu kladné stanovisko. A proti tomu se bouří i opozice. „Pozemek přímo navazuje na park Parukářka, logicky se proto nabízí jeho zpřístupnění tak, aby sloužil všem Pražanům. Zastavovat volné zelené plochy další výškovou zástavbou je krátkozraké. Praha 3 by měla usilovat o přesný opak – převedení pozemku do kategorie zeleně,“ uvedl zastupitel za SZ Ondřej Rut.

Zda rezidenční projekt nakonec na Parukářce vyroste, bude záviset na více okolnostech. V obchodním rejstříku se navíc píše, že společnost Ortenaria se specializuje pouze na pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb. Je tedy možné, že hodlá změnou v územním plánu pouze zvýšit hodnotu parcely a poté ji prodat dál za větší peníze. „Co společnost chystá na pozemku, opravdu nevím, ale je pravda, že jsme ho prodali. Z finančních důvodů jsme nemohli odpaliště postavit,“ přiznal generální ředitel společnosti CP Praha Jan Domiter.

V luxusním projektu Central Park je 540 bytů, kolem 350 z nich je ale do současnosti volných. Výstavba projektu se o rok zpozdila a chybí i infrastruktura a služby. Obyvatelé se například dosud nedočkali samostatného fittcentra s bazénem. „Byl to megalomanský projekt. Slibovali samostatnou čtvrť se vším, na co si člověk vzpomene, ale nakonec jsou z toho jen luxusní paneláky. A pokud budou navíc místo golfového odpaliště další domy, tak to cenu bytů ještě sníží,“ řekl jeden z klientů, který si koupi bytu na Parukářce rozmyslel.

  


Související články

Central Park Praha: Bytový "projekt snů" opustila polovina klientů

Dva měsíce je více než 540 komfortních bytů projektu Central Park Praha dokončeno, přesto dvě třetiny z nich zejí prázdnotou. Přitom do července 2008 si byty v tomto projektu rezervovalo 340 lidí s tím, že do konce téhož roku budou bydlet. Dokončení projektu se ale o rok zpozdilo, termínované rezervační smlouvy klientů vypršely a 180 z nich se svého budoucího bytu ...pokračování
reklama