Diskuse

Graffiti všude kolem nás - opravdu to už nikomu nevadí?

Vložit nový příspěvek

... je to složitější

1.11.2007 17:55 vložil Ondřej Rut (SZ)

Bylo by asi poctivé říci, že i Praha 3 má svůj antisprejový program akorát se s ním neumí tak dobře pochlubit jako Praha 6. Který z nich je lepší a který lépe funguje však nedovedu posoudit. Mě osobně se velmi líbí specifický boj proti sprejerství, který aplikují některá odvážná města v zahraničí. Jde o jakési “oficiální sprejerství”, jednoduše řečeno na problémová místa často využívaná sprejery nechá město namalovat malby (v angličtině se jim říká “murals”), které si sprejeři většinou nedovolí ničit, protože jde o umění, které je velmi příbuzné těm jejich. Nekoukal bych totiž na sprejery jen jako na vandaly. Jde o specifickou komunitu, která vzešla z jistých sociálních, ekonomických a kulturních podmínek. Dělají to tomuto světu navzdory, snaží se něco sdělit, nebo jen vybít frustraci...

Pro bližší představu .... proč neudělat jeden pilotní projekt na Praze 3. http://www.monacaron.com/mural.htmlReagovat  Reagovat s citací


Re: ... je to složitější

1.11.2007 23:07 vložil Jirka

V zasade s Vami souhlasim... ale jen castecne. Podle me je treba jasne rozlisovat sprejery, kteri vnimaji svou tvorbu jako umeni. Vzajemne maji mezi sebou respekt a jde jim opravdu o dilo samotne. Ovsem existuje i druha skupina. Mnohdy se jedna o lidi, kteri to s barvou vubec neumi a vice nez malba samotna je vzrusuje ten pocit, ze svuj podpis vidi na frkventovanem miste, nove fasade, vlaku metra... a tady se obavam, ze prilezitost "vyradit" se nikterak nepomuze.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: ... je to složitější

5.11.2007 11:42 vložil Hruboš

tak nevím, kdo má správné info, dle vyjádření starostky (odpověď pod článkem) žádný antispreyový program na P-3 zatím neexistuje, takže se nemá Praha 3 ani čím chlubit. A i kdyby snad existoval, tak jen na papíře, jelikož stav je takový jaký je. Jestli má někdo potřebu spreyovat cokoliv, říkám NE kamkoliv, ale jedině na zeď svého obýváku nebo svoje auto. Vše ostatní je poškozování cizí věci. Jestli jde o specifickou komunitu, platí pro ní stejná práva ale i povinnosti jako pro kohokoliv z nás. Osobně na tom nevidím nic specifického než jen projev vandalství a neúcty k cizímu majetku. A jestli má zastupitel MČ snad snahu toto zpochybňovat, je to vážně k zamyšlení.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: ... je to složitější

5.11.2007 16:59 vložil Ondřej Rut

Vážený Hruboši,

zřejmě jste mě ne úplně správně pochopil. Nenabádám k tomu, aby se sprejerství podporovalo ani nezpochybňuji, že je projevem neúcty k cizímu majetku, jeho poškozováním a projevem vandalství. Jsem však přesvědčen o tom, že není pouze tím a pokud ho budeme vidět jen tímto úzkým pohledem a eliminovat ho pouze represivními opatřeními, pak z ulic nikdy nezmizí. I když rozumím tomu, že člověku, kterému někdo zrovna postříkal stěnu jeho domu se takto přemýšlí jen velmi obtížně (doufám, že to není váš případ).

O antisprejovém programu jsem četl v radničních novinách a vím, že o něm jednala Rada MČ, tak jsem měl za to, že již funguje. Paní starostka má však jistě lepší informace, tak se omlouvám za případnou dezinterpretaci.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: ... je to složitější

12.12.2008 16:14 vložil xyz

?? opravdu má? a kde je možné se o něm něco dozvědět nebo se do něj zapojit? je asi hodně neúčinný..podívejte se, jak vypadá třeba Seifertova ul. .. ÚMČ si neumí odstranit čmáranice ani z vlastní budovy-:)))


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama