Diskuse

Graffiti všude kolem nás - opravdu to už nikomu nevadí?

Vložit nový příspěvek

tagg je graffity

22.11.2007 15:16 vložil Petr Krajíček

Tak to jste mi opravdu vtipně nahrál. Mám týden staré auto a první tag si tam umístím sám a těším se jak budou postupně přibývat...
Pro ty co se snaží pochopit viz. prohlášení zde: http://www.eldar.cz/oner/menu.html


Reagovat  Reagovat s citací


info pro laiky

22.11.2007 15:44 vložil Petr Krajíček

Zde je vypůjčená část rozhovoru s člověkem, který je o grafitti scéně ví dost:

"Mohl bys, prosím, pro laika vysvětlit, co se vlastně přesně za tím pojmem graffiti skrývá? Myslím, že spousta lidí, o tom má dost zkreslenou představu. A jaká je vůbec nějaká hlavní myšlenka, která za graffiti stojí?

Tak s tou myšlenkou už je to složitější otázka, ale přesto se pokusím o tom ve stručnosti něco říct. Graffiti jsou pseudonymy lidí napsané v nejrůznějších podobách na zeď. To znamená, že to zahrnuje všechno od nejjednodušších tagů až po složitě propracované, velké, barevné piecy. Za graffiti určitě nemůžeme pokládat nejrůznější jiné značky nasprejované na zeď – ať už jsou to hákové kříže nebo nápisy jako Sparta pyčo, Havel na hrad a tak podobně. Tohle rozhodně graffiti není. U graffiti musí fungovat logika prosazování tvého jména nebo prosazování jména tvé crew, nic jiného graffiti není.
Společnost obecně graffiti rozděluje na tzv. "hezké obrázky" a pak takové ty "ošklivé klikyháky". Tak to je samozřejmě obrovský omyl. Každý, kdo se graffiti věnuje, dělá jak ty velké, barevné a "hezké" věci, tak ty tzv. klikyháky. Společnost dokáže přijmout ty hezké, barvené obrázky, na kterých jsou palmičky a západ slunce, protože dnešní většinová společnost zkrátka prosazuje kýčovitý model žití. Ovšem u graffiti jde především o tvar písmene, barvy jsou až na druhém místě. A nějaká líbivost toho daného nápisu je považována až za vedlejší produkt. Nejdůležitější je tvar a konstrukce písmen.Reagovat  Reagovat s citací


Re: info pro laiky- FAJN, ale ...

28.5.2008 15:26 vložil jana

Díky za vysvětlení.

Lidi nemají podle mě kýčovitý vkus o nic víc, či míň, že autor graffiti.
Palmy a západ slunce je - to je blbá obrana a zbytečná.
Nevím, proč by kdokoli na své zdi měl před " palmou " preferovat čísi " umělecký podpis.

Pokud já vím, graffiti si značkují svými podpisy svá teritoria jako psi.

Nevidím jediný rozumný důvod, proč by k tomu měli mít od jakéhokoli Magistrátu na světě zelenou.

To, že se to v metropolích US anebo západní Evropy vymklo z rukou, je teď jejich noční můrou.

Nestojím - opravdu nestojím o to, aby na mé zdi byl umělecky zvárněný

jakýkoli Novák z ČR :-))

Co se týče kaligrafie- pak i tady to pokuhává.

Ostatně kaligrafie se vyučovala a byla výsadou spec. společenské vrstvy jak v Japonsku, tak Číně.

Uzavírám to takto: můj názor je, že v podstatě graffiti je čmárání na zeď, kdy s uměním kaligrafie to nemá co dělat.Každý je autodidaktem a výtvory bez dovolení plácá kam se mu zachce.

Původní značkování rajónu u nás asi chybí a smysl mi tedy uniká.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: tagg je graffity

22.11.2007 15:57 vložil Jirka

A dokazete prosim pochopit / respektovat, ze existuje velmi pocetna skupina lidi, kteri chteji automobil, nebo vlastni dum bez tagu?
To ze je nekdo umelec, to jej preci neopravnuje znarodnovat majetek druhych, ne ?


Reagovat  Reagovat s citací


Re:

22.11.2007 19:36 vložil Petr Krajíček

Pochopit to samozřejmě dokážu ale respektovat ne ( i když sám nepíšu). Mně se taky nikdo neptá jestli se chci denně dívat na tuny reklam, log, bilboardů apod. Jenže jsou to v tom peníze a tak to přijímáme s pochopením. Grafitti nepropaguje nic co se dá koupit, nelíbí se nám to a tak to nechápeme. Kdokoliv kdo si koupí fasádu Vašeho paneláku jako plochu pro propagaci fernetu, pojištění nebo posledního modelu audi je OK - protože zaplatil ! Někdo kdo na tu samou fasádu vyšvihne jméno svojí party v chromu 2 x 4 metry tu fasádu zničil / znehodnotil / poškodil (neplatil !). Ale pro mne ji zničil ten s tou reklamou na nový telefonní tarif. Je to válka. Když oni, tak proč ne i já ?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re:

22.11.2007 20:10 vložil Hruboš

Vám se prostě příčí respektovat statut soukromého vlastnicví, že...


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re:

22.11.2007 20:38 vložil Petr Krajíček

Ne nepříčí. Mám jen rád grafitti a líbí se mi ve všech podobách téměř na všech místech. Fandím writerům a když ráno vidím na cestě do práce z autobusu nový podařený chrom na zdi, tak mé srdce zaplesá radostí. A tak to je. Dobrou noc.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re:

22.11.2007 21:13 vložil Jirka

Tohle asi nema smysl... zde schazi troska tolerance. Vam se to proste libi a ostatni se musi prizpusobit. Nikdo podle Vas nema narok na cistou fasadu. Nikdo nemuze mit nic, co neodpovida Vasemu vkusu... uvedl jste, ze je to valka.
Proste jste blb.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re:

31.12.2007 00:51 vložil EWitch

Presne tak. Blb zaplesa pri spatreni cerstve zpizdene zdi a zato ja mam zkazeny den. Pro mne jsou ti "writeri" totez, co psi, kteri ochcavaji rohy, aby po nich aspon neco zustalo...

Ja bych byla stastna v cistem, neposprejovanem meste s hezkymi fasadami.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re:

13.3.2009 23:33 vložil Zoe

Ale v tom pripade se musis prestehovat na vesnici. Tam jeste grafity neznaji. :-) a pokud ano tak z dalky a kreli je na jizdni rady od autobusu co jezdi jednou za tri hodiny :-)


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re:

19.3.2008 16:14 vložil ez3kiel

sám rozlišujete mezi reklamou a tagem či grafitti velmi dobře. Potom musíte sám z logiky věci dospět k názoru že reklama je přáním majitele domu zatím co tag či grafiti byť sebepěknější se s přáním majitele domu rozchází. A to je základem celé debaty. Proč někomu přidělávat stres a ničit jeho majetek? Umění si přece klade za cíl tvořit. bude podle vás umění když rozpatlám lejno po vašem autě? já si budu stát za názorem že to umění je. Teď mě zajímá co to bude pro vás. Jestli odporné lejno na vaší kapotě pak začínáte chápat (možná) oč tu vlastně běží.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re:

27.8.2008 14:53 vložil Jan Bardiovský

Ale prieči. Keby sa Vám nepriečeli tak by ste proste rešpektoval právo majiteľa o tej veci rozhodovať. HOWGH


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re:sakra pane Krajíčku ...

28.5.2008 15:30 vložil JANA

sakra pane Krajíčku, jste rozený rebel, nebo si na to hrajete, nebo jen tak provokujete do chvíle, kdy JÁ VÁM NACPU SVOJE jméno kaligraficky samoucky vyvedený na to, na co jste lléta spořil.

Budete mě pak honit kolem plotu a chtít náhradu škody, nebo BUDETE NAD VĚCÍ a s pochopením :))))


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re:

27.8.2008 14:51 vložil Jan Bardiovský

To je ale veľmi zvrátené videnie sveta! Moja sloboda končí tam, kde končí sloboda niekoho iného a do mojej slobody počítam aj možnosť voľby toho, čo budem mať na svojom majetku. Pokiaľ toto nerešpektujete tak si zaslúžite ísť do väzenia aby ste si slobody začal viac vážiť.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama