O Jiřáku přišlo debatovat bezmála sto padesát lidí

O Jiřáku přišlo debatovat bezmála sto padesát lidí

Včera jsem se stavil na debatě o revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad. Nemám ambici psát komplexní reportáž o průběhu akce, přesto mi přijde namístě napsat pár poznámek. Ostatní z vás, kteří sem také zašli, můžete můj text rozšířit v diskusi pod článkem.

 

 

1) Překvapila mě hojná účast. Napočítal jsem necelých 150 lidí, což lze v poměrech Prahy 3 vnímat jako úspěch. Radnici patří dík, že takovou akci uspořádala a zájem občanů myslím dobře dokládá, že by měla v podobných aktivitách pokračovat.

2) Zvažované řešení jehož autorem je MCA atelier s.r.o. prochází aktualizací. Oproti době svého vzniku (vysoutěžen v roce 2000) by mělo zohlednit například pořádání farmářských trhů a neustále se zvyšující zájem zde pořádat veřejné akce.
 
3) Stávající vedení Prahy 3 revitalizaci připravuje, ale nepočítá s tím, že by v tomto volebním období definitivně rozhodlo o přesné podobě náměstí, či provedlo nějaké nevratné kroky.
 
4) Většina diskutujících z řad veřejnosti se k zvažovaném návrhu MCA přišla vyjádřit negativně. Současně si troufám říci, že v těch negativních vystoupeních nebyla jednoznačná jednota. Zatímco někteří by rádi náměstí s co největší zelenou plochou a jakékoliv dláždění vnímají jako barbarský počin, tak zde byla i řada stoupenců, kteří stojí o rozšíření zpevněného prostoru  pro pořádání akcí, které náměstí hostuje.
 
5) Samostatnou kapitolou je otázka zachování stávající kašny. To je věc na které se neshoduje ani vedení radnice a pro některé (organizované) diskutující se evidentně jedná o věc velmi důležitou.
 
6) Valná část vzájemně si protiřečících diskutérů se s oblibou odvolávala na Josipa Plečnika.
 
7) Zdá se, že vzhledem k blížícím se volbám a nedostatku dalších kontroverzních témat se právě rekonstrukce Jiřáku stává zdrojem předvolebního hašteření.
 
 
Původní podoba zvažovaného návrhu od MCA atelier s.r.o. Tento návrh byl vysoutěžen v roce 2000.
 
reklama