Diskuse

Prezentaci projektu revitalizace panelových domů na Dolním Žižkově vystřídala bouřlivá diskuze o plánované privatizaci

Vložit nový příspěvek

Dotování brzy soukromého majetku

27.3.2015 14:32 vložil Radek

"Rekonstrukce exteriérů domů by se na ceně bytů projevit neměla". Je to teda to co si myslím, že občané Prahy 3 zaplatí brzkým vlastníkům těchto domů revitalizaci v hodnotě půl miliardy, která se do ceny nepromítne, takže privatizace po revitalizaci bude ztrátová o 500 mil. než kdyby si dům opravili noví vlastnici sami? Takže vznikne občanům Prahy 3 tímto postupem škoda? Je to tak?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotování brzy soukromého majetku

28.3.2015 10:10 vložil jarda

Zde jde o to, že skupina obyvatel je zvýhodněna proti jiným. Zde jde o náhodu, že tyto domy postavil stát, jsou zde náhodní nájemníci,kteří možná ani nepocházejí ze Zižkova, platili regulovaný nájem, měli opravy a vybavení od OPBH, určitě jsou výhodnější než staré domy bez plynu , výtahu,bez topení. .Zde je ústřední topení,teplá voda,plyn,výtah,m možná, ,že sklípky nebo komora, možná že i prádelna,někde i dvůr nebo zelený vnitroblok. Kupují to levně, na půjčku, bez závazku, mohou to se ziskem prodat nebo pronajmout. Současná fasáda byla projektována schválně nenápadně, aby nenarušovala prostř.edí..Kdo bydlí v restituovaném domě, nemá na nic nárok ani od obce ani od majitele_maximální zvýšení nájmu, domy bez výtahu , bez sklepůNyní se dá z rozpočtu 500 mil kč , Byla kritizovaná Lupáčova ale to je totéž..


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Dotování brzy soukromého majetku

30.3.2015 16:53 vložil markolita

A že ti samí občané, kteří v daných bytech bydlí již více než dvacet let, se za celou dobu za nájemné, které platili, nedočkali ani vymalování chodeb, je v pořádku??? Po posledních úpravách v našem domě třeba strhali staré zalištování kabelů ke světlům a v místech, kde byly lišty, tak zůstala holá místa až na panel a nikoho z obce netrápí, že by se to mohlo alespoň začistit. Totéž, že udělali nové el. skříně na chodbách, ale nechali tam i ty staré apod. Oni toho udělají jen půlku a my, kteří si tedy budeme pak byt kupovat, máme na své náklady opravovat něco, co oni nebyli schopni pohlídat a dodělat??? Přemýšlejte o tom trochu... Vy očividně nic kupovat nebudete, ale je normální, že když za něco platíte, mělo by to být v pořádku (ať už jste majitelem nebo jen nájemníkem).


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

30.3.2015 18:55 vložil Radek

1) Tak nevymalování chodby jako argument není ani dobrý fór. Ti nájemníci platili celá desetiletí regulované nájemné, takže měli obrovskou výhodu. A z regulovaného nájemného je těžko velký výnos na opravy. To je holt daň za levné bydlení. Malování chodby jsme si dělali vždy sami, složilo se na barvu, moc to nestálo, a vymalovali jsme. Nečekali jsme až to za nás někdo udělá.
2) Je dost markantní rozdíl mezi "zchátralostí" panelového domu ze 70-80. let a opravdovou zchátralostí domu z přelomu století. Ztrhané lišty od kabelu za zchátralost nepovažuji.
3) Většina nájemníků Prahy 3 kupovala byty od městské části v domech, do kterých se třeba 50 let nesáhlo a mnohdy byly dokonce v havarijním stavu a museli si vždy všechny opravy zaplatit po privatizaci ze svého. Těm můžete vysvětlit svůj nárok na zaplacení oprav vašeho domu, protože i oni jako občané Prahy 3 budou muset na to přispět.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

1.4.2015 21:56 vložil Luboš

Bydlím v Roháčovce v paneláku a je to děs.
Nevím, zda je nějaká výhoda platit "regulované" nájemné 13200,- Kč za byt 3+1, kde je oficiálně umakartové jádro, elektroinstalace v hliníku a vůbec za 25 let téměř nesáhnuto.
Teprve v poslední době probíhají rekonstrukce. Vše velmi lacino v té snad nejhorší kvalitě:
Stoupačky vody po výměně za plast 3x opravovány.
Okna u nás měněna v -10°C bez vytrhání původních parapetů. Stále jimi táhne, navíc ty parapety vypadají příšerně.
Právě proběhla rekonstrukce stoupaček elektro a výtahu. Výtah ujde.
Způsob rekonstrukce stoupaček nechápu. Byly přesunuty do rohu chodby. Původní zaplechované se nevyužívají. Rozvaděče vyrobeny ze sádrokartonu. Napojení na původní instalaci a do bytů řešeno hnusnými plastovými lištami.
Při pracích na domech není vůbec zajištěna bezpečnost. Vše otevřeno. V domech courá, kdo chce. Dost pravděpodobně někdo úmyslně poškozuje zámky. Za poslední týden nám 2x vykradli sklepy. V sousedním domě se údajně uhnízdili bezdomovci. Po chodbách se válejí použité injekční jehly. Dělníci u nás už skončili, přesto je všude špína a nepořádek.
Děsím se další rekonstrukce pod taktovkou této radnice.
Jestli budou zateplovat fasády, budou ještě víc ohroženy i byty. Z lešení bude jednodušší se tam těmi šmejdskými okny dostat.
Kvalitu bydlení ještě podtrhuje fakt, že do volných bytů jsou dosazováni sociálně slabí spoluobčani.
Ani se mi tenhle byt privatizovat nechce. Uvažuji o odstěhování.

Tak mi řekněte, jak jsme zvýhodněni?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 15:11 vložil Radek

Mluvil jsem u regulovaném nájmu 25-37 Kč/m2, který platil ještě před pár lety, než začala na nátlak majitelů u evropských soudů deregulace. To bylo za celá ta desetiletí zvýhodnění jako hrom oproti 150 Kč/m2, které museli platit lidé v neregulovaných bytech.
Vámi uvedený současný nájem je uveden včetně poplatů a energií, protože Praha 3 má stanoven strop pro nájemné a takhle to nemůže u 3+1 cca 80 m2 vycházet.
Ano, problémy se nepřizpůsobivými sousedy chápu, ale pokud nyní platíte s energiemi 13200,-, tak za tu cenu se dá sehnat okamžitě pronájmů nad 60-70 m2 na Praze 2 či 3. Nebo až bude byt váš, tak se dá koupi byt jinde.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 15:37 vložil Luboš

Omlouvám se za překlep, nájemné máme 12 200. To je holý nájem.
Poplatky a energie do toho nepočítám. S nimi jsme někde přes 16 000.
Velikost je myslím 77m2. A určitě hodně hodně dávno nemáme nájem 25-37 Kč/m2. To platilo snad někdy na začátku devadesátých let.
Co vím, při deregulaci se zde šlo vždy na strop. Opravdu moc zvýhodněni jsme nebyli.
Doplním, že v bytě jsme od r. 1989.
Dospěl jsem přesně k tomu, co píšete. Za stejné peníze lze sehnat nájem jinde a řekl bych, že i v lepším.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 22:08 vložil Radek

37 Kč/m2 bylo do r. 2006 za byt I. kategorie v Praze. To byla vyhláška, nemohli jste tedy platit víc ani náhodou. Začátkem 90. let to bylo 2,60 Kč/m2. Rychle jsem koukl na reality a např. na Vinohradech u vinohradské tržnice 83 m2, 2. patro, 9000,- + poplatky.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 00:14 vložil Luboš

37 Kč/m2 v r. 2006 je v našem případě blbost. To bychom platili kolem 3000. Vyhláška - nevyhláška to určitě tak nebylo. Dohledám inkasa a napíšu sem. Bude to ale až po Velikonocích. Teď není čas.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 10:46 vložil jarda

Zde jde o to,že byt bude váš a můžete ho prodat, nebo pronajmout, nemůžete dostat výpověd, a může se dědit. Jaké jsou ceny těchto bytů a jak dlouho se splácejí? Vždyt nájemnici jako majitelé nebudou platit nájem.Když bydlíme v restituovaném domě platíme 150 Kč /m t.zvregulovaný nájem ale můžeme dostat výpověd Není zde teplá voda ani topení Opustili jsme sklepy,není zde výtah..Ale dá se ještě 5OO mil do rekonstrukc, tj 10 mil za byt


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 19:08 vložil Radek

Bydlet ve svém je vždy lepší, už pro ten pocit že se necítíte v bytě jako host podléhající libovůli pronajímale. A v Praze 3 je řada pěkných lokalit k bydlení.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

5.5.2015 10:40 vložil Dana

Bydlím v Kubelíkově ul. nad prodejnu Albert. Od r. 2007 radnice slibuje revitalizaci- zateplení, opravy fasád, výměnu výtahu. Nic se doposud neděje, krom Vámi zmiňovaných nových rozvaděčů a odfláknutých nekvalitních polských plastových oken. Stále si to přehazují od od voleb k volbám. Také uvažujeme o odstěhování , ale do bytu jsme investovali - jádro, podlahy, malby atd. s tím, že nám byt bude prodán již před několika lety. Neděje se nic a kdoví, zda se dít bude. Dům je v katastrofálním stavu. Od r. 1981, od kdy zde bydlíme, radnice neinvestovala jedinou korunu do případných dalších oprav (vymalování schodišť, nové vstupní dveře, schránky.....). Stydíme se někoho do domu pozvat. Jenže to, že se odstěhujeme je přesně to, co radnice chce. Zůstane jim zrekonstruovaný byt, který pronajmou, případně ho - pakliže někdy bude nějaká privatizace - prodají. Ceny těchto příšerných bytů jsou nehorázné. 35 let zde platím nájem a nyní bych si tento byt měla koupit za cenu "v místě a čase obvyklou". Hezká formulka, za kterou se dá schovat lumpárna a zlodějna MČ Praha 3.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

5.5.2015 14:59 vložil Radek

Chápu Vaše pocity, já bydlím v cihlovém domě, do kterého, než jsme ho za své opravili, nikdo nesáhl od r. 1930, kdy byla poslední úprava, také jsme se předtím styděli pozvat někoho na návštěvu, protože se rozpadal před očima, padaly kusy omítky, bortila se střecha ... takže byla řada horších případů.
S tou cenou za byt - placení nájmu za věc neznamená nárok, že by na koupi té věci měla být úleva. Když se podíváte na reality, za jaké ceny si musí kupovat nezrekonstruované byty lidé, kteří neměli to štěstí privatizovat, tak uvidíte, že byt máte za polovinu ceny.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama