Diskuse

Prezentaci projektu revitalizace panelových domů na Dolním Žižkově vystřídala bouřlivá diskuze o plánované privatizaci

Vložit nový příspěvek

Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

1.4.2015 21:56 vložil Luboš

Bydlím v Roháčovce v paneláku a je to děs.
Nevím, zda je nějaká výhoda platit "regulované" nájemné 13200,- Kč za byt 3+1, kde je oficiálně umakartové jádro, elektroinstalace v hliníku a vůbec za 25 let téměř nesáhnuto.
Teprve v poslední době probíhají rekonstrukce. Vše velmi lacino v té snad nejhorší kvalitě:
Stoupačky vody po výměně za plast 3x opravovány.
Okna u nás měněna v -10°C bez vytrhání původních parapetů. Stále jimi táhne, navíc ty parapety vypadají příšerně.
Právě proběhla rekonstrukce stoupaček elektro a výtahu. Výtah ujde.
Způsob rekonstrukce stoupaček nechápu. Byly přesunuty do rohu chodby. Původní zaplechované se nevyužívají. Rozvaděče vyrobeny ze sádrokartonu. Napojení na původní instalaci a do bytů řešeno hnusnými plastovými lištami.
Při pracích na domech není vůbec zajištěna bezpečnost. Vše otevřeno. V domech courá, kdo chce. Dost pravděpodobně někdo úmyslně poškozuje zámky. Za poslední týden nám 2x vykradli sklepy. V sousedním domě se údajně uhnízdili bezdomovci. Po chodbách se válejí použité injekční jehly. Dělníci u nás už skončili, přesto je všude špína a nepořádek.
Děsím se další rekonstrukce pod taktovkou této radnice.
Jestli budou zateplovat fasády, budou ještě víc ohroženy i byty. Z lešení bude jednodušší se tam těmi šmejdskými okny dostat.
Kvalitu bydlení ještě podtrhuje fakt, že do volných bytů jsou dosazováni sociálně slabí spoluobčani.
Ani se mi tenhle byt privatizovat nechce. Uvažuji o odstěhování.

Tak mi řekněte, jak jsme zvýhodněni?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 15:11 vložil Radek

Mluvil jsem u regulovaném nájmu 25-37 Kč/m2, který platil ještě před pár lety, než začala na nátlak majitelů u evropských soudů deregulace. To bylo za celá ta desetiletí zvýhodnění jako hrom oproti 150 Kč/m2, které museli platit lidé v neregulovaných bytech.
Vámi uvedený současný nájem je uveden včetně poplatů a energií, protože Praha 3 má stanoven strop pro nájemné a takhle to nemůže u 3+1 cca 80 m2 vycházet.
Ano, problémy se nepřizpůsobivými sousedy chápu, ale pokud nyní platíte s energiemi 13200,-, tak za tu cenu se dá sehnat okamžitě pronájmů nad 60-70 m2 na Praze 2 či 3. Nebo až bude byt váš, tak se dá koupi byt jinde.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 15:37 vložil Luboš

Omlouvám se za překlep, nájemné máme 12 200. To je holý nájem.
Poplatky a energie do toho nepočítám. S nimi jsme někde přes 16 000.
Velikost je myslím 77m2. A určitě hodně hodně dávno nemáme nájem 25-37 Kč/m2. To platilo snad někdy na začátku devadesátých let.
Co vím, při deregulaci se zde šlo vždy na strop. Opravdu moc zvýhodněni jsme nebyli.
Doplním, že v bytě jsme od r. 1989.
Dospěl jsem přesně k tomu, co píšete. Za stejné peníze lze sehnat nájem jinde a řekl bych, že i v lepším.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

2.4.2015 22:08 vložil Radek

37 Kč/m2 bylo do r. 2006 za byt I. kategorie v Praze. To byla vyhláška, nemohli jste tedy platit víc ani náhodou. Začátkem 90. let to bylo 2,60 Kč/m2. Rychle jsem koukl na reality a např. na Vinohradech u vinohradské tržnice 83 m2, 2. patro, 9000,- + poplatky.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 00:14 vložil Luboš

37 Kč/m2 v r. 2006 je v našem případě blbost. To bychom platili kolem 3000. Vyhláška - nevyhláška to určitě tak nebylo. Dohledám inkasa a napíšu sem. Bude to ale až po Velikonocích. Teď není čas.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 10:46 vložil jarda

Zde jde o to,že byt bude váš a můžete ho prodat, nebo pronajmout, nemůžete dostat výpověd, a může se dědit. Jaké jsou ceny těchto bytů a jak dlouho se splácejí? Vždyt nájemnici jako majitelé nebudou platit nájem.Když bydlíme v restituovaném domě platíme 150 Kč /m t.zvregulovaný nájem ale můžeme dostat výpověd Není zde teplá voda ani topení Opustili jsme sklepy,není zde výtah..Ale dá se ještě 5OO mil do rekonstrukc, tj 10 mil za byt


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

3.4.2015 19:08 vložil Radek

Bydlet ve svém je vždy lepší, už pro ten pocit že se necítíte v bytě jako host podléhající libovůli pronajímale. A v Praze 3 je řada pěkných lokalit k bydlení.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

5.5.2015 10:40 vložil Dana

Bydlím v Kubelíkově ul. nad prodejnu Albert. Od r. 2007 radnice slibuje revitalizaci- zateplení, opravy fasád, výměnu výtahu. Nic se doposud neděje, krom Vámi zmiňovaných nových rozvaděčů a odfláknutých nekvalitních polských plastových oken. Stále si to přehazují od od voleb k volbám. Také uvažujeme o odstěhování , ale do bytu jsme investovali - jádro, podlahy, malby atd. s tím, že nám byt bude prodán již před několika lety. Neděje se nic a kdoví, zda se dít bude. Dům je v katastrofálním stavu. Od r. 1981, od kdy zde bydlíme, radnice neinvestovala jedinou korunu do případných dalších oprav (vymalování schodišť, nové vstupní dveře, schránky.....). Stydíme se někoho do domu pozvat. Jenže to, že se odstěhujeme je přesně to, co radnice chce. Zůstane jim zrekonstruovaný byt, který pronajmou, případně ho - pakliže někdy bude nějaká privatizace - prodají. Ceny těchto příšerných bytů jsou nehorázné. 35 let zde platím nájem a nyní bych si tento byt měla koupit za cenu "v místě a čase obvyklou". Hezká formulka, za kterou se dá schovat lumpárna a zlodějna MČ Praha 3.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Dotování brzy soukromého majetku

5.5.2015 14:59 vložil Radek

Chápu Vaše pocity, já bydlím v cihlovém domě, do kterého, než jsme ho za své opravili, nikdo nesáhl od r. 1930, kdy byla poslední úprava, také jsme se předtím styděli pozvat někoho na návštěvu, protože se rozpadal před očima, padaly kusy omítky, bortila se střecha ... takže byla řada horších případů.
S tou cenou za byt - placení nájmu za věc neznamená nárok, že by na koupi té věci měla být úleva. Když se podíváte na reality, za jaké ceny si musí kupovat nezrekonstruované byty lidé, kteří neměli to štěstí privatizovat, tak uvidíte, že byt máte za polovinu ceny.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama