Zdeněk Zábojník, ČSSD: Mezi Skyllou a Charybdou

Zdeněk Zábojník, ČSSD: Mezi Skyllou a Charybdou

V roce 2012 se po vzpouře v TOP 09 rozpadla její tehdejší pravicová koalice s ODS. Politické síly měly na výběr z několika možností. Ale tím jazýčkem na vahách, který rozhodoval, byla sociální demokracie. Ve volbách v roce 2010 chtěli voliči v Praze 3 změnu, a proto jsme se rozhodli vyřídit zlého kyklopa Hurdu a otevřít prostor pro novou koalici bez ODS. Že to bude plavba náročná, bylo jasné už od začátku. Pravicová TOP 09, levicová ČSSD a politicky nezařaditelné uskupení ŽnS.

Je zásluhou hlavně sociální demokracie, že koalice fungovala až do konce volebního období. Podobalo se to neustálému proplouvání mezi Skyllou a Charibdou. Byli jsme tmelem, který koalici držel po hromadě dostatečně pevně, aby fungovala. Byli jsme prostředkem mezi dvěma extrémy.

 
Začněme nejprve Skyllou, která štěká, kňučí, vyje, je strašnější než saň. Matěj Stropnický je jako dítě, a když není po jeho, následují ony zvukové projevy. Dohodnete se s ním pouze v případě, že mu ustoupíte. Je zcela jistě vynikající v pořádání meetingů, demonstrací, občanských sdružení. Je to nepochybný mistr politického marketingu a zřejmě rozumí i oblasti kultury, která ho asi baví. K čemu se však naprosto nehodí, je rutinní každodenní práce. Matěj Stropnický prostě není schopen úředníkům, kteří mají práci fakticky vykonávat onu práci vůbec zadat. Není schopen ji kontrolovat, podávat zpětnou vazbu, řídit, aby to co má vzniknout, skutečně vzniklo. Příkladem budiž už samotná pravidla privatizace, přestože privatizace byla hlavním volebním tahákem ŽnS. Celé měsíce za ním koaliční zastupitelé chodili a vyzývali ho k činnosti. Pravidla nakonec vznikla ovšem s velkým zpožděním. Mezitím bylo třeba za jeho zády chodit za úředníky a dolaďovat detaily, jinak by sice vznikla hezká dlouhá esej, ale použitelná pravidla privatizace nikoliv. Stejně tak nedodaná pravidla bydlení. Zde zakročila starostka a pravidla prostě převzala z Prahy 2. 
 
Charybda je symbol nenasytnosti a hltavosti. Vlastimila Hujová v poslední době mediálně proslula drahými večeřemi a svým hospodařením. Ráda reprezentuje. To však není náhoda. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu. Loňské Vinohradské vinobraní, což měla být apolitická akce, zneužila k předvolebnímu meetingu Karla Schwarzenberga. Jako vrchnost se chová i ke svým podřízeným. Šikana, řvaní, vození se po úřednicích. Milostiv bůh té, která se postaví na odpor. Za čtyři roky, co je starostkou Městské části Praha 3, ovšem neovládla schopnost řídit schůze zastupitelstva. Typická situace nastává, když po ukončení rozpravy a začátku hlasování chce někdo podávat pozměňující návrhy. Ale místo rázného utnutí, se uspořádá přestávka. Čtyři roky nestačily na to, naučit se jednací řád.

Autor je kandidátem do zastupitelstva Prahy 3 za ČSSD

Související články

V Praze 3 podalo kandidátku 13 uskupení

Zveřejňujeme seznam všech uskupení, jež do včerejších 16:00 podali svou kandidátku na radnici Prahy 3. Jak jsme již včera zveřejnili na našem FB profilu, ANO Andreje Babiše svou kandidátku nepodalo. Dle dostupných informací se tak stalo na základě velkých rozporů v místní organizaci ANO Praha 3 a neschopnosti jmenovat lídra kandidátky.pokračování
reklama