Drahý symbol Prahy 3

NázoryDrahý symbol Prahy 3

Máme 5letého syna, kterému jsme koupili turistický deník. Pokaždé, když jedeme na výlet, hledáme infocentrum a kupujeme si samolepku do deníčku. Namísto natloukání plíšků na hůl, lepíme samolepky. Je to fajn, baví nás to všechny.

 

 

 

 

Ve středu po školce jsme si řekli, že se vypravíme na žižkovskou věž, koukáme na ni z okna, tak proč se nepodívat dovnitř. Naposled jsme tam byli, když bylo Mikulášovi pár měsíců a kdosi nám ho hlídal. Jeden z výrazných symbolů Prahy 3 i celé Prahy nechceme našemu dítěti upřít. Na minigolf v Mahlerových sadech jsme byli připraveni, o zimním kluzišti jsme také věděli, ale vstupné na žižkovskou věž nás nepříjemně překvapilo a namísto minulých 80 korun za vstupenku a cesty nahoru, jsme zůstali pěkně při zemi. 180 korun za jednu dospělou osobu a 100 korun za dítě je pro někoho málo, pro jiného dost. Nám to přišlo hodně. Slečna u vchodu nás ještě zkoušela nalákat nabídkou na rodinné vstupné za 420 korun.

Nechci se pouštět do odhadů, kolik žižkovských a pražských rodin si pohled z věže dovolit může a kolik má smůlu. Je jasné, že tahle atrakce cílí především na turisty než na Pražáky. Rád cestuji a tak jsem často v roli turisty. Turistický ruch je odvětví, v kterém se točí velké peníze a turista je snadný cíl. Nezná jazyk, zvyklosti, obvyklé ceny, navíc nemívá moc času a ani možností. Odrbat turistu je snadné. Je to “zvyk”, se kterým se setkáváme všude na světě. Je to však moment, který umí sakra naštvat a znepříjemnit dovolenou. Moment, kdy se obchodníci vrhají na cizince jako na lovnou zvěř, je otravný. Zajímavé je, že v eurech je vstupenka ještě dražší, stojí  totiž 7,5 EUR, což odpovídá asi 207 korunám.

Je klidně možné, že 7,5 EUR je pro cizince přijatelná cena a za těch 15 minut nahoře to rád zaplatí. Co ale našinec? Existují k nejvyšší pražské stavbě alternativy? Naštěstí ano, můžeme se vydat na Petřínskou věž za 120 korun (rodina 300) anebo na Vítkov a shlížet na Prahu ze střechy Památníku za 80 korun (rodina 130).

Určitě není na místě cenu za vstupné regulovat shora. Úplně by postačilo, kdyby provozovatel věže disponoval osvíceným duchem a měl na zřeteli běžné obyvatele Prahy. Mít totiž symbol města, který je pro jeho obyvatele nedostupný, je zbytečné a takový symbol ztrácí svůj smysl. Nezabírá ani útěcha, že vstupné na Eifellovu věž je ještě o něco dražší (9 EUR).

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

reklama