KOMENTÁŘ: Vrakem na školu v přírodě

NázoryKOMENTÁŘ: Vrakem na školu v přírodě

Dcera navštěvuje ZŠ Jiřího z Poděbrad a v pondělí 8. června se nemohla dočkat. Od rána mne popoháněla, že už musíme jít, že odjez na školu v přírodě je v 9h ale sraz před školou již v 8h30 a že bude lepší tam být o ještě o trochu dříve. Zkrátka „koncentrovaná natěšenost“. Tentokrát jela třída 4.B společně s dalšími dvěma třídami do penzionu v Jizerských horách. Vyrazili jsme tedy na Jiřák dříve, než bylo potřeba pro klid malé dušičky.

Po vyřízení všech formalit jako předání sladkostí do společné „kasy“ a potřebných dokumentů paní učitelce jsme očekávali společně s ostatními rodiči příjezd našeho autobusu. Jeden již byl přistaven (kam jsem se již hrnul uskladnit kufr do zavazadlového prostoru), avšak ten nebyl určen pro naši třídu 4 B. Netrvalo dlouho a objevil se mikrobus značky  Mercedes-Benz Vario 614D,  SPZ: 3L8 54801. Již z povzdálí vozidlo vypadalo dost ošuntěle a zanedbaně. Jaký to byl však pro mne šok, když jsem po naložení zavazadla do přívěsného vozíku začal vozidlo prohlížet zblízka. Téměř po celé karoserii vozidla vykukovala neošetřená koroze, ulomené směrovky jsou ledabyle přichyceny elektrikářskými úchyty, sedalo řidiče bylo rozedrané tak, že z něho trčel molitan. Jedna strana skel byla zarosena tak, že děti v mikrobusu nebyly téměř vidět. Nejhorší byl však pohled na téměř sjeté přední pneumatiky, které by zcela jistě při první silniční kontrole ze strany PČR vedly k odejmutí technického průkazu. Na můj dotaz směrem k řidiči, zda je stáří vozidla kolem 30 let mi odvětil, že to asi ne, že to tipuje něco přes dvacet let.
 
Já osobně nemám vůbec nic proti milovníků veteránů a věřím, že mnoho vozidel pohybující na českých silnicích jsou v perfektní stavu a starší než těch zmíněných 30 let. Ale tento mercedes je projevem absolutního nezájmu majitele o své vozy a to ke všemu má tu drzost si za pronájem takto hrubě zanedbaného vozu nechat zaplatit. Jak asi vypadá brzdná soustava  nebo ostatní motorické systémy, které jsou pro bezpečnost přepravy zcela zásadní? Konsternován jsem nebyl jen já ale taktéž další rodiče. Mnozí jsme na své mobilní telefony fotili realitu, která se nám zdála k neuvěření. A mnozí jsme zažívali nepříjemný a intenzivní pocit lapení do pasti, kdy rukojmím je Vaše dítě, které nechcete frustrovat okamžitým odvoláním z cesty a pobytu a přitom o něj máte maximální obavy.
 
Kladu si tedy otázku, proč  je někdo ochoten riskovat zdraví našich dětí a objedná takového dopravce - http://www.hartig-busdoprava.cz/, který provozuje právě jen tyto dvě stará vozidla, které naše potomky odvezly do Jizerek. Pro úplnost doplním, že i druhý bus značky BOVA, i když o něco novější, byl také na mnoha místech napaden neošetřenou korozí. Proč není možné objednat standardní vozy bez viditelných známek opotřebení a evidentně zanedbané údržby?
 
Problémy se sjednávanými vozidly pro dopravou na školu v přírodě nebo školní výlety není naší  první zkušeností, již před třemi lety jsme spolu s ostatními rodiči řešili s ředitelem školy Miroslavem Šoukalem skutečnost, že autobusy dopravující děti na školu v přírodě nebyly vybaveny bezpečnostními pásy, což autobusy s rokem výroby 2004 a mladší standardně mají K nápravě došlo až po několika důrazných urgencích. A to se každoročně opakovalo.
 
O znepokojivé realitě budu informovat zřizovatele ZŠ, tedy MČ Prahy 3 a budu žádat o urychlenou nápravu. Především však aby naše děti byli za deset dní dopraveny zpět do Prahy jiným, bezpečnějším vozidlem. 
 
 
 
reklama