Manuál: Co dělat, když jste muž, člen Zelených a máte potřebu hovořit (bez nás) za nás ženy v politice

Manuál: Co dělat, když jste muž, člen Zelených a máte potřebu hovořit (bez nás) za nás ženy v politice

Se zájmem a pobavením jsem si přečetla článek p. Matějě Žaloudka o nás – ženách v politice – jehož základní myšlenkou budiž, že muži-politici nás do politiky dostanou. Pominu-li fakt, že Zelení na Praze 3 zjevně již v přechozích volbách pod veleúspěšnou taktovkou jejího gurua Matěje Stropnického vyčerpala všechna tzv. zelená témata (doprava, veřejná zeleň, metropolitní plán atd..), jichž je na Žižkově více než dost, na uvedeném článku mne zaráží především míra sociálního inženýrství v kombinaci s genderovými předsudky, jenž by podle autora měly zajistit větší přísun žen do komunální politiky. Jelikož jsem výše uvedené úspěšně zvládla i bez přispění manžela, bez megafonu, dětského koutku a jistě dobře míněných rad páně Žaloudkových, jsem členkou TOP 09 v Praze 3 a – světe div se – dokonce kandiduji (!), rozhodla jsem se podělit se s autorem o svůj pohled, pro lepší pochopení také formou číslovaných bodů ;)

1) PRAVIDLO PRVNÍ: opusťte genderové předsudky o tom, že my ženy jsme v první řadě manželky a svá svobodná rozhodnutí, o tom zda, kdy a jak se budeme veřejně angažovat máme potřebu konzultovat s Vámi – muži.

2) PRAVIDLO DRUHÉ: opusťte genderové předsudky o tom, že my ženy máme od přírody slabý hlásek, bojíme se ve společnosti mužů promluvit a nechodíme do hospody, respektive když už jdeme do hospody, taháme s sebou děti.. (pozor, vím že to možná bude šok, ale některé ženy dokonce i kouří!).

3) PRAVIDLO TŘETÍ: opusťte genderové respektive rodičovské (spatřila jsem totiž nejen na Praze 3 mnoho mužů s kočárkem nebo na hřišti) předsudky o tom, že my ženy trávíme veškerý čas tlačením kočárku po Žižkově, žvaněním na dětském hřišti a že nás auta děsí, případně že ať už jdeme kamkoli bereme s sebou děti a odkládáme je výhradně do dětských koutků.

4) PRAVIDLO ČTVRTÉ: netahejte sem prosím ještě gramatiku! Za sebe mohu říct, že bych rozhodně nechtěla býti kreativkou či copywriterkou, podstatné je co a jak dobře člověk dělá, a ne jakou hodností se prezentuje na vizitce.

5) PRAVIDLO PÁTÉ: přestaňte už doprčič konečně radit mužům o ženách bez žen, praktikovat sociální inženýství a vůbec mluvit „o nás bez nás“, a raději se začněte zabývat skutečnými problémy, které trápí obyvatele Prahy 3 bez ohledu na pohlaví.

V politice - stejně jako v jiných oblastech - můžeme my ženy, ať už jsme svobodné, vdané, matky, babičky nebo single z přesvědčení, být či nebýt zcela dle vlastního uvážení a bez nutnosti vytvářet pro nás nějaké speciální podmínky, regulace a podobně. Těžsí přístup máme maximálně do tanečních, kam se bez partnera v podstatě nedostaneme, ale nemyslím si, že by bylo nutné zavádět kvůli tomu jakékoli kvoty...;)
Matěji, příště by možná stačilo, zeptat se přímo některé z nás… :))

   

reklama