PRO Žižkov bez plastů

NázoryPRO Žižkov bez plastů

Bali na začátku tohoto roku vyhlásilo stav pohotovosti, kvůli množství odpadků, které vyplavuje na pláže každý den Indický oceán. A může to být i plast ze Žižkova! Velká část našeho Evropou vyprodukovaného odpadu totiž míří ke zpracování do zahraničí. Podle dat OSN se každý rok do oceánů dostane více než 8 milionů tun plastů. To je jako kdyby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu.

Většina z nás nad tím kroutí hlavou a naše radnice by měla dát první pomoc nám s tím něco udělat. Můžeme jednoduše ukázat, že jednorázový obal nemá nic společného s kvalitou života. Prioritou Zelených na radnici proto bude, aby na veškerých akcích pořádaných městskou částí (Vinobraní, Masopust, Pivobraní atp.) byly využívány výhradně opakovatelně použitelné zálohované kelímky na nápoje. Stejnou povinností budou zavázáni všichni pořadatelé veřejných akcí dotovaných z grantového programu MČ.

Dalším motivačním nástrojem pro snižování plastového znečištění mohou být dobrovolné dohody radnice s místními podnikateli např. o tom, aby používali výhradně opakovatelně použitelné nádobí či o tom, aby umožnili zákazníkům nákup nápoje nebo jídla do vlastní nádoby (a navíc je k tomu motivovali slevou). Zvláštní podporu si zaslouží obchody přímo zaměřené na prodej bez obalů a koncept zerowaste (bez odpadu). Od radnice mohou tito odpovědní podnikatelé a podnikatelky získat prostor pro propagaci, snížené nájemné nebytových prostor nebo jiné finanční kompenzace.

Problémem je ale také přeplněnost kontejnerů na tříděný odpad a to ze dvou důvodů - prvním je nedostatečná kapacita těchto kontejnerů, proto je zapotřebí zvýšit intenzitu jeho odvozu a na další místa dodat nové kontejnery. Druhým problémem je pak neznalost občanů a občanek ohledně toho, jak správně třídit. Nesprávně vhozené odpady pak zaplňují kontejnery a stěžují práci lidem na třídících linkách. Z tohoto důvodu je potřeba lidem pomoct s tříděním - učit děti třídit už od školek a dospělým nabídnout informační materiály, kde se dovědí více informací.

Spojme síly a rozjeďme kampaň #zizkovbezzbytecnehoplastu!

reklama