Smolaři

NázorySmolaři

Když jsem na podzim roku 2014 kandidoval společně s Pavlem Dobešem (stávající radní zodpovědný za finance) za Demokraty Jana Kasla na žižkovskou radnici, oslovil jsem zástupce KDU-ČSL k zahájení diskuse o možnosti uzavření předvolební koalice. Zástupce lidovců pány Říhu a Suneghu tato možnost zaujala, kandidovali totiž již v roce 2010 v koalici společně SNK-ED. Po několika schůzkách a handrkování se o jednotlivé zastoupení na volitelných místech, jsme si s panem Říhou dali ruku na to, že jsme domluveni. Jaké bylo však překvapení, když po dvou dnech mi pan Sunegha oznámil, že vše je jinak a že pro mne tajemný sponzor lidovců si přeje koalici se Zelenými. Demokraté Jana Kasla tehdy obdrželi 4,36% a chybělo jen pár stovek hlasů ke vstupu do zastupitelstva.

Jak již víme, tento lidovecký veletoč nebyl tou správnou cestou jak zasednout ve vedení radnice Prahy 3, přestože koalice Zelených s lidovci volby vyhrála. Nedokázali totiž oslovit možné koaliční partnery a zamířili do opozice. Mnohé jistě překvapil příklon konzervativní strany k tehdy vyhraněnému levicovému pojetí Zelených, které nasměroval tehdejší kormidelník Matěj Stropnický. V předvolebním boji pan Sunegha nešetřil kritikou a tepal ODSku ve svých předvolebních článcích na Kauza3.cz  ohnivými výzvami „Kde získáváte finanční prostředky na svou  volební kampaň, když ODS jako politická strana má  dluhy v řádech desítek milionů korun?“ nebo  „Stud je pojem, který zřejmě ODS v Praze 3 nezná“. 

V červnu roku 2017 k překvapení všech zúčastněných opustila KDU-ČSL projekt Ž(n)S. Po Žižkově začaly rychle prosakovat zprávy, že lidovci připravují předvolební koalici společně s „druhou stranou barikády“, tedy s ODS a Svobodnými.  Na jaře letošního roku bylo již jasno o vzniku koalice a lidovci dokonce zasedli na radnici pod „letním“ starostou Alexandrem Bellu.

Z takovýchto událostí musel být volič lidovců už opravdu „jelen“, přesun strany od extrémního levicového partnera k národoveckému pravicovému subjektu zatíženého mnoha špinavými kauzami z minulosti spojeného s protievropskou stranou Svobodných. Kampaň této „koaly“ byla dlouhá a musela být i dost nákladná. Asi jsem tentokráte přehlédl obavy pana Suneghy o původ peněz na financování této kampaně, které před čtyřmi lety směrem ke svému novému koaličnímu partnerovi tak halasně formuloval. Ono úterý 20. listopadu při rekordním 16hodinovém ustavujícím zastupitelstvu to byl smutný pohled, jak dva zvolení zástupci za KDU-ČSL, paní Říhová a pan Sunegha, klesli na obstrukční dno společně s ODS a ANO. Ani tato osudová volba koaličního partnera však lidovce po volbách do vedení radnice Prahy 3 nepřivedla, prostě „smolaři“…

Diskuse

Smolař píše o smolařích Soused 19.12.2018 17:10
Re: Smolař píše o smolařích Michal Konvička 19.12.2018 17:58
Re: Re: Smolaři - Bellu a lidovci ANNA 30.12.2018 20:37
Smolaři - Bellu a lidovci Michal Konvička 2.1.2019 10:08
Re: Smolaři - Bellu a lidovci ( a ODS ) ANNA 25.1.2019 12:14

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


reklama