VYUŽIJME BUKOVOU SMYSLUPLNĚ aneb Otevřený dopis starostce Hujové

NázoryVYUŽIJME BUKOVOU SMYSLUPLNĚ aneb Otevřený dopis starostce Hujové

Paní starostko Hujová, Píšeme Vám z centra, jehož existenci jste 9. prosince 2014 symbolicky podpořila na zasedání městské části a o jehož činnosti několik měsíců poté prý nemáte informace. Věřte nebo ne, něco se u nás děje. Zveme Vás tímto na čaj, jazykové kurzy nebo do našeho freeshopu, věříme že i Vy oceníte fakt, že vše, od „služeb“ po nápoje je u nás zdarma či za dobrovolný příspěvek.

Kromě pravidelného programu jsme se také počátkem září jako jedni z prvních zapojili do sbírky na pomoc uprchlíkům. Ta v následujících týdnech nabrala obřích rozměrů a v Praze se tak bývalá poliklinika v Jeseniově stala ceněným centrem (nejen) materiální pomoci běžencům a i dosud, téměř tři měsíce poté, je jediným dlouhodobým sběrným místem oblečení a nejpotřebnějších věcí, putujících s dobrovolnickými posádkami do míst, kde lidé na útěku aktuálně potřebují pomoc. Spolu s dalšími dobrovolníky byli mimochodem i zástupci Kliniky u příležitosti 17. listopadu pozváni do Kramářovy vily k ocenění premiérem Sobotkou, kteroužto nabídku s díky odmítli. Nechceme se chvástat, jen poukázat na to, že naše činnost zde má přes všechny Vaše (dle nás nepodložené) pochybnosti, smysl a přesah.

Protože jste dosud nereagovala na ani jeden z mailů námi Vám zaslaný, volíme tuto formu a píšeme s konkrétní žádostí. Prostory našeho centra jsou pro každodenní aktivity v něm probíhající pro potřeby sbírky dlouhodobě nevyhovující, hledáme proto nový sklad, který by mohl i v příštích měsících, kdy migrační vlny nepoleví, sloužit jako základna pro sbírku hmotné pomoci. Pomoc bude o to potřebnější, že nastalá zima může mít na zdraví nezajištěných uprchlíků smrtelné následky. Doposud se nám i přes pomoc mnohých nepodařilo sehnat v oblasti Žižkova prostorný sklad na využití v řádech měsíců. Protože se aktivně zajímáme o dění na Praze 3, neunikly nám informace o uzavření mateřské školky v ulici Buková. Ta v současné době nemá žádné smysluplné využijí a je chráněna soukromou bezpečnostní firmou za peníze srovnatelné s náklady, kterými byla předtím městskou částí dotována. Nejsou nám známy informace o tom, že by MČ Praha 3 již realizovala potřebné kroky k zahájení realizace rekonstrukce objektu nebo stavby objektu nového. Proces přípravy projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení, jejich projednání a proces výběru zhotovitele stavby přitom dle obvyklých zkušeností zabere nejméně jeden kalendářní rok. Domníváme se proto, že stavební práce mohou začít nejdříve na podzim 2016 a objekt zůstane do té doby nevyužitý.
Žádáme Vás proto o zvážení možnosti poskytnout prostory uzavřené budovy v ulici Buková pro účely skladu materiální pomoci pro lidi v nouzi. Ukažte, prosím, otevřenou a odvážnou tvář Prahy 3 a její reprezentace a zkuste se postavit čelem problémům, které přesahují hranice naší městské části.
S pozdravem,
Tadeáš Polák, Petr Vrabec, Marie Heřmanová


za kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika a Iniciativu Hlavák

 

reklama